موزیک خوان Music Reader

اگر میلیاردر بودید نقاشی می خریدید یا زمین؟!

اگر میلیاردر بودید نقاشی می خریدید یا زمین؟!

موزیك خوان: فرض كنید نزدیك به 500 میلیون دلار پول در اختیار دارید، درست به همان مقدار كه برای خرید گران قیمت ترین نقاشی فروخته شده در دنیا لازم است. انتخاب شما چیست؛ خرید یك اثر هنری یا یك عنوان مثال یك خانه ویلایی در یكی از بهترین نقاط جهان؟


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، شاید هنوز برای خیلی از ما چندان قابل قبول یا منطقی نباشد که میلیاردها تومان پول صرف خرید آثار هنری می شود. اما بخواهیم یا نخواهیم سال هاست که خرید و فروش آثار هنری به یکی از مهمترین منابع سرمایه گذاری در جهان تبدیل گشته است؛ فرهنگی که در سال های اخیر و با راه اندازی حراج های هنری در کشور ما نیز شکل جدی تری به خود گرفته است.
امروز بعضی از آثار هنری مهم تاریخ جهان به دنبال همین خرید و فروش ها در تملک شخصی قرار دارند که یا در دیوار خانه های مجلل خودنمایی می کنند یا اینکه توسط فرهنگ دوستانی خریداری شده اند که به موزه های دنیا قرض داده می شوند و مردم نیز می توانند امکان بازدید از این آثار باارزش را داشته باشند.
در همین راستای در این گزارش، به پنج اثر گران قیمت فروخته شده در تاریخ هنر جهان می پردازیم.


داوینچی؛ خالق گران ترین اثر هنری فروخته شده
خیلی دور از انتظار نیست که گران ترین نقاشی جهان متعلق به لئوناردو داوینچی باشد. اثر «سالواتور موندی» (Salvator Mundi) به معنای «منجی جهان» که در آن حضرت عیسی (ع) به همراه گویی در دست، به تصویر کشیده شده است، همچون مهمترین آثار هنری تاریخ هنر جهان شمرده می شود که همچنان در تملک خصوصی قرار دارد.
تابلوی «سالواتور موندی» سال ۲۰۱۷، در حراج کریستی به قیمت ۴۵۰ میلیون دلار به فروش رفت تا عنوان گران ترین نقاشی فروخته شده در جهان را به نام خود کند.
گفته می شود خریدار این اثر هنری با تماس تلفنی در حراج شرکت کرده بود و هویت او دقیقا مشخص نبود؛ اما مشخص بود که این اثر توسط یک شاهزاده عربی خریداری شده است. چندی بعد اعلام گردید که خریدار «سالواتور موندی»، امیر محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان) بوده است.
موزه لوور ابوظبی در کشور امارات متحده عربی نیز اعلام نموده بود که می خواهد این اثر هنری باارزش را به نمایش بگذارد، اما این تصمیم کنسل شد و در نتیجه این یادگار داوینچی احیانا بر دیوار یکی از عمارت های ولیعهد عربستان خودنمایی می کند.

تا مدت ها اصالت اثر «سالواتور موندی» مشخص نبود و آنرا منتسب به یکی از شاگردان لئوناردو داوینچی می دانستند


منبع:

1399/04/14
16:48:30
5.0 / 5
1789
تگهای خبر: آثار , خرید , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
موزیک خوان