موزیک خوان Music Reader
در نشست خبری مطرح شد:

جزئیات جدید دوسالانه كارتون كتاب تشریح شد

جزئیات جدید دوسالانه كارتون كتاب تشریح شد

موزیک خوان: مسعود شجاعی طباطبایی دبیر دوسالانه کارتون کتاب جزئیات جدیدی از دوسالانه کارتون کتاب را تشریح نمود و از تمدید مهلت ارسال اثر تا 9 تیر آگاهی داد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، نشست خبری پنجمین دوسالانه بین المللی کارتون کتاب بامداد سه شنبه اول تیر با حضور سیدمسعود شجاعی طباطبایی دبیر دوسالانه و هادی آشتیانی مدیر ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه عمومی کشور در کتابخانه مرکزی پارک شهر انجام شد.
مهدی توکلیان مدیر روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به انتشار فراخوان یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی و تشکر از رسانه ها بیان کرد: دوسالانه کارتون کتاب با هدف گسترش کتابخوانی با بهره گیری از کارتون بعنوان یک زبان قابل فهم برای مردم دنیا برگزار می گردد.
هادی آشتیانی مدیر ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه عمومی کشور در ابتدا درباره دوسالانه اظهار داشت: نهاد در انجام وظایف خود درباب ترویج فرهنگ کتابخوانی و اعتلای آن، هنر اثربخش کارتون را مورد توجه قرار داده و این دوسالانه را با هدف بسیج افکار خلاق کارتونیست با هدف کمک به شنیده و دیده شدن پیام هنر و نقد هنرمندانه دوری از کتابخوانی و کتاب نخواندن برگزار کرده است.
وی بیان کرد: کوشش ما این است که این دوسالانه بوسیله عملی سازی ماموریت های نهاد و نهادینه شدن فرهنگ مطالعه و مضرات این عامل حیاتی، بتواند هنرمندان مختلفی در زمینه های بین المللی را جذب نماید تا از حمایت شان استفاده نماید. خوشبختانه طی ۵ دوره آثار خوبی که ۶ هزار اثر بوده و باارزش رسیده است.
آشتیانی توضیح داد: سعی شده آثار قبلی در فضاهای شهری و نمایشگاه های استانی به معرض نمایش گذاشته شوند و به مناسبت های مختلف به نمایش درآید تا فضاهای تبلیغی و فرهنگی خوبی را رقم بزند. امسال بخش جانبی با محوریت مبتدیان با هدف تقویت این هنر و برنامه حمایت ویژه ای را داشتیم.
وی اظهار داشت: فضای کتابخانه های ما آماده برگزاری کارگاه و کلاس های اموزشی و به نمایش گذاشتن آثار جوانان در جهت تشویق آنها است تا به ترویج بیش از پیش کتابخوانی بیانجامد.
سیدمسعود شجاعی طباطبایی نیز در ادامه در تشریح جزییات دوسالانه کارتون کتاب اظهار داشت: با لطف دوستان نهاد کتابخانه های عمومی کشور، دوسالانه بین المللی کارتون کتاب شکل گرفت و الان شاهد برگزاری پنجمین دوره آن هستیم که باتوجه به استانداردهای جهانی، دارای ۵ ستاره است. چون شاهد برگزاری منظم دوره ها، حضور هنرمندان چهره جهانی، داوران مطرح و.. هستیم، امتیازاتی را برای آن پدید آورده که سبب ۵ ستاره شدن این مسابقه شده است.
وی، «کتاب و کرونا»، «کتاب و کودک»، «کتاب، کتابدار و کتابخانه»، و «کتاب و رسانه» را موضوعات این دوسالانه خواند و بیان کرد: تا روز قبل قرار بود به جمع بندی برسیم و نهایت مهلت ارسال آثار تا ۳۱ خرداد بود اما باتوجه به برگزاری انتخابات، به این نتیجه رسیدیم که این رویداد تمدید شود. برمبنای استانداردهای جهانی نمی توانیم بیشتر از ۱۰ روز این دوسالانه را تمدید نماییم، بدین سبب مهلت ارسال اثار به دوسالانه کتاب تا ۹ تیرماه تمدید گردید.
شجاعی طباطبایی درباره خاصیت های باارزش دوسالانه کارتون کتاب اظهار داشت: خوشبختانه شاهد حضور چهره های مطرح جهانی در هیأت داوری دوسالانه پنجم هستیم که خیلی از هنرمندان به سبب حضور این چهره ها، در مسابقه شرکت کرده اند.
آرس از کوبا، دالسیو ماچادو از برزیل، نیکلا لیستس از کرواسی و علیرضا ذاکری در این رویداد داوری را برعهده دارند. عارف نیازی و سجاد رافعی دو چهره جوانی بودند که در دوره قبل برگزیده شدند. من هم به نمایندگی از نهاد کتابخانه های عمومی در هیأت داوری حصور خواهم داشت.
وی اضافه کرد: بیش از ۶ هزار اثر دریافت شده و سایت مشتکل از بانک اطلاعاتی هنرمندان نیز به سامان رسیده است.
دبیر دوسالانه کارتون کتاب با اشاره به بخش جنبی دوسالانه توضیح داد: در این دوره برای اولین بار بخش جنبی ویژه هنرمندان مبتدی به جشنواره اضافه شده است. مبتدی به هنرمندی می گویند که در جشنواره یا مسابقه داخلی و بین المللی شرکت نکرده و جایزه ای دریافت نکرده باشد. جوایز بخش جنبی دوسالانه نیز شامل تجلیل از ۵ اثر شایسته تقدیر با لوح تقدیر، تندیس دوسالانه به همراه ۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی خواهد بود.
وی اشاره کرد: باتوجه به شرایط و محدودیت های موجود کرونائی، بنظر می رسد مراسم نهایی دوسالانه بصورت آنلاین برگزار می شود.
شجاعی طباطبایی در آخر اظهار داشت: آثار از ۵۸ کشور به دوسالانه کارتون کتاب رسیده است. همین طور بیشترین شرکت کننده از ایران، چین و آمریکای لاتین است که ۱۱۰ هنرمند از ایران و ۳۸ شرکت کننده از چین را شاهدیم.


منبع:

1400/04/01
20:11:37
5.0 / 5
499
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
موزیک خوان