موزیک خوان Music Reader
آهنگساز و پژوهشگر موسیقی؛

دولت و اهالی موسیقی باید در شرایط فعلی بهم كمك كنند

دولت و اهالی موسیقی باید در شرایط فعلی بهم كمك كنند

به گزارش موزیك خوان ناشر، پژوهشگر و آهنگساز با اشاره به ناشناخته بودن پدیده كرونا برای جهان و نتایج آن بر شاخه های هنری و موسیقی اظهار داشت: در این اوضاع هم دولت باید به اهالی موسیقی كمك نماید و هم اهالی موسیقی به دولت.


ستاد ملی مقابله با کرونا از چندی پیش موافقت خویش را برای برگزاری کنسرتهای موسیقی اعلام نموده و دفتر موسیقی هم از آمادگی همه جانبه خود برای برگزاری کنسرت ها و نظارت بر افزایش قیمت بلیت ها و رایزنی با سالن ها برای در نظر گرفتن تخفیف برای اجراها سخن گفته است. اما هنوز از برگزاری کنسرت ها خبری نیست و سامانه های رسمی فروش بلیط اجراهای زنده موسیقی عملا مرحله فروش بلیت را آغاز نکرده اند.
امیرعباس ستایشگر پژوهشگر موسیقی و آهنگساز در باره تأثیر کرونا بر هنر و موسیقی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: با انتشار کرونا جهان درگیر پدیده ای شد که هیچ کس شکل برخورد با آنرا نمی دانست. موسیقی و هنرمندانش هم از این قاعده مستثنا نبودند.
وی با اشاره به میزان اثرگذاری کرونا بر رویدادهای فرهنگی تصریح کرد: از معدود وقایعی بود که تمام بخش های موسیقی درگیر آن بودند. هنرمند، مسئول و منتقد با آن مواجه گشتند. امیدوارم سبب کم رنگ شدن یا به حاشیه رفتنِ بخش هایی از موسیقی نشود.
باید فکر نماییم که چه باید بکنیم. باید به دولت کمک نماییم، در شرایط فعلی و با شیوع ویروس کرونا، قائل به فاصله بین دولت و هنرمند نیستم. همه ما با مساله ای درگیر هستیم که تا کنون تجربه مواجهه با آنرا نداشته ایم.
این پژوهشگر اضافه کرد: ما هم اگر جای دولت بودیم، شاید همین تصمیم را می گرفتیم. در این اوضاع هم دولت باید به اهالی موسیقی کمک نماید و هم اهالی موسیقی به دولت.

راهکاری بهتر از بیکاری
وی افزود: برای از سرگیریِ فعالیتهای موسیقی سه جلسه برگزار گردید که در این نشست ها مدیرعامل خانه موسیقی، مدیرعامل مجمع صنفی و مدیرکل دفتر موسیقی حضور داشتند تا درباره بازگشایی کنسرتهای موسیقی تصمیم گیری شود.
اکنون به دنبال رایزنی در این نشست ها به شیوه نامه هایی رسیده ایم که برپایه آن، سالن ها با نیمی از ظرفیت می توانند میزبان کنسرتهای موسیقی باشند، اجاره بهای سالن ها هم باید نصف شود. بر طبق این شیوه نامه ها، برای هر خریدی که روی سایتِ بلیت فروشی انجام می شود، دو صندلی از سمت راست و دو صندلی از سمت چپ قفل می شود.
نگرانی از وضعیت موسیقی دستگاهی
وی تصریح کرد: صحبت اصلی من روی موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک و موسیقی نواحی است. تا جایی که می دانم، مبحث سه ماه بیمه اعضای صندول هنر را دولت تأمین کرده است. از طرفی فرم هایی هم به اهالی موسیقی داده شده تا بر مبنای اطلاعات آنها از جانب دولت به هنرمندان وام پرداخت گردد. قرار بر این است که برپایه نیاز هر موسسه و هر فعالیتِ فرهنگی هنری به آنها وام پرداخت گردد.
ستایشگر اظهار داشت: تمام هنرمندانی که در این سال ها در بخش موسیقی کلاسیک، دستگاهی و نواحی فعالیت می کردند، گرفتار صدمه بودند. این حاصل ساختاری معیوب است که ربطی به این دولت و دولت های قبل یا حتی شرایط کرونایی ندارد.

ستایشگر افزود: حالا که مشکل کرونا به وجود آمده و مقرر است ظرفیت سالن نصف شود و حتی با وجود اینکه فرض نماییم هزینه ها هم نصف می شود؛ باز هم با این تردید روبرو می باشیم که آیا مخاطب به سالن کنسرت می آید یا خیر. خیلی خوشبین نیستم که مردم برای دیدن کنسرتهای کلاسیک، دستگاهی یا نواحی به سالن بیایند.
دومین مبحث تقویت روحیِ هنرمند است. همه چیز هم بحث پول نیست. مبحث اصلی بالارفتن روحیه هنرمند است که می خواهد کارش دیده شود. حالا تصور کنید سالنی با ظرفیت ۲۰۰ نفره مثلا ۱۰۰ نفر نشسته است. این مساله بر روحیه هنرمند تأثیر منفی می گذارد.

شاید پاپ کمتر مشکل داشته باشد
ستایشگر اظهار داشت: واقعا نمی توان کسی را مقصر دانست. در اصل ماجرا تردید وجود دارد؛ اینکه نصف سالن بیایند و ماسک بزنند و دستکش داشته باشند یک بحث است و بحث اصلی کلیت ماجراست.
فکر می کنم همکارانمان در بخش برگزاری کنسرت ها موسیقی پاپ با نصف ظرفیت سالن هم بتوانند کنسرت ها را برگزار کنند. به هر حال آنها از سالن هایی با ظرفیت حدود ۲ هزار نفر به بالا استفاده می نمایند و این مساله کار را برای آنها راحتتر می کند. اما در بخش موسیقی دستگاهی، کلاسیک و نواحی فکر می کنم اوضاع به این زودی به شرایط عادی برنگردد.
وی نتیجه گرفت: این شرایط جدید است و ما مانند دیگر نقاط جهان نمی توانیم به آن نگاه نماییم. باید بپذیریم شرایط موسیقی در کشورمان خاص است. نمی توانیم نوع برخوردِ کشورهای اروپایی با موسیقی در دوران کرونا را مبنا قرار دهیم. باید بتوانیم سیستم خودمان را پیاده نماییم.منبع:

1399/04/03
15:17:25
5.0 / 5
1881
تگهای خبر: بیمه , خرید , فرهنگ , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵