موزیک خوان Music Reader
به قلم علی ابراهیمی؛

مبانی آفرینش در موسیقی ایران كتاب شد

مبانی آفرینش در موسیقی ایران كتاب شد

کتاب مبانی آفرینش در موسیقی ایران (روش شریف لطفی) نوشته علی ابراهیمی منتشر و راهی بازار موسیقی کشور شد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، با گذشت سال ها از تدریس متد آموزشی شریف لطفی مدرس موسیقی در مراکز آکادمیک موسیقی، کتاب «مبانیِ آفرینش در موسیقیِ ایران (روش شریف لطفی)» به نگارش و تحلیل علی ابراهیمی کارشناس ارشد موسیقی ایرانی از دانشگاه هنر تهران، منتشر و در دسترس جامعه دانشگاهی موسیقی و سایر مخاطبان و علاقه مندان آهنگسازی در حوزه موسیقی ایرانی قرار گرفت.
علی ابراهیمی در توصیف خاصیت های مِتُد مطرح شده در کتاب «مبانی آفرینش در موسیقی ایران» می نویسد:
«مقوله آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی از دیرباز غالباً بر عهده نوازندگان، محدود به ساخت ملودی، سلیقه محور و فاقد اصول و روش مندی مدوّن بوده است. بدین سبب مسیری روشن برای پرورش هنرجویی که به حوزه آهنگسازی (مختص موسیقی دستگاهی ایران) ورود کند، دیده نمی گردد.
آنچه مقصود و همّیّت استاد شریف لطفی (مُبدع متد) بوده است ارائه یک روش آهنگسازی برمبنای «چندصدایی» در موسیقی ایران است که بتواند هنرجو را از نقطه آغازین ساخت یک ملودی اصلی به نقطه نهایی در ساخت و پرداخت یک اثر تام و تمام ببرد. بدین منظور به صورت گام به گام به آموزش چگونگی ساخت لایه های صوتی متفاوتی می پردازد که به ظاهر ارتباطی نداشته و به صورت مجزا معنای موسیقایی خاصی ارائه نمی کنند؛ ولی در هم زمانی بافتی را ایجاد می کنند که مکمل یکدیگر و نماینده لایه های صوتی پس زمینه، میان زمینه و ملودی اصلی هستند. نمایش نهایی این بافت، غالباً به تدریج و در نقطه اوج اثر انجام می پذیرد.»
کتاب «مبانی آفرینش در موسیقی ایران (روش شریف لطفی)» نوشته علی ابراهیمی، به شماره شابک ۹۷۸۶۰۰۷۹۶۶۹۵۲ بوسیله نشر آواز، بهمن ماه ۱۳۹۹ انتشار یافته است.

1399/11/14
12:43:13
0.0 / 5
557
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱