موزیک خوان Music Reader

نوای كتولی مازندران ثبت ملی می شود

نوای كتولی مازندران ثبت ملی می شود

به گزارش موزیک خوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از پیگیری برای ثبت ملی آواز ˮ کتولی ˮ از نواهای اصیل موسیقی بومی این استان اطلاع داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس زارع در آیین معارفه رئیس و اعضای جدید هیات مدیره انجمن موسیقی مازندران اضافه کرد: با ثبت نوای امیری در لیست ملی آثار معنوی، در تلاشیم تا با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یکی دیگر از نواهای اصیل موسیقی بومی مازندران، یعنی کتولی را هم به ثبت ملی برسانیم.
وی ضمن اشاره به تلاشهای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برای اعتلای موسیقی بومی و تکریم هنرمندان این حوزه، همچون دریافت نشان درجه یک فرهنگ و هنر برای استاد "محمدرضا اسحاقی" و زنده یاد استاد "ابوالحسن خوشرو" دو تن از پیشکسوتان موسیقی مازندران، وظیفه اصلی انجمن موسیقی را ترویج فرهنگ و موسیقی بومی مازندران برشمرد و اظهار داشت: اعضای انجمن جدید موسیقی بومی مازندران باید با استفاده با استفاده از ظرفیت های بالای این رشته هنری و نگاه یکسان، در راه توسعه و اعتلای این هنر گام بردارند.
در انتها این آیین، سیدجمال محمدی بعنوان رئیس جدید انجمن موسیقی مازندران معرفی و از خدمات سیدجلال محمدی رئیس سابق قدردانی گردید.
"سیدجمال محمدی، محسن بافنده، رامین جمالی، محمد غلامی و محمد حدادی هم بعنوان اعضای جدید هیات مدیره انجمن موسیقی عرضه شدند.
کتولی یکی از مهم ترین سبک های موسیقی آوازی مازندران است. کتولی سه مقام آوازی دارد. بخش نخست آن در متریک آزاد و بخش سوم کاملا متریک است. بخش دوم از لحاظ متریک بین آن دو قرار دارد. سه مقام کتولی، با نامهای «هرایی»، «راسته مقام» و «کله کش» خوانده می شود.
کتولی پیشنمازی یا پیش نوازی، آوازی است که در هنگام کار، غم و اندوه و حتی شادی خوانده می شود. آواز کتولی با ساز للـه وا و سرنا همراهی می شود و در ارتباط با شرق مازندران و علی آباد کتول است که در گذشته بخشی از مازندران بود. پیش نوازی آهنگی است بدون کلام و پیش از شروع عروسی می نوازند تا اهالی از مکان عروسی آگاه شوند، این ملودی را با ساز سرنا و یک یا دو نقاره می نواختند.منبع:

1399/10/24
23:37:38
0.0 / 5
745
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵