موزیک خوان Music Reader
با برداشتی از آثار امامقلی امامی

تجربه نواختن تنبور لكستان ثبت گردید

تجربه نواختن تنبور لكستان ثبت گردید

کتاب «تنبور لَکستان؛ آوانویسی و بررسی تحلیلی» با برداشتی از شیوه مقام نوازی امامقلی امامی منتشر گردید.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، رامتین کاکاوندی ـ هنرمند موسیقی ـ درباره تالیف این کتاب اظهار داشت: در این کتاب به مبحث موسیقی مقامی تنبور لکستان و قواعد چگونگی طرز تنبورنوازی دوره مذکور اشاره شده و با شیوه نواختن امامقلی امامی که یکی از برجسته ترین نوازندگان تنبور و میراث دار فرهنگ موسیقایی آن حوزه بوده اند، مقام های آن دوره تجزیه و تحلیل و وضع و حالت پیدایش مقام ها با طرز رسم ایشان آوانگاری شده است.

وی درباره انگیزه انتشار این کتاب توضیح داد: با الهام از شیوه‌ی نوازندگی شاگردان آقاسید نصرالدین، مصمم به آوانگاری این نوع شیوه شدم و با گردآوری آثار ضبط شده‌ی اساتید برجسته و با جمع آوری تاریخ پیدایش و خلق مقامات تصمیم به انتشار این مجموعه گرفتم.

کاکاوندی در ادامه درباره محتوای کتاب اظهار داشت: مقام های آوانگاری شده‌ی این مکتوب، برداشتی از شیوه‌ی مقام نوازی امامقلی امامی است، به سه دلیل: نخست اینکه، چون ذات موسیقی مقامی برمبنای بداهه است و تمامی مقام ها بصورت سینه به سینه منتقل شده اند و طبیعتاً به موسم انتقال، دخل و تصرف نوازنده نیز میسر بوده؛ ایشان نیز از این حاجت مستثنا نبوده اند و بعد از احاطه پیداکردن در این امور، بیان کننده روایت خویش شده اند.
دومین دلیل این است که اساس موسیقی مقامی تنبور، تکرار، باردیگر گفتن یا به دفعات انجام دادن است؛ خواه، تکرار در گردش ملودی و نغمات باشد، خواه در ریتم، ضرب یا ادوار؛ و با بررسی آثار امامی ملتفت خواهیم شد که ایشان نیز در اجرای مقام ها از عامل تکرار، در ملودی و ریتم، به دفعات بهره برده اند.

او اشاره کرد: سومین عاملِ تفاوتِ بارزِ میانِ منطقه‌ی لکستان و دیگر مناطق رواج تنبور: وام گیری از مجموعه ابزارهای: آوایی، ملودیک، نغمگی، ضربی، فواصلی و ریتمیک موسیقی فولکلوریک منطقه‌ی لکستان است، که قالب ارائه‌ی آن ابزارها توسط سازهای سورنا، کمانچه، تمبک، دهل و... بوده است و این نگرش، به وفور در مقام های نواخته شده‌ی امامی دیده می شود؛ یعنی بهره گیری از فواصل، ریتم و تکنیک های سازهای اجراکننده‌ی موسیقی فولکلوریک لکستان و ادغام آن ابزارها با موسیقی مقامی تنبور.1400/03/24
08:29:03
5.0 / 5
559
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كتاب , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵