موزیک خوان Music Reader
مسعود نجابتی با مهر مطرح كرد؛

واكنش سریع از قابلیت های هنر گرافیك است

واكنش سریع از قابلیت های هنر گرافیك است

به گزارش موزیک خوان مدیر کانون هنر شیعی اعتقاد دارد با سابقه درخشانی که در هنر اسلامی و ایرانی داریم، نمی توانیم برای کیفیت آثار، کوتاه بیاییم و با عنایت به پشتوانه ای که داریم باید سختگیری بیشتری اعمال نماییم.مسعود نجابتی هنرمند طراح گرافیک و مدیر کانون «هنر شیعی» درباره واکنش سریع هنرمندان تجسمی به مسائل روز داخلی و خارجی و تولید آثار در رابطه با آن به خبرنگار مهر اظهار داشت: مبحث واکنش سریع به اتفاقات روز مبحث جدیدی نیست؛ همچنان که در یادداشت های شهید آوینی خواندیم که زمان انقلاب هم این رویه بیشتر از جانب هنرمندان هنرهای تجسمی آغاز و دیوارنگاره ها، شعارنویسی ها و حتی آثاری که توسط هنرمندان حرفه ای خلق شد، مهر تأییدی بر این مطلب است.
وی تصریح کرد: این مورد به علت قابلیت و ظرفیتی است که رشته های هنرهای تجسمی و بخصوص گرافیک دارند و می تواند در زمان کم، پیامی را با توانایی فردی و هزینه پایین منتقل کند.
نجابتی بیان نمود: اینها، به نظر من خصوصیت های بعضی از رشته های هنرهای تجسمی است که برخلاف سینما و دیگر مدیوم های هنری که احتیاج به هزینه های بالا برای تولید دارند، اما هنرهای تجسمی متکی به توانایی فردی است. برای مثال حسن روح الامین برای شهادت شهید حججی، در یک شب نقاشی دیجیتال خلق می کند که سریع منتشر می شود. معمولاً هم این آثار بدون هیچ ابلاغ و سفارشی تهیه می شوند که اتفاقاً در مورد شهادت آتش نشانان ساختمان پلاسکو و سقوط هواپیمای مسافربری هم شاهد آن بودیم.
وی اظهار نمود: اینها واقعاً واکنش هنرمندان عرصه تجسمی نسبت به مسائل است که البته گاهی تلاش می نماییم این واکنش ها را جهت دهی و جمع بندی نماییم تا آرشیوی ایجاد شود.
مدیر کانون هنر شیعی به ابزارهای جدید در سرعت بخشیدن به خلق یک اثر اشاره نمود و اظهار داشت: این واکنش های سریع هنرمندان در رشته نقاشی هم اتفاق می افتد، زمانی که با ابزار جدید هنرمند یک نقاشی دیجیتال خلق می کند و دیگر نیازی به رنگ روغن نیست. این اتفاق در کشورهای دیگر هم رخ می دهد و منحصر به ایران نیست اما خواستم بگویم که ذات این رشته های هنری این است که هنرمند می تواند سریع به اتفاقات واکنش نشان دهد و اتفاقاً حضرت آقا هم در دیدارشان با هنرمندان بر این مطلب صحه گذاشتند و تاکید نمودند که هنرهای تجسمی و بخصوص طراحی گرافیک، زبان بین المللی دارند و سریع با مخاطب ارتباط برقرار می کند.
وی درباره افزایش طرح های گرافیکی حول یک مبحث و اینکه آیا به این تعدد آثار نقدی وارد است یا خیر، اظهار داشت: اتفاقاً این بحثی است که ما هم به آن قائل هستیم چونکه وقتی به یک پیام زیاد پرداخته شود امکان دارد تأثیرش کمتر شود. از این جهت که سفارشی پشت اغلب این جریانات وجود ندارد و حرکت خودجوش است، نمی توانیم از طراحان بخواهیم در مورد یک مبحث کار نکنند اما در چارچوب و شکل نمایشگاهی تلاش کردیم این آثار را گزیده و با انتخاب های سختگیرانه به نمایش بگذاریم؛ برای مثال در نمایشگاه ششمین جشنواره هنر مقاومت در بخش شهید سلیمانی، برخی از آثار تولیدی خودجوش را با رعایت استانداردهای لازم انتخاب کردیم تا بتوانیم این آثار را جهت دهی نماییم و به سمت گزیده و حرفه ای و با عیار بالا ببریم. در واقع به تولیدات مردمی نمی توان خرده گرفت در عوض در شکل حرفه ای، تلاش می نماییم آنرا مدیریت نماییم.
نجابتی در توضیح این جریان در کانون هنر شیعی هم بیان نمود: ما در کانون هنر شیعی، شورای داوری داریم و آثاری که ارسال می شود با سختگیری زیاد انتخاب و روی سایت قرار داده می شوند؛ از بین ۴ الی ۵ هزار اثری که برای ما ارسال می شود شاید ۵ اثر روی سایت قرار دهیم هرچند امکان دارد عده ای ناراضی باشند اما ما این سختگیری ها را به نفع جامعه هنری و هنرمندان می دانیم که در مقابل انتظار و توقع مخاطب هم برآورده شود.
وی در انتها در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر درباره اینکه آیا رویه مذکور برای کارهای مناسبتی و دینی هم صدق می کند، اظهار داشت: بله همچنین است حتی من در کارهای مناسبتی سختگیری بیشتری دارم چونکه این مورد به اعتقادات مردم بر می گردد. از این جهت که ما سابقه درخشانی در هنر اسلامی و ایرانی داریم، نمی توان در این مورد کوتاه آمد و فکر می کنم با عنایت به پشتوانه ای که داریم باید سختگیری بیشتری اعمال نماییم و حداقل در رشته هایی چون خوشنویسی، تایپوگرافی و تصویرسازی که شاهکارهای زیادی در موزه های دنیا داریم، این انتظار نمی رود که شاهد کارهای ضعیف باشیم.

1399/12/21
00:45:53
0.0 / 5
682
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵