موزیک خوان Music Reader

كرونا، كنسرت موسیقی و ابهام از بازگشت سرمایه

كرونا، كنسرت موسیقی و ابهام از بازگشت سرمایه

موزیك خوان: باتوجه به چراغ سبز دولت بر بازگشایی كارهای هنری و كارهای نمایشی علاقه مندان اجراهای زنده موسیقی در انتظار آغاز فروش بلیط برای كنسرتهای رسمی هستند. اما گویا برگزاركنندگان اجراها هنوز از میزان استقبال مردم در شرایط فعلی و در نهایت توجیه اقتصادی این رویداد هنری مطمئن نیستند.


ستاد ملی مقابله با کرونا از مدتی پیش موافقت خودرا برای برگزاری کنسرتهای موسیقی اعلام نموده و دفتر موسیقی نیز از آمادگی همه جانبه خود برای برگزاری کنسرت ها و نظارت بر افزایش قیمت بلیت ها و رایزنی با سالن ها برای در نظر گرفتن تخفیف برای اجراها سخن گفته است. اما هنوز از برگزاری کنسرت ها خبری نیست و سامانه های رسمی فروش بلیط اجراهای زنده موسیقی عملا مرحله فروش بلیت را آغاز نکرده اند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری روز گذشته (یکشنبه، ۲۵ خرداد) اظهار داشت: خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستورالعمل های لازم برای همه مشاغل را تدوین و ابلاغ کرده و در اختیار مردم است. ما هر گشایشی برای مبارزه با بیکاری و معیشت مردم انجام می دهیم باید به بیماری هم توجه داشته باشیم و همه دستورالعمل ها را اجرا نماییم. از طرف دیگر سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی، ۱۷ خرداد در نامه ای به ستاد ملی مبارزه با کرونا موافقت این ستاد را برای بازگشایی سالن های موسیقی از اول تیر به دست آورده بود.
اما چرا هنوز درخواست مجوزی از طرف برگزارکنندگان کنسرت به دفتر موسیقی ارائه نشده است؟ یک مقام آگاه در پاسخ به این پرسش به خبرنگار موسیقی ایرنا اظهار داشت: باتوجه به ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اینکه اگر اجراهای زنده موسیقی از سر گرفته شود پیش بینی می شود سالن ها با نیمی از ظرفیت خود پذیرای علاقه مندان باشند احتمال دارد تهیه کنندگان و برگزار کنندگان اجراهای زنده موسیقی باتوجه به نگرانی از برگشت سرمایه های خود فعلا علاقه ای به برگزاری اجراهای زنده نداشته باشند.

سود کنسرت ها به میزان فروش بلیط بستگی دارد
محمد الهیاری فومنی مدیر کل دفتر موسیقی قبل از این در گفت و گو با ایرنا اظهار داشته بود: در جلسات این مساله عنوان شد که باتوجه به آگاهی مردم نسبت به کرونا حتی اگر اجراهای زنده موسیقی از سر گرفته شود، با استقبال روبرو نمی گردد و برخی دوستان پیش بینی کرده بودند دست کم تا اختتام شش ماه اول امسال اجراهای صحنه ای با اقبال مواجه نخواهد شد. اما به خاطر نقش موسیقی در ایجاد آرامش ذهنی برای مردم از طرفی و از طرف دیگر جلوگیری از ضرر اقتصادی دفتر موسیقی نمی توانست نسبت به این زیان مالی بی تفاوت باشد.
نظر دفتر موسیقی این بود که طرفین را به توافق برسانیم. از یک طرف هم سالن ها تخفیفاتی را در نظر بگیرند چون به هر شکل حتی در صورت بازگشایی باید با نیمی از ظرفیت خود پذیرای هنرمندان و مردم باشند و از جانب دیگر قیمت بلیت ها به شکلی افزایش یابد که ضررهای مالی هنرمندان را پوشش دهد و مردم برای خرید بلیت با مشکلات اقتصادی بیشتری روبرو نشوند.
با توجه به این احتمال که شاید اجراهای زنده موسیقی با استقبال مردم حتی با تمهیدات بهداشتی اندیشیده شده روبرو نشوند می توان این مساله را از چند منظر بررسی کرد.
اول اینکه باتوجه به ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی در سالن های کنسرت می توان پیشی بینی کرد برای بازگشت سرمایه تهیه کنندگان این کنسرت ها با افزایش قیمت بلیط همراه باشند اما مدیر کل دفتر موسیقی در این خصوص اظهار داشت: قرار شد سالن ها تخفیف بدهند اما همین سالن ها هم هزینه هایی از قبیل نیروی انسانی و هزینه های دیگری دارند. شاید برخی هنرمندان موسیقی باتوجه به درآمدهای دوران پیش از کرونا بتوانند مدتی ولو یک سال تاب آورند. اما نوازندگان و صدابرداران از چنین پشتوانه مالی برخوردار نیستند و حتی اگر سالن ها مجبور به بازگشایی با نیمی از ظرفیت شده و برای اجراهای صحنه ای تخفیفاتی قایل شوند؛ اساسا باتوجه به ضررهای مالی چند ماه گذشته ناچار به افزایش قیمت بلیت ها خواهیم بود؛ اما اینکه مردم این افزایش قیمت را در کنار پذیرش حضور در سالن ها بپذیرند موضوعی است که هم اکنون پاسخ روشنی برای آن نداریم. اما بعد از آن که ستاد ملی کرونا اعلام نماید اینگونه اجتماعات می توانند شکل بگیرند حتما دفتر موسیقی در این بازه زمانی پیش از رسیدن به ایام محرم و صفر بر روی قیمت بلیت ها نظارت دقیقی خواهد داشت.
حال علاقه مندان اجراهای زنده موسیقی چاره ای جز انتظار برای آغاز رسمی بلیط فروشی کنسرت ها و مواجهه با افزایش احتمالی قیمت بلیط نخواهند داشت. از جانب دیگر باید منتظر ماند و دید آیا تهیه کنندگان و برگزارکنندگان اجراهای زنده موسیقی باتوجه به میزان افزایش احتمالی قیمت بلیط ها و نگرانی مردم از مبتلاشدن به کرونا در این خصوص چاره ای خواهند اندیشید؟ یا پیش بینی یکی از تهیه کنندگان و برگزارکنندگان موسیقی در خصوص اینکه برگزاری کنسرت موسیقی تا اختتام شش ماه اول سال توجیه اقتصادی نخواهند داشت به حقیقت خواهد پیوست یا خیر.منبع:

1399/03/30
12:11:28
5.0 / 5
1790
تگهای خبر: آموزش , خرید , فرهنگ , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴