موزیک خوان Music Reader

سنگ مزار شجریان نصب گردید

سنگ مزار شجریان نصب گردید

سفر سنگ مزار استاد زنده یاد محمدرضا شجریان با رسیدن به آرامگاه بزرگمرد موسیقی ایران به پایان رسید.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، همایون شجریان در حساب کاربری خود در شبکه اینستاگرام از نصب سنگ مزار زنده یاد استاد شجریان بر روی مدفن خسرو آواز ایران آگاهی داد.
چند روز قبل وی در همین صفحه نوشته بود: طراحی سنگ مزار پدر بعد از به جا آوردن مراسم هفتم درگذشت او توسط استاد بیژن جناب شروع شد و چند طرح اولیه برای آن اماده گردید.
وی اضافه کرد: با مشورت با اساتید عزیز و بزرگواری همچون استاد هوشنگ ابتهاج (سایه) و استاد شفیعی کدکنی مشخص شد این عزیزان در مورد اینکه روی سنگ مزار صرفاً نام محمدرضا شجریان و عبارت «خاک پای مردم ایران» با دست خط خودشان نوشته شود هم عقیده بودند. چون این عبارت در عین سادگی دنیایی از سخن در خود دارد و نیاز به هیچ شعر و توصیفی برای محمدرضا شجریان احساس نشد.
همایون شجریان در ادامه نوشت: نام پدر و تاریخ تولد و وفات او با خط استاد امیرخانی نوشته شده و نهایتا این سنگ توسط خاندان بهبودی تهیه و تولید شده و به مردم ایران هدیه داده شد.
محمد رضا شجریان که بعد از سال ها مبارزه با بیماری ۱۷ مهر سال جاردر سن هشتادسالگی درگذشت حلقه ای از زنجیره گرانسنگ استادان موسیقی و آواز اصیل و سنتی بود که نامش در کنار اساتیدی؛ نظیر عبدالله دوامی، اسماعیل مهرتاش و حسین طاهرزاده در تاریخ موسیقی ایران قرار گرفت؛ نامی که تا سال ها ظهور جانشینی برای او نا ممکن بنظر می رسد.
محمدرضا شجریان موسیقی دان، آهنگ ساز، خواننده و خوشنویس ایران زمین و نامزد ۲ جایزه گرمی بود که توسط سایت انجمن آسیا بعنوان پرآوازه ترین هنرمند موسیقی اصیل ایرانی معرفی گردید. همین طور روزنامهٔ ونکوورسان او را یکی از مهم ترین هنرمندان موسیقی در سال ۲۰۱۰ و یکی از ۵۰ صدای برتر جهان معرفی کرده بود.
شجریان در طول فعالیت هنری خود موفق به تولید حدود ۶۰ آلبوم موسیقی، خوانندگی در تیتراژ فیلم هایی چون دلشدگان، ابجد و زمستان، و اجرای بیش از ده ها کنسرت داخلی و بین المللی شده بود.
منبع:

1399/10/15
00:55:02
0.0 / 5
625
تگهای خبر: انجمن , سفر , سنتی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲