موزیک خوان Music Reader
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ خبر داد:

رشد ۴۰ درصدی بودجه فرهنگ و هنر وزارت ارشاد در لایحه ۱۴۰۰

رشد ۴۰ درصدی بودجه فرهنگ و هنر وزارت ارشاد در لایحه ۱۴۰۰

به گزارش موزیک خوان معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از رشد ۴۰ درصدی «ردیف ۱۱۴۰۰۰» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به فعالیتهای فرهنگی، هنری، قرآنی و غیره اختصاص دارد اطلاع داد و توسعه هنر را پایه رشد و توسعه کشور در همه زمینه ها عنوان نمود.


لادن حیدری روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تشریح جزئیات بودجه پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برخی زیر مجموعه های این وزارتخانه، در مورد رشد اعتبارات فرهنگی در سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: توسعه فرهنگ و هنر کشور پایه و اساس توسعه در همه زمینه هاست. برای پویایی و نشاط جامعه و ارتقاء و توسعه فرهنگ کشور لازم است اعتبارات فرهنگ و هنر حمایت شود که دولت با همه تنگناها اهتمام لازم را در این حوزه داشته است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: هم اکنون مبحث تخصیص بودجه ۱۴۰۰ بین دولت و مجلس در حال بررسی است و با عنایت به اهمیت مبحث فرهنگ و رویکرد فرهنگی که مقام معظم رهبری تاکید دارند؛ انتظار داریم مجلس یازدهم برای بهبود وضع فرهنگ و هنر کشور در سال ۱۴۰۰ فضای مناسب تری فراهم آورد.
تاکید بر توسعه دولت الکترونیک

حیدری در مورد افزایش اعتبار برنامه ها اظهار داشت: یکی از برنامه های حایز اهمیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که باعث تسهیل دسترسی به حوزه فرهنگ و هنر و پاسخگویی مناسب تر به مخاطبان و اهالی فرهنگ و هنر خواهد بود توسعه دولت الکترونیک است.
وی اضافه کرد: اعتبارات توسعه دولت الکترونیک با رشد ۱۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته، به مبلغ ۱۱۳۰۰۰ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به اهمیت برنامه های هنری اظهار داشت: در دوران بحران کرونا بیشتر از پیش اهمیت فعالیتهای فرهنگی هنری و آثاری که در زندگی مردم و جامعه دارند نمایان شده است.
۳۱ درصد رشد اعتبار حمایت و گسترش هنرهای نمایشی
وی اضافه کرد: ازجمله اعتبارات فعالیتهای فرهگنی هنری می توان به اعتبار حمایت و گسترش هنرهای نمایشی اشاره نمود که با ۳۱ درصد رشد به ۲۳۴۸۸۳ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
۶۵ درصد رشد اعتبار توسعه نشرو ترویج کتابخوانی
به گفته معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور در بودجه پیشنهادی، اعتبار توسعه نشر و ترویج کتابخوانی با ۶۵ درصد رشد نسبت به سال گذشته؛ ۳۱۶۲۰۴ میلیون ریال شده است.
حیدری اضافه کرد: خیلی از کسب و کارهای فرهنگی در سال ۹۹ صدمه دیده و به تعطیلی کشیده شده اند، بنابراین به منظور حل این مشکل سعی کردیم در سال آینده پشتیبانی از امور رفاهی و اجتماعی نویسندگان، هنرمندان و روزنامه نگاران افزایش مناسبی داشته باشد.
وی اظهار داشت: اعتبارات این برنامه با افزایش ۹۳ درصدی به میزان ۱۱۶۲۱۳۵ میلیون ریال در سال ۱۴۰۰ رسیده است. همینطور پشتیبانی از بهبود فضای کسب و کارهای فرهنگی و هنری با رشد ۵۸ درصدی به میزان ۸۵۳۷۰ میلیون ریال رسیده است.
رشد اعتبار فعالیتهای فرهنگی در مساجد
حیدری همینطور در ادامه از رشد اعتبار فعالیتهای فرهنگی در مساجد اطلاع داد و اظهار داشت: فعالیتهای ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد اثرات خوبی در جامعه دارند و می توان تاثیرات برنامه های فرهنگی مسجد را در زندگی عموم مردم لمس کرد.
وی اضافه کرد: پشتیبانی از گسترش فعالیتهای فرهنگی در مساجد با ۵۱ درصد رشد به ۴۴۰۸۰۳ میلیون ریال رسیده است.
رشد بودجه برنامه های رضوی/بیمه فعالان قرآنی


وی در ادامه از رشد ۸۵ درصدی اعتبارات پشتیبانی از برنامه های رضوی؛۷۰ درصدی کمک به بیمه فعالان قرآنی و ۲۰ درصدی حمایت و راهبری فعالیتهای تبلیغ و ترویج قرآن اطلاع داد و اظهار داشت: اعتبار پشتیبانی از برنامه های رضوی در سال ۱۴۰۰به میزان ۸۵۰۰۰ میلیون ریال و اعتبار کمک به بیمه فعالان قرآنی به ۶۳۸۷۳ میلیون ریال رسیده است. در این عرصه حمایت و راهبری فعالیتهای تبلیغ و ترویج قرآن کریم هم ۸۷۰۰۰ میلیون ریال شده است.
حرکت رو به جلوی جامعه به دنبال رشد و توسعه فرهنگی
معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر کشور اظهار داشت: حرکت رو به جلوی جامعه به دنبال رشد و توسعه فرهنگی حاصل خواهد شد، دغدغه های خانواده فرهنگ و هنر و بخش خصوصی بسیار زیاد است، خصوصا با انتشار کرونا ضررهای فراوانی در این بخش بوجود آمده که تلاش ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفع گوشه ای از این مشکلات و حمایت هرچه بیشتر از اصحاب فرهنگ و هنر و فعالیتهای فرهنگی هنر است. این امر احتیاج به عزم و همکاری دولت و مجلس دارد.
به گزارش موزیک خوان به نقل از ایرنا، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری روز چهارشنبه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با سقف ۲، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد و اظهار داشت: توجه به اصلاحات ساختاری، معیشت، سلامت، پشتیبانی از تولید و اشتغال، توسعه صادرات غیرنفتی و تاکید بر حوزه های دانش بنیان از نکات برجسته بودجه ۱۴۰۰ است.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان مهمترین نهاد فرهنگی کشور دارای دو ردیف بودجه ای شامل «ردیف ۱۱۴۰۰۰» و «۱۱۴۰۴۶» است که ردیف اول در ارتباط با فعالیتهای زیرمجموعه معاونت های فرهنگی، قرآنی، مطبوعاتی، دولت الکترونیک، بازی های کامپیوتری، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، صندوق اعتباری هنر، موسسه هنرمندان پیشکسوت و غیره و ردیف دوم در ارتباط با بخش پشتیبانی از نشر، مطبوعات و کتاب است.منبع:

1399/09/27
10:58:29
5.0 / 5
659
تگهای خبر: آثار , بازی , بیمه , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱