موزیک خوان Music Reader
با نی نوازی سیامك جهانگیری منتشر شد؛

شنیدن ردیف میرزا عبدالله به روایت نورعلی برومند

شنیدن ردیف میرزا عبدالله به روایت نورعلی برومند

موزیک خوان: آلبوم ردیف میرزا عبدالله به روایت نور علی برومند با نی نوازی سیامک جهانگیری در ژانر موسیقی ردیف دستگاهی ایران پیش روی شنوندگان قرار گرفت.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، «ردیف میرزا عبدالله» به روایت نورعلی برومند عنوان یکی از تازه ترین آثار انتشار یافته در بازار موسیقی است که با نی نوازی سیامک جهانگیری پیش روی مخاطبان قرار گرفت.
درباره این اثر به قلم سیامک جهانگیری می خوانیم:
«ویژگی های صوتی و ساختاریِ ساز نی سبب شده است که این ساز نزدیک ترین صدا به حلق و آوای انسانی باشد و در نتیجه برای اجرای موسیقی آوازی بطور عام، و در اینجا اجرای ردیف آوازی بطور خاص، سازی متجانس و هم خانواده صدای انسان به شمار بیاید. به عبارت دیگر، این ساز، به سبب خصلت های صوت شناختی و ساختاری خود، بهتر از سازهای دیگر می تواند آرایه های آوازی را تقلید کند و بنوازد.
در عین حال، به سبب تعددِ آثار اجرائی و ضبط شده برای تار و سه تار، این دو ساز بیش از سازهای دیگر بعنوان سازهای مبنا در اجرای موسیقی ردیف دستگاهی شناخته شده اند.
از بین ردیف های موجود نیز ردیف میرزاعبدالله، به سبب انعطاف پذیری در اجرا با سازهای مختلف، پرکاربردترین و شناخته شده ترین کارگان است.
با این توضیحات، آنچه مرا به اجرای ردیف میرزاعبدالله با ساز نی مصمم کرد پاسخی بود به آنچه در روند آموزشی ساز نی به آن نیاز داریم.

. همین طور در این روایت تلاش نموده ام تا از تمامی امکاناتِ اجرائی نی در جهتِ روایت و اجرای ردیفِ سازیِ میرزاعبدالله استفاده گردد. در این روایت، تکنیک های تار و سه تار در نی بازتعریف شده و متناسب با ساختار صوتیِ این ساز در جهتِ بسط و گسترش جملات و ترکیباتِ موسیقیِ سازی به کار گرفته شده اند»
سیامک جهانگیری، آهنگساز، نوازنده نی و سرپرست گروه موسیقی «همنوازان دلگشا» است. او همچون شاگردان مجید کیانی و داریوش طلایی بوده و در نوازندگی ساز کلارینت نیز تخصص دارد. «بند به بند: مجموعه تمرین برای نی (چپ کوک)»، «همنواز: ۱۸ قطعه برای هم نوازی ساز نی و سازهای کلاسیک ایران»، «ردیف آوازی به روایت استاد محمود کریمی» و «۲۴ چهارمضراب از استاد ابوالحسن صبا» از دیگر کتاب های انتشار یافته اوست.


منبع:

1400/02/10
13:42:22
5.0 / 5
501
تگهای خبر: آثار , آموزش , كتاب , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
موزیک خوان