موزیک خوان Music Reader
یك موسیقیدان:

چیزی به اسم موسیقی فولكلور همدانی وجود ندارد

چیزی به اسم موسیقی فولكلور همدانی وجود ندارد

به گزارش موزیک خوان همدان یک هنرمند عرصه موسیقی با اشاره به اینکه همدان با وجود پتانسیل ها، ذائقه ها و استعدادهای موسیقی در ژانرهای پاپ، سنتی و محلی وضعیت خوبی ندارد، خاطرنشان کرد: چیزی به اسم موسیقی فولکلور همدانی وجود ندارد.


رضا عباسی در گفتگو با ایسنا، ب ا اشاره به این که در روزهای شیوع کروناویروس وضعیت هنرمندان موسیقی همدان نابسامان بوده است، مطرح کرد: در طول این مدت خیلی از هنرمندان هیچ منبع درآمدی نداشته و در وضعیت بسیار سختی زندگی می کنند و هزینه حداقل های زندگی خویش را ندارند.
این هنرمند عرصه موسیقی همدان با اشاره به این که موسیقی همدان از چندین سال قبل و بخصوص در دوران کرونا به حالت رکود درآمده است، اظهار نمود: هم اکنون وضعیت موسیقی کشور هم این گونه است.
وی با اعلان اینکه همدان با وجود پتانسیل ها، ذائقه ها و استعدادهای موسیقی در ژانرهای پاپ، سنتی و محلی وضعیت خوبی ندارد، اشاره کرد: چیزی به اسم موسیقی فولکلور همدانی وجود ندارد و تنها موسیقی محلات مانند موسیقی عاشیق های اطراف همدان و بخشی از موسیقی لری نهاوند در این منطقه موجود است.
این هنرمند همدانی وضعیت موسیقی همدان را با وجود سرمایه های پرارزش نابسامان دانست و اضافه کرد: به سبب این که محلی برای عرضه موسیقی نیست، هنرمندان این رشته به ناچار منزوی می شوند و از ساز دوری می کنند.
عباسی مطرح کرد: متأسفانه وضعیت مناسب و قابل تعریفی برای موسیقی همدان نداریم و با وجود کلاس های پیشرفته و مستر کلاس های اساتید بزرگ که به همت انجمن موسیقی و آموزشگاه های موسیقی به صورت مقطعی انجام شد و مورد استقبال خوبی هم قرار گرفت، انتطار می رفت موسیقی حرکتی بکند اما این اتفاق نیفتاد.
وی درباره وضعیت هنرمندان عرصه موسیقی همدان هم اظهار داشت: در دوران همه گیری بیماری کرونا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت هایی از هنرمندان انجام داد و با دادن هنر کارت به مبلغ سه میلیون تومان به آنها کمک کرد همینطور مبالغی برای سه ماه بیمه هنرمندان درنظر گرفت و برای سال ۱۴۰۰ هم قول هایی داده که تابحال عملی نشده است.
عباسی بیان کرد: باتوجه به شرایط سخت هنرمندان در دوران شیوع ویروس کرونا این حمایت ها چشم گیر نبود، در طول این مدت هنرمندان عرصه موسیقی شامل آنهایی که آموزشگاه دارند و کسانی که تدریس می کنند یا سرپرستان گروه به صورت کامل بیکار هستند و وضعیت مناسبی ندارند.
این آهنگساز همدانی با اعلان اینکه هنر موسیقی از شروع شیوع این بیماری تعطیل بوده و کار هنرمندان به صورت زنده است، افزود: یکی از عوامل این اتفاق این است که کلاس ها به صورت آنلاین برگزار می گردد که این شیوه برای موسیقی جوابگو نیست و رضایت کامل استاد و هنرجو را به دنبال ندارد.
ایشان سپس به اهمیت حضور فیزیکی هنرمند در کلاس اشاره نمود و اضافه کرد: استقبال هنرجویان از کلاس های موسیقی خیلی کم شده و در نهایت به ۱۵ درصد رسیده که اصلاً جوابگو نیست و به هیچ وجه هزینه های هنرمندان تأمین نمی گردد.
عباسی به ضرورت حمایت اداره ارشاد از هنرمندان عرصه موسیقی اشاره و تصریح کرد: خیلی از هنرمندان موسیقی در دوران کرونا به شکلی از هنر کنار کشیدند، سرپرستان گروه در طول سال سه یا چهار کنسرت اجرا می کردند اما در شرایط فعلی امکان پذیر نیست.
به عقیده این هنرمند همدانی، کنسرت آنلاین به هیچ وجه کیفیت کنسرت زنده را ندارد چونکه در موسیقی مخاطب حتما باید حضور داشته باشد تا ارتباط ها ایجاد و انرژی خوبی به هنرمندان منتقل شود همینطور علاوه بر استقبال نشدن از کنسرتهای آنلاین، نبود اینترنت با کیفیت هم مزید بر علت شد.
وی با اشاره به این که در طول این مدت برخی از هنرمندان به صورت انفرادی در صفحات مجازی قطعاتی را اجرا و منتشر نمودند، افزود: این کار هم خیلی جالب نیست چونکه موسیقی آنلاین مفهوم ندارد و این هنر باید زنده باشد تا با نفس و انرژی تماشاگر عجین شود.
عباسی در ارتباط با مشکلات عرصه موسیقی هنرمندان همدان بیان کرد: کسی که در همدان وارد عرصه موسیقی می شود با مشکلات زیادی مواجه می باشد و این مشکلات تا جایی ادامه می یابد که او را از پا درآورد، به عبارتی هنرمندان عرصه موسیقی در همدان حول یک دایره می چرخند و بعد از خسته شدن به زمین می افتند.
وی در مورد گرایش جوانان به موسیقی پاپ هم مطرح کرد: اولین علت این اتفاق این است که موسیقی پاپ روان و ساده است و تفکر زیادی در پشت آن نیست، علت بعدی ذائقه جوانان است که بسیار ضعیف و ساده شده؛ مثلا جوانان دیگر اهل مطالعه نیستند و تنها می خواهند در لحظه حس خوبی داشته باشند.
عباسی با اعلان اینکه هم اکنون از موسیقی ریشه دار استقبال نمی گردد و موسیقی که انسان را به تفکر وا دارد، دیگر مخاطب ندارد، اظهار داشت: رسانه ها و بخصوص رسانه ملی مقصر ضعیف شدن ذائقه های جوانان هستند، رسانه ها موسیقی فاخر را ترویج نمی دهند و مثلاً موسیقی سنتی با تصویرهای گل و گلدان و... نشان داده می شود و ساز را نشان نمی دهند.
این هنرمند همدانی درباره کارهای هنری خود بیان کرد: حوزه فعالیتم در تدریس موسیقی، آهنگسازی، حوزه موسیقی کودک، موسیقی نمایش، موسیقی فیلم، تله تئاتر، کارهای تلویریونی، ساخت و تنظیم آهنگ است.
وی افزود: امسال بیشتر وقتم را برای سه آلبوم گذاشته ام، یکی از این آلبوم ها را از سال قبل آغاز نموده ام و کاری برای دو ساز فلوت و پیانو از کارهای ضبط شده و ساخته های استاد معین خرم است که تنظیم و حال و هوای جدیدتری دارد.
عباسی در ارتباط با دومین و سومین پروژه مطرح کرد: این آلبوم به نام «رقص ستاره ها» از قطعاتی است که قبلاً ساخته ام و با اشعاری از رهی معیری و خودم تولید شده که حالت ارکستر مجلسی دارد و درحال ضبط است. کار بعدی برای ساز نی، قانون، بربط و سازهای کوبه ای است که نوشته و تنظیم خودم است و تمریناتش شروع شده و ضبطش فعلا آغاز نشده است.
وی در مورد سلیقه مخاطبان موسیقی در همدان اشاره کرد: هر ژانر موسیقی مخاطب خویش را دارد و در همدان هم در هر ژانر مخاطب و تماشاچی خاصی است اما درصد بیشتری از مخاطبان به سبب راحت و ساده بودن موسیقی پاپ را می پسندند.
عباسی اظهار نمود: هم اکنون انتظار داریم جامعه رو به نشاط و شادی رفته و درک و شعور و سواد مردم بالاتر برود چونکه فرهنگ زمانی رشد می کند که سواد مردم نسبت به پیرامون جامعه بالا رود، از طرفی فرهنگ شامل موسیقی، تئاتر، سینما و کتاب است و اگر بتوانیم این هنرها را مردمی کرده و به دل جامعه ببریم جامعه موفقی خواهیم داشت، مسؤلان هم باید فرهنگ را شایسته و درست به مردم عرضه و هدیه دهند.
منبع:

1400/03/08
22:33:47
5.0 / 5
676
تگهای خبر: آموزش , انجمن , اینترنت , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان