موزیک خوان Music Reader

همایون به كدام سبك می خواند؟

همایون به كدام سبك می خواند؟

به گزارش موزیک خوان هرچند فرم های جدید همایون، بخصوص در آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» و «آرایش غلیظ»، با آهنگ سازی تهمورس و سهراب پورناظری، با استقبال عمومی مردم مواجه گردید اما نمی تواند جماعتی را که دل در گرو آواز اصیل ایرانی دارند و از ظرفیت حنجره و توانمندی او آگاهند، راضی کند؛ چونکه آنها معتقدند همایون یکی از کسانی است که به خوبی می تواند آواز ایرانی، یکی از بزرگ ترین میراث های هنر این سرزمین را به نسل های بعدی عرضه نماید و از آن مراقبت کند.به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، روزنامه خراسان نوشت: «فردا، ۳۱ اردیبهشت ماه، همایون شجریان ۴۶ ساله می شود. استعداد، ذوق و حنجره توانمند او، همچون دلایلی است که میتوان وی را در ردیف خواننده ها و آوازخوان های درجه یک کشور قرار داد. همایون در یک خانواده هنرمند متولد شد، خانه برایش مصداق یک دانشکده خصوصی موسیقی تمام‎عیار بود اما با این وجود، از کودکی ریتم شناسی را زیر نظر ناصر فرهنگ فر، نوازنده برجسته تنبک آموزش دید. آواز را از پدر آموخت و در هنرستان موسیقی کمانچه و در بیرون از آن، با آموزش اردشیر کامکار، نواختن سنتور و سه تار را آموخت. در ادامه این مطلب، درباره دوره های مختلف زندگی همایون شجریان بیشتر خواهیم گفت.

هم صدا با کاروان موسیقی

همراهی در کنسرتهای آمریکا، اروپا و ایران، با تنبک نوازی، هم آوایی با پدر روی صحنه کنسرت و اجرای مستقل. این نقشه‎ راهی ۳۰ ساله است که همایون شجریان برای رسیدن به نقطه فعلی طی کرده است. همایون در جوانی شانس همراهی با نوازنده های بزرگی مانند استاد حسین علیزاده، نوازنده برجسته تار و سه‎تار و کیهان کلهر، نوازنده کمانچه را هم داشت و به همین دلیل، روحیه او بیشتر از پیش با ساز و آواز ایرانی عجین شد. موسیقی ای که همایون در یکی از مصاحبه هایش درباره آن گفته است: «برایم مثل آب خوردن است. یعنی این قدر از بچگی با آن بزرگ شدم که می دانم در این موسیقی چی، کجاست.» وی در این دوران، آهنگ سازی هم کرد. یکی از تجربه های شنیدنی همایون در این حوزه، آهنگ سازی تصنیف «دل ستان» با آگاه «ای کاروان آهسته ران» علیرضا افتخاری در آلبوم قصه شمع است.

وصل و جدایی در دهه ۸۰

راه برای همایون شجریان در موسیقی با آواز ایرانی آغاز شد. نخستین آلبوم این خواننده، «نسیم وصل»، ۱۸ سال پیش با آهنگ سازی محمدجواد ضرابیان منتشر شد. ناشکیبا را با آهنگ سازی معلم دوره نوجوانی خود، اردشیر کامکار، راهی بازار کرد و در گام های بعدی، با آهنگ سازی علی قمصری، آلبوم های «شوق دوست» و «نقش خیال» را راهی بازار موسیقی کرد. «با ستاره ها» را با آهنگ سازی محمدجواد ضرابیان ساخت و پس از آن نیز، آلبوم های «خورشید آرزو» و «قیژک کولی» را با همراهی گروه «دستان» خواند. همایون فعالیت خویش را در دهه ۸۰، با آلبوم «شب جدایی» به پایان رساند. این خواننده در دهه ۹۰، با آوازخوانی در آلبوم «شوق نامه» (بازیابی تصانیف عبدالقادر مراغه ای)، توانمندی حنجره و تسلط بر آواز ایرانی را به بهترین شکل ممکن نشان داد اما مسیر خویش را در سال ۹۰، با فرم جدیدی در خوانندگی ادامه داد که با مسیر طی کرده وی در دهه ۸۰ متفاوت است.

چشم امید به صدای آواز ایرانی

کنسرت های مستقل همایون شجریان از میانه دهه ۸۰، حدودا همزمان با انتشار آلبوم هایش در این دهه شروع شد. همکاری او با سهراب پورناظری، در دهه ۹۰، فصل جدیدی را در کارنامه کاری و هنری اش رقم زد. همایون مشغول امتحان فرم های جدیدی در موسیقی شد؛ چونکه معتقد بود اگر روی موسیقی سنتی اصرار کند، شاید این موسیقی، به تعبیر او، «گم شود» و نسل جدید با آن ارتباط برقرار نکنند و از آن بعنوان موسیقی روی طاقچه یاد شود. هرچند فرم های جدید همایون، بخصوص در آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» و «آرایش غلیظ»، با آهنگ سازی تهمورس و سهراب پورناظری، با استقبال عمومی مردم مواجه گردید اما نمی تواند جماعتی را که دل در گرو آواز اصیل ایرانی دارند و از ظرفیت حنجره و توانمندی او آگاهند، راضی کند؛ چونکه آنها معتقدند همایون یکی از کسانی است که به خوبی می تواند آواز ایرانی، یکی از بزرگ ترین میراث های هنر این سرزمین را به نسل های بعدی عرضه نماید و از آن مراقبت کند. آن چه به نظر می آید، این است که همایون شجریان، در ۴۶ سالگی، پس از چند دهه تجربه موسیقایی و دریافت گواهی نامه درجه یک هنری در رشته آواز، دیگر نیازی به امتحان فرم های جدید ندارد و باید به دنبال تثبیت سبک و جایگاه خود بعنوان یک خواننده تراز اول باشد.»
1400/02/31
15:07:39
5.0 / 5
560
تگهای خبر: آموزش , بازی , سنتی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان