موزیک خوان Music Reader
در آستانه نوروز ۱۴۰۰ بخوانید؛

هنر ۹۹ را با مهر مرور كنید

هنر ۹۹ را با مهر مرور كنید

سرویس هنر خبرگزاری مهر در آستانه نوروز 1400 آلبوم خاطرات و تحولات هنری یکسال گذشته را با محوریت انتخاب چهره ها و رویدادهای شاخص سال 99 ورق می زند.خبرگزاری مهر - سرویس هنر: «سال غریب ۹۸ رو به انتها است»؛ یکسال پیش در چنین روزهایی وقتی پیش درآمد سلسله گزارش های در رابطه با مرور تحولات سال ۹۸ را با چنین جمله ای شروع کردیم، کوچک ترین تصوری از تحولات و تجربه های عجیب و غریب تری که قرار بود طی سال ۹۹ پشت سر بگذاریم نداشتیم!
حالا اما سال ۹۹ هم در آخر راه است؛ سالی که اگر بخواهیم در یک کلمه آنرا خلاصه نماییم باید آنرا «سال تعلیق» بنامیم.
«کرونا» هرچند در گام اول همه چیز را تعطیل کرد اما آنچه مختصات یک بحران به تمام معنا را به آن داد، تعلیق و بلاتکلیفی مستمر و لایتناهی بود. تعلیقی که بعد از یک سال همچنان برقرار است و هنوز هم کسی نمی تواند حکم قطعی درباره اختتام این کابوس صادر کند.
در چنین شرایطی قسمتی از سنت های سابقاً مرسوم رسانه ای می تواند رنگ و جلایی ویژه تر هم به خود بگیرد؛ هر ساله در واپسین روزهای سال و در آستانه فرارسیدن عید نوروز، بازخوانی با اهمیت ترین تحولات و رویدادهای یک سال گذشته، در دستور کار رسانه ها قرار می گیرد. دستور کاری که در کنار جذابیت های ژورنالیستی، ریشه در سنت «تجربه اندوزی» هم می تواند داشته باشد. برمبنای اصول و قواعدی که از نوروز ۹۷ در بخش «هنر» خبرگزاری مهر پایه ریزی شد، امسال هم قصد بازخوانی با اهمیت ترین تحولات یک سال قبل را در همان قالب و چارچوب داریم.
اصول حاکم بر روایت یکساله خود از تحولات هنری را بار دیگر مرور می کنیم؛
تحولات عرصه های مختلف هنر از سینما، تئاتر و تلویزیون گرفته تا موسیقی و تجسمی در ایران طی یک سال گذشته، طبیعتاً متأثر از متغیرهای مختلفی بوده است که در نگاهی کلی می توان آنها را در سه ضلع «هنرمند»، «مدیر» و «مخاطب» دسته بندی کرد؛ با این پیش فرض زمانی که آلبوم خاطرات هنری سال ۹۹ را ورق می زنیم، همچنان آثار به جا مانده از هر یک از این سه ضلع است که بیشتر به چشم می آید.
آثاری که هنرمندان خلق کردند، سیاست هایی که مدیران به اجرا درآوردند و استقبالی که مخاطبان رقم زدند در کنار یک تعامل سه جانبه، امروز تبدیل به خاطراتی شده اند که تا سال ها مختصات فرهنگ و هنر ایران در سال ۹۹ را با آنها به یاد خواهیم آورد.
بر همین مبنا سرویس هنر خبرگزاری مهر در آستانه نوروز ۱۴۰۰ و در واپسین روزهای سال کرونازده ۹۹ در نظر دارد در قالب پرونده ای ویژه خاطرات هنری یک سال قبل را ذیل دو عنوان «چهره های شاخص» و «رویدادهای شاخص» مورد بازخوانی قرار دهد.
تعدد خاطرات یکسال اما طبیعتاً محدود و متناسب با حجم مرسوم گزارش های رسانه ای نبود و بنا بر این خبرنگاران حوزه های سینما، تئاتر، موسیقی، رادیو و تلویزیون و تجسمی خبرگزاری مهر، از میان چهره ها و رویدادهای متعدد، دست به انتخاب زده و به پنج چهره و رویداد «شاخص» هر حوزه پرداخته اند.
نکته مهم در پروسه انتخاب این چهره ها و رویدادها، تمرکز بر وجوه «خبری» و نه الزاماً «کیفی» و «محتوایی» است. به این معنا که چهره ها و رویدادهایی که مقرر است در قالب سلسله گزارش های «هنر ۹۹ در آینه مهر» معرفی و مورد بازخوانی قرار بگیرند، الزاماً «برترین» ها نیستند و ملاک انتخاب آنها گستره تأثیرگذاری شان (اعم از مثبت و یا منفی) در حوزه فعالیت خود بوده است.
این پرونده ویژه برای بازخوانی دستاوردها و تجربه های «هنر ایران» در سالی که گذشت از روزهای آخر اسفندماه شروع و تا ایام نوروز ۱۴۰۰ ادامه خواهد یافت؛ از فردا یکشنبه ۲۴ اسفندماه می توانید در این بازخوانی، با سرویس هنر خبرگزاری مهر همراه شوید.

1399/12/24
22:58:44
0.0 / 5
552
تگهای خبر: آثار , سینما , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱