موزیک خوان Music Reader

علی راهجیری ملقب به زبدة الكتاب درگذشت

علی راهجیری ملقب به زبدة الكتاب درگذشت

علی راهجیری، هنرمند خوشنویس پیشکسوت در سن 83 سالگی از دنیا رفت.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، زنده یاد علی راهجیری که از او با عنوان به «زبدة الکتاب» یاد می شد، سال ۱۳۱۷ در رشت به دنیا آمد و نزد استادان مختلفی خوشنویسی یاد گرفت. او سال ها بعنوان استاد در انجمن خوشنویسان فعالیت می کرد. راهجیری همین طور در چندین دهه فعالیت هنری خود، چندین جلد کتاب به خط نستعلیق و شکسته نیز خوشنویسی کرد.
در همین راستا، سید مجتبی حسینی - معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی - در پیامی درگذشت این استاد و هنرمند خوشنویس را تسلیت اظهار داشت که متن این پیام به شرح زیر است:
«استاد راهجیری آنچه را از استادان بزرگ خوشنویسی آموخته بود و حاصل سال ها پژوهش خودرا بی دریغ به جوانان آموزش داد و در تداوم جریان خوشنویسی موثر بود. استاد راهجیری دغدغه و نگاه جامعی به مسایل و تاریخ هنر خوشنویسی داشت و از همین نگاه است که آموزش و پژوهش را با حمیت و جدیت همراه با خوشنویسی و کتابت آثار انجام داد. سال ها خوشنویسی کرد اما همیشه به چرایی و چگونگی در خوشنویسی هم اندیشید و درباره آن پژوهش کرد.
استاد راهجیری خوشنویس باارزش و گرانقدری است چنانکه استادش علی اکبر کاوه لقب زُبدَه الکُتّاب را به او داد، در آموزش هم هنرمندانی را پرورش داد که مسیر خوشنویسی را با آموزه ها و کندوکاوهای خود پیش ببرند و گنجینه پژوهش های استاد هم تا همیشه برای خوشنویسی و فرهنگ و هنر ایران ماندگار است.
درگذشت استاد راهجیری را به خانواده گرامی اش، هنرمندان خوشنویس و دوستداران فرهنگ و هنر کشور تسلیت می گویم و برای آن زنده یاد نکونام علو درجات را از درگاه خداوند متعال خواهانم.»
هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی هم در پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت علی راهجیری نوشته است:
«هنرمندان خوشنویسی که محضر استادان بزرگ گذشته را درک کرده اند، حلقه اتصال سنت در زمانه ما هستند. استاد علی راهجیری در مکتب استادانی هنر آموخت که نامشان فخر خوشنویسی ارجمند ایران است. درگذشت استاد راهجیری این خوشنویس بلند مرتبه که شاگردان بسیاری را نیز آموزش داد، تألم و درد فراوانی برای جامعه هنری ایران بجای گذاشت. برای خانواده محترم استاد راهجیری صبر و آرامش آرزومندم و فقدان او را به هنرمندان خوشنویس و اهالی فرهنگ و هنر تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای او نامی نیک و درجاتی اعلا خواهانم.»1400/02/23
22:17:34
5.0 / 5
426
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان