موزیک خوان Music Reader

داستان كشدار خیابان شجریان

داستان كشدار خیابان شجریان

موزیک خوان: مخدوش شدن تابلوی خیابان شجریان توسط چندنفر بااینکه واکنش و بازخوردهای مختلفی(بیشتر منفی) بین مردم داشت اما انگار با فراموش شدن مساله اصلی، قانونی بودن این نامگذاری به محل بحث بین شورای شهر و فرمانداری تهران تبدیل گشته و بنظر می رسد این داستان، سر دراز دارد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایرنا، یکشنبه ای که گذشت «محمدجواد حق شناس» رئیس کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران، از ثبت خیابان فلامک در شهرک غرب(منطقه ۲ شهرداری) به نام «استاد شجریان» و نصب تابلوی آن در آستانه شب یلدا آگاهی داد.
او این خبر را در صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر نمود و نوشت: وقفه هایی در ابلاغ این مصوبه صورت گرفت اما باتوجه به پیگیری های مکرر رئیس و اعضای شورا و کمیسیون فرهنگی، این مصوبه در آستانه شب یلدا به مرحله اجرا رسید.
به فاصله سه روز از انتشار این خبر، ویدیویی کوتاه در شبکه های اجتماعی دست به دست شد که چند فرد برچسبی به نام شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته ای کشورمان، بر روی تابلوی خیابان استاد شجریان زدند.

این اقدام در حالی انجام شد که اعضای شورای شهر تهران بعد از شهادت شهید «محسن فخری زاده» با رای اکثریت خیابان صنایع جنب وزارت دفاع در محدوده منطقه یک شهرداری را به نام این شهید هسته ای کشور تغییر نام داده بودند.


خیابانی به نام خسرو آواز ایران
داستان اما از اینجا شروع شد که بیست و هشتم فروردین سال ۹۸ اعضای شورای شهر با رای خود به یک تغییر نام، شهروندان تهرانی را به داشتن خیابانی به نام خسرو آواز ایران امیدوار کردند.
اعضای شورای اسلامی شهر تهران با گذراندن این مصوبه، خیابان فلامک در محدوده منطقه ۲ شهرداری تهران را به نام استاد محمدرضا شجریان تعبیر نام دادند اما بگفته «محمد جواد حق شناس» اجرای این مصوبه با نامه رئیس شورای شهر به شهردار، مسکوت ماند.
پس از این کش و قوس؛ استاد شجریان بعد از تحمل دوره طولانی بیماری ۱۷مهر امسال در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران چشم از این دنیا فرو بست و تکاپوی مدیریت شهری برای اجرای مصوبه ای که یک سال و نیم خاک خورده بود، شروع می شود.

تا جایی که در نخستین جلسه شورای شهر تهران بعد از فوت استاد به تاریخ ۲۰ مهر، محسن هاشمی رئیس این شورا درباره مرحوم شجریان اظهار داشت که او قاری قرآن، خوشنویسی با استعداد و نقاشی خوش ذوق بود و آثار ماندگارش در صدا برای نسل ها میراث ملی ایرانیان خواهد بود.

پس از این تحولات در نهایت نام استاد بر تابلوی خیابان فلامک شهرک غرب حک شد و با مخدوش شدن تابلو توسط برخی، خیلی از شخصیت ها، نهادها و افراد نظرات خودرا در این مورد مطرح نمودند.
شاید مهم ترین موضع گیری در قبال این مساله را اعضای خانواده شهید محسن فخری زاده داشتند که با انتشار متنی از تغییر نام خیابانی از محمدرضا شجریان به شهید محسن فخری زاده انتقاد کردند و نوشتند: بی گمان سیره و اندیشه آن شهید بزرگوار مبتنی بر زدودن زنگارهای جهل و تعصب و اقدامات علمی ایشان بر پایه قطع وابستگی فنی و دانشی کشور از بیگانگان بنا شده و همه علاقمندان به فراگیر شدن این گفتمان باارزش که مورد تاکید مقام معظم رهبری و دلسوزان نظام اسلامی است باید تلاشی جهادگونه و عزت آفرین داشته باشند و اینطور است که نام جهادگران و فخر آفرینان عرصه علمی کشور نامدار و بلند آوازه می شود.
آنان در نامه ای خطاب به ملت ایران تاکید کردند: «با عنایت به علاقمندی و احترام شهید عزیزمان به هنر و موسیقی اصیل ایرانی و زبان و ادبیات فاخر پارسی بعنوان ارکان جدائی ناپذیر فرهنگ غنی ایران اسلامی، هرگونه تغییر در نام ها و نمادهای این عرصه دور از اندیشه و سیره آن شهید راه علم و دانش و اقتدار میهن عزیزمان است.»
اعضای شورای شهر تهران هم در این بین بیکار ننشستند و بعضی از آنها در شبکه های اجتماعی و یا مصاحبه با رسانه ها نسبت به مخدوش شدن نام تابلوی خیابان موضع گرفتند.
«حق شناس» رئیس کمیسیون نام گذاری شورای شهر تهران در توییتی نوشت: بعد از شهادت ⁧شهیدفخری زاده⁩⁧ شورای شهر تهران⁩ به احترام این شهید والا مقام نام خیابان صنایع درمنطقه یک (محل کار وی) را با قید فوریت به نام ایشان نامگذاری کرد.

او در عین حال اشاره کرد: بیش از ۴۵ درصد نامگذاری های این دوره به نام ⁧شهیدان⁩ سرافراز میهن بوده است و انتظار رواداری به نمادهای جامعه خواسته زیادی نیست.

حق شناس همین طور در مصاحبه ای دیگر از نامگذاری خیابانی در منطقه ۳ یا ۲۰ به نام شهید ابومهدی مهندس آگاهی داد و گفت تابلو خیابان شجریان باردیگر نصب می شود.

جعل دوگانه ⁧شجریان⁩ یا شهدا⁩ برای چیست؟
«علی اعطا» سخنگوی شورای شهر تهران نیز در رشته توییتی با اشاره به حواشی پیش آمده درباب تابلو خیابان استاد شجریان نوشت: خود من فرزند شهید⁩ هستم و می توانم احساسات و عواطف پدر ⁧ شهید احمدی روشن⁩ را درک کنم.
او ادامه داده: گلایه از آنان است که با تحریک احساسات پدر داغدیده این شهید عزیز، دوقطبی "شهدا-شجریان" به وجود آورده اند.
اعطا تاکید کرده: اسف بارتر از عمل فیزیکی مخدوش کردن تابلوی شجریان⁩، کار کسانی است که به چنین تقابل های دوتایی و دوقطبی سازی ها دامن می زنند و عواطف و احساسات برخی را تحریک و شکاف های اجتماعی جعل می کنند.
او نوشت: کدام ارزش به اندازه نام و یاد شهدا، مورد وفاق همه ایرانیان است؟ و نیز کدام هنرمند محبوبیتی همچون شجریان در بین درصد بالایی از ایرانیان دارد؟ دوگانه شهدا یا شجریان، دوگانه ای غیرواقعی و جعلی است.
سخنگوی شورای شهر خاطرنشان کرده: بعنوان نماینده همه مردم تهران در ⁧ شورای اسلامی پایتخت⁩، درخواست دارم ضمن پایبندی به مصوبه شورا و احترام به اقدام شهرداری⁩ بر اساس تصمیم شورا، به تقابل ها و دوقطبی ها دامن زده نشود.
به نظر می رسید که بعد از این واکنش ها و انتشار متن خانواده شهید فخری زاده در انتقاد از مخدوش شدن تابلوی خیابان شجریان داستان تمام شود اما صحبت های فرماندار تهران فصلی جدید در این زمینه را رقم زد.


نصب تابلوی شجریان توسط شهرداری خلاف بود
طبق قانون مصوبات شورای شهر تهران بعد از تصویب توسط نمایندگان مردم باید به تایید هیات تطبیق فرمانداری تهران نیز برسد تا مصوبه شکل اجرائی به خود بگیرد.
از این رو فرماندار تهران در مصاحبه ای با تاکید بر این بند قانونی اعلام می کند: شهرداری مغایر با قانون تابلو را نصب کرده و نامگذاری هیچ خیابانی به نام شجریان قانونی نیست.
عیسی فرهادی می گوید: مراحل قانونی برای مصوبه نامگذاری خیابانی بنام شجریان طی نشده است.
او توضیح می دهد: مصوبه نامگذاری خیابانی به نام شجریان با مخالفت هیات تطبیق مواجه گردید و برابر قانون باید ایراد این هیات توسط شورا رفع و بار دیگر به هیات ارسال می شد و یا باید در صورت اصرار شورا بر تغیر نکردن مصوبه خود موضوع به هیات حل اختلاف وزارت کشور برای تصمیم گیری نهایی ارسال می شد.
فرهادی تصریح کرده که بعد از مخالفت هیات تطبیق هیچ یک از این مراحل طی نشده است بدین سان شورا هیچ مصوبه قانونی به جهت اینکه خیابانی به اسم شجریان باشد، برای ما ارسال نکرده است به همین دلیل تا مصوبه ای نیاید و ما آنرا تایید و اعلام نکنیم، اقدام دراین زمینه قانونی نیست.
او با این وجود گفته: اگر تابلویی نصب شده باشد و کسی آنرا تغییر دهد، باز هم اقدامی مغایر با قانون انجام شده؛ خلاف اول را شهرداری انجام داده و خلاف دوم را کسی که آنرا کنده، مرتکب شده است.
نام گذاری معابر حق شوراست
در این زمینه شورای شهری ها به بند ب ماده ۷ دستورالعمل اجرائی بخشنامه نظارت بر نامگذاری شهرها، خیابان ها، اماکن مؤسسات عمومی استناد می کنند که نامگذاری معابر، میادین، خیابان ها، کوچه و کوی در حوزه شهری و تغییر نام آنها تنها در اختیار شورای اسلامی شهر است.
از این رو رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران در واکنش به این صحبت های فرماندار به ایرنا می گوید: مصوبات شورای شهر برمبنای قانون لازم الاجرا است.
حق شناس توضیح می دهد: ۲ وظیفه بر عهده هیات تطبیق فرمانداری تهران است؛ یکی بررسی مصوبات شورای شهر از منظر اینکه با قوانین بالادستی همخوانی دارد یا خیر و دوم اینکه مصوبه جزو اختیارات شورای شهر هست یا نیست.
او با اعلان اینکه طبق قانون نامگذاری ها در اختیار شورای شهر است تصریح می کند: از طرف دیگر واضح است که نامگذاری خیابان شجریان با قوانین بالادستی مغایرتی هم ندارد.
همچنین «مجید فراهانی» عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران در توئیتی بیان کرد که [نام] خیابان شجریان و خیابان شهید فخری زاده تثبیت شده خواهند ماند.
او با اعلان اینکه نامگذاری خیابان شجریان اردیبهشت جاری مسیر قانونی خودرا کاملا طی کرده است، اشاره کرد: نیمی از نامگذاری های شورای پنجم به نام شهدا بوده است و دوقطبی سازی کاذب شهدا-شجریان را جفا به شهیدان مظلوم می دانم.
تابلوی شجریان باردیگر نصب شد
پس از این کش مکش ها شهرداری تهران روز گذشته از تغییر و ترمیم تابلوی خیابان استاد محمدرضا شجریان آگاهی داد و از طرف دیگر تابلوی شهید فخری زاده، بجای خیابان صنایع، نصب گردید.
به گزارش موزیک خوان به نقل از ایرنا، بعد از این تحولات باید دید تفاوت نظر مدیریت شهری با فرمانداری بر سر موضوع نام گذاری خیابان ها و اماکن حل می شود و آیا نام خسروی آواز ایران بر تابلوی خیابان فلامک آرام می گیرد؟ این سوالی است که تنها گذشت زمان به آن پاسخ می دهد.منبع:

1399/10/08
12:48:16
5.0 / 5
639
تگهای خبر: آثار , شهرداری , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
موزیک خوان