موزیک خوان Music Reader

امهال تسهیلات كرونا نمایشی است؟

امهال تسهیلات كرونا نمایشی است؟

موزیک خوان: معاون گردشگری کشور از تمدید امهال بازپرداخت تسهیلات کرونا تا اختتام شهریورماه سال 1400 آگاهی داده است؛ درحالی که بنا بر اظهارات خیلی از فعالان گردشگری و هنرمندان صنایع دستی، بانک ها نسبت به امهال بازپرداخت وام کرونا تا کنون سلیقه ای عمل کرده و به مصوبات ستاد ملی کرونا و هیأت دولت متعهد نبوده اند.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، سررسید بازپرداخت وام کرونا کمتر از ۱۰ روز دیگر فرامی رسد. ولی تیموری اینک آگاهی داده که بازپرداخت تسهیلات بانکیِ حوزه گردشگری که در قالب بسته های حمایتی دوگانه در سال قبل پرداخت شده بود، تا اختتام شهریورماه امسال تمدید شده است. او گفته که امهال مالیات و حق بیمه کارفرمایی نیز در حال پیگیری است.
با وجود این، فعالان گردشگری به ایسنا می گویند: امهال بازپرداخت این تسهیلات تا کنون از طرف بانک ها به درستی اجرا نشده است و بیشتر آنها مشمول جریمه دیرکرد و بدهکارتر شده اند.
اولین بسته حمایتی صنعت گردشگری برای جبران خسارت ویروس کرونا در ۱۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ تصویب گردید. این بسته شامل امهال سه ماهه مالیات، شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده، تعویق سه ماهه بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی، امهال پرداخت ۲۳ درصد حق بیمه کارفرمایی پرسنل شاغل در واحدهای گردشگری، تعویق پرداخت قبوض حامل های انرژی (آب، برق، گاز) به مدت سه ماه و بعد از آن بصورت اقساطی، امکان استفاده از اوراق سرمایه در گردش طرح «گام» (گواهی اعتبار مولد با هدف تامین نقدینگی بنگاه های مالی بدون افزایش تورم و امکان استفاده از تسهیلات بانکی (از ۶ تا ۱۶ میلیون تومان) با نرح ۱۲ درصد بود.
بنا بگفته فعالان گردشگری، بندهای حمایتی این بسته در زمان خود درست اجرا نشدند. حتی بسیاری موفق به دریافت تسهیلات بانکی نیز نشدند. بیشتر بانک ها در اوایل اجرای این مصوبه از وجود چنین دستوری اظهار بی اطلاعی می کردند. برخلاف این مصوبه، برق برخی از اقامتگاه ها به سبب بدهکاری نیز قطع و مالیات ها مشمول جریمه شد. تشکل های گردشگری موضوع امهال نشدن هزینه های آب و برق، بیمه حق کارفرمایی و مالیات را بارها به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نمایندگان مجلس و رئیس جمهور اطلاع دادند، ولی جز در بعضی شهرها و در مواردی، مشکل حل نشد.
۱۵ مهرماه ۹۹، علی ربیعی ـ سخنگوی دولت ـ آگاهی داد که هیأت دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا با پرداخت تسهیلات جدید به بخش گردشگری باتوجه به لطمه گسترده آن موافقت کرده است. بگفته او، بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلا دریافت شده بود تا آخر سال ۱۳۹۹ امهال شد. پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی سال ۹۹ و هزینه آب، برق و گاز سال ۹۹ و هزینه های مالیاتی سررسید سال ۹۹ تا آخر سال نیز امهال شد. رقم وام هم از حداقل ۱۶ میلیون تومان تا ۹۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۲ درصد با دوره تنفس شش ماه تعیین شد.
دو روز بعد، به دنبال ادامه کارشکنی بانک ها و برخی اداره های مالیاتی و آب و برق و... معاون گردشگری باتوجه به مصوبه جدید اشاره کرد: هیچ دستگاه دولتی یا عمومی تا آخر سال نباید برای گرفتن طلب یا هزینه ای به سمت فعالان گردشگری بیاید.
اما اظهارات فعالان گردشگری خلاف نفوذ آن تاکید را نشان می داد و مشکل قطعی برق، جریمه دیرکرد مالیات و بیمه حق کارفرمایی همچنان به قوت خود پابرجا بود.
در آبان ماه ۹۹، به دنبال بدقولی و برخوردهای سلیقه ای بانک ها در پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا و سایر دستگاهها وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای، مصوبه ستاد کرونا را به همه استانداران ابلاغ نمود و معاون گردشگری وی نیز اظهار داشت که اجرای آن در تمام استانها شروع شده است.
با وجود این، خیلی از فعالان گردشگری و هنرمندان صنایع دستی از دریافت این تسهیلات بی بهره بودند و با انکار بانک ها نسبت به وجود چنین دستورالعمل یا بخشنامه ای مواجه گشتند. گروهی هم که موفق به دریافت تسهیلات شدند به ایسنا گفتند که یک ماه بعد از دریافت وام، بازپرداخت تسهیلات را آغاز نموده اند؛ چونکه به استناد اخطار بانک ها، مشمول جریمه دیرکرد در پرداخت اقساط شده و برای ضامن ها مشکلاتی پیش می آمد.
در آذرماه ۹۹ با وجود دوبار ابلاغ و یادآوری مصوبه بسته دوم پشتیبانی از صنعت توریسم، جلسه ای در کمیته اقتصادی ستاد ملی کرونا برای تفهیم و رفع ابهام بانک ها، سازمان های امور مالیاتی و تامین اجتماعی و وزارت نیرو انجام شد و باردیگر بخشنامه ای از طرف معاون اقتصادی رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی ابلاغ گردید، اما بیشتر بانک ها و آن سازمان ها پس از گذشت یک سال، کماکان بر روند قبلی باقی مانده اند و وجود چنین بخشنامه هایی را خصوصاً برای امهال بازپرداخت تسهیلات بانکی انکار می کنند و تاسیسات گردشگری، هنرمندان و مراکز تولید صنایع دستی همچنان با مشکلاتی چون تهدید برای قطعی برق، جریمه تسهیلات بانکی، مالیات و بیمه حق کارفرمایی مواجه اند و اگرچه دستورات از طرف ستاد ملی کرونا «لازم الاجرا» تلقی شده، اما هنوز برخوردهای سلیقه ای را شاهدند. بنظر می رسد حتی مصوبه ها و بخشنامه های بالادستی در بعضی دستگاهها همچون بانک ها تا کنون کارساز نبوده است.
منبع:

1400/01/23
10:17:59
5.0 / 5
691
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
موزیک خوان