موزیک خوان Music Reader
دبیر اجرایی جشنواره موسیقی نواحی عنوان كرد:

تصویب عجولانه طرحی كه به ضرر موسیقی نواحی است

تصویب عجولانه طرحی كه به ضرر موسیقی نواحی است

به گزارش موزیک خوان مسؤول انجمن موسیقی استان کرمان و دبیر اجرائی جشنواره موسیقی نواحی، با انتقاد از «تصویب طرح ادغام انجمن های هنری از طرف وزارت ارشاد» که به زعم او به سبب عجولانه انجام شدن، به حذف انجمن های موسیقی منجر می شود، اشاره کرد: این در حالیست که در این سال ها اگر در استانی کنسرت موسیقی نواحی اجرا شده، با حمایت انجمن های موسیقی بوده است.


سورج یاسایی در ابتدا به ایسنا اظهار داشت: سه سال پیش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرحی را در خصوص ادغام انجمن های هنری بیان کرد که البته به دلیل موضع گیری هایی که در امتداد این طرح صورت گرفت، ظاهرا این طرح در آن زمان کنسل شد. ولی حالا دو ماهی است که طرحی عجولانه برای ثبت انجمن ها با عنوان و به شکل موسسات فرهنگی هنری مطرح گردیده است. در این طرح آمده است که باید با برگزاری انتخابات، رئیس و هیات مدیره انجمن ها از بین هنرمندان هر استان انتخاب شوند.
یاسایی افزود: این ساختار جدید شاید در نگاه اول ساختاری دموکراتیک به نظر برسد که مقرر است امور موسیقی هر منطقه به اهالی موسیقی همان جا سپرده شود اما ابتدایی ترین اصل در یک تشکلِ مبتنی بر رأی و انتخابات، مشخص بودن دقیق شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان است که متاسفانه در این مورد، اساساً چنین شرایطی تبیین نشده است.
او تصریح کرد: سال ۱۳۹۸ انجمن موسیقی ایران با هدف شناخت دقیق و تعیین سطح اعضای جامعه بزرگ موسیقی کشور مبادرت به طراحی و رونمایی از سامانه ای به نام «بامک» (بانک اطلاعات موسیقی کشور) کرد. قرار بود تمام کسانی که در حوزه موسیقی کشور فعالیت می نمایند، بتوانند داخل سامانه ثبت نام کرده و رزومه خودرا به ثبت برسانند. این سامانه دارای یک بخش حرفه ای بود که قسمتی از آن توسط انجمن موسیقی استانها راستی آزمایی می شد و قسمتی دیگر توسط انجمن مرکزی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.
بدین صورت مشخص می شد در هر استان چه تعداد هنرمند و در چه سطحی فعالیت دارند. قرار بود بعد از شکل گیری سامانه، انتخابات انجمن ها به صورت الکترونیکی از بین اعضایی که در بامک تأیید شده بودند، برگزار شود؛ اما همراهی نکردن مدیران به دلیلهای نامعلوم، این طرح را که مراحل عضوگیری هم در آن در خیلی از استانها انجام گرفته بود، ناتمام گذاشت. طرحی که حالا وزارت فرهنگ و ارشاد مطرح کرده، عملی نیست؛ برای اینکه اگر مقرر است که رئیس و اعضای هیات مدیره هر موسسه فرهنگی از بین هنرمندان استانها انتخاب شود، چه کسی مقرر است به چه صورتی صلاحیت این افراد را تأیید کند؟
یاسایی بیان کرد که بی گمان نتیجه این سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تضعیف ساختار رسمی انجمن های هنری و محدودسازی آنها است که در نهایت لطمه آن متوجه موسیقی نواحی و ردیف دستگاهی خواهد بود.
او افزود: در سالهای اخیر اگر در استانی کنسرت موسیقی نواحی اجرا می شود، با حمایت انجمن های موسیقی بوده است؛ این درحالی است که انجمن ها بودجه خاصی از دولت دریافت نمی کنند؛ بعنوان مثال انجمن موسیقی استان کرمان که ۱۳ دوره جشنواره موسیقی نواحی را در این استان برگزار کرده است، در سه سال قبل تنها ۱۰ میلیون تومان از مرکز دریافت کرده است، با این وجود بعنوان یک انجمن رسمی توانسته است با بسیاری از هنرمندان بزرگ برای حضور در کارگاه های تخصصی و آموزشی رایزنی کند.
با تمام این موارد نمی دانم که برمبنای چه سیاست هایی قصد جمع کردن انجمن های موسیقی را دارند!
مسئول انجمن موسیقی استان کرمان اشاره کرد: گفته می شود که قصد دارند با ادغام انجمن های موسیقی به سمت خصوصی سازی بروند، درحالی که همه می دانیم که موسیقی ردیف دستگاهی و نواحی به حمایت دولت نیاز دارد. اگر قرار باشد انجمن موسیقی استان به یک موسسه فرهنگی هنری تبدیل گردد، مجبور خواهد بود برای درآمدزایی به سمت برگزاری کنسرتهای پاپ برود و عملاً دیگر پشتیبانی از موسیقی نواحی و ردیف دستگاهی که در ساختار فعلی، نخستین و با اهمیت ترین وظیفه انجمن هاست، محلی از اعراب نخواهد داشت. در سه دهه گذشته مجموعه ای از بهترین و ارزشمندترین آثار مکتوب و صوتی در حوزه موسیقی نواحی و موسیقی ردیف، دستگاهی توسط انجمن موسیقی ایران منتشر شد. چنین تلاشی نام و برند انجمن موسیقی را بعنوان یکی از درخشان ترین تشکل های موسیقایی کشور مطرح نمود، بی گمان برای تداوم حرکت درخشان انجمن در سالهای گذشته لازم است تا سیاست ها و نقشه راه انجمن، توسط گروهی از متخصصین بازتعریف شود، اما متاسفانه ظاهراً در این مورد نیز مانند موارد دیگر، مدیران بدنبال تاسیس ساختاری جدید هستند. پارسال و قبل از شیوع بیماری کووید ۱۹، بغیر از جشنواره موسیقی نواحی، ۱۳ شب کنسرت موسیقی نواحی به کمک انجمن های موسیقی در کرمان و شهرهای دیگر کشور برگزار کردیم؛ کنسرتهایی که هیچ موسسه خصوصی با نگاه هزینه و فایده به سراغشان نمی رود.برای کمک به هنرمندان موسیقی نواحی چه کرده اید؟
در ادامه گفت و گو این مسئله را مطرح کردیم که خیلی از هنرمندان نواحی با شیوع ویروس کرونا با مشکلات معیشتی زیادی رو به رو شده اند. برای کمک به این افراد چه کارهایی می توان انجام داد؟ پاسخ داد: در یک سال قبل بعنوان انجمن استان کرمان تلاش نموده ایم در مواردی که نیاز جدی وجود دارد، به سرعت عمل نماییم. تهیه بسته های کمک معیشتی و چند مرحله توزیع آنها امسال از همین موارد بود. موارد خاص و بسیار فوری هم اتفاق می افتد؛ بعنوان مثال در استان خراسان یک مورد خاصی بود که انجمن موسیقی ایران با همه توان ورود کرد. اما در کل، انجمن موسیقی با اهمیت ترین وظیفه خودرا کوشش برای کمک به جامعه موسیقی در عین حفظ کرامت اعضا می داند.
با این نگاه در انجمن کرمان جشنواره اینستاگرامی تعریف و سعی کردیم تا بودجه ای برای جشنواره تامین و بتوانیم به بهانه حضور هنرمندان در جشنواره هدیه ای به آنها تقدیم نماییم.چرا جشنواره موسیقی نواحی را به نام کرمان زده اند؟
در بخش پایانی، این مساله را با یاسایی مطرح کردیم که گفته می شود کرمان جشنواره موسیقی نواحی را مصادره کرده است. تا چه حد به این امر قائل است؟ چرا جشنواره به صورت گردشی در هر دوره در یک استان برگزار نمی شود؟ بیان کرد: جشنواره به بودجه سنگینی نیاز دارد، در جشنواره ای که امسال برگزار شد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ قسمتی از بودجه جشنواره را پرداخت نکرد و کلیه بودجه را خود استان کرمان تامین کرد. سال قبل نیز ۷۰ درصد از بودجه جشنواره را استان کرمان پرداخت کرد. از طرفی این مسئله همانند این است که بگوییم چرا جشنواره فیلم کن، در کن برگزار می گردد. در حقیقت جشنواره موسیقی نواحی کرمان به یک برند تبدیل گشته است و برخی آنرا بعنوان جشنواره موسیقی کرمان می شناسند.
او افزود: بیش از ۲۰ سال پیش نخستین دوره جشنواره که در کرمان شکل گرفت، هیچ استانی مسئولیت برگزاری آنرا به عهده نمی گرفت. در نهایت آقای درویشی به استان کرمان آمدند و با استاندار صحبت کردند و کرمان پذیرفت که این جشنواره را با شرایط مد نظر آقای درویشی برگزار کند. چند سالی جشنواره تعطیل شد تا اینکه قرار شد بعنوان قسمتی از جشنواره فجر اجرا شود. مدتی بعد کرمان پیشنهاد برگزاری باردیگر آنرا داد و وزارت ارشاد یک تفاهم نامه در این راستا با کرمان امضا کرد. این جشنواره در کرمان جا افتاده است و بسیاری از هنرمندان هر دوره از فروردین پیگیر برگزاری آن هستند. این جشنواره و سرنوشتش به تلاش جمع کثیری از هنرمندانِ نجیب نواحی کشور گره خورده است.
بی گمان برای من بعنوان کوچکترین عضو جامعه موسیقی آنچه اهمیت دارد، موسیقی است. امیدوارم سرنوشت جشنواره های هنری مانند آنچه بر انجمن ها می رود، گرفتار تصمیمات شتابزده و مقطعی نشود.
منبع:

1399/11/13
14:52:04
0.0 / 5
501
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳