موزیک خوان Music Reader
در ادامه پروژه تار ایرانی؛

قمصری در بیستون از موسیقی كرمانشاه نواخت

قمصری در بیستون از موسیقی كرمانشاه نواخت

به گزارش موزیک خوان علی قمصری در ادامه پروژه تار ایرانی با حضور در دامنه کوه بیستون یکی از آهنگ های هنرمند فقید موسیقی مقامی کرمانشاه را اجرا کرد.


دریافت 39 MB
به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، علی قمصری در ادامه پروژه «تار ایرانی» با حضور در دامنه کوه بیستون یکی از آهنگ های مرحوم سید خلیل عالی نژاد هنرمند فقید موسیقی مقامی کرمانشاه را اجرا کرد.
پروژه «تار ایرانی» به همت و ایده علی قمصری و با محوریت تارنوازی طراحی شده است. قمصری در این پروژه به استانهای مختلف کشورمان سفر می کند و در هر کدام از این سفرها در یکی از مکان های تاریخی به تارنوازی می پردازد. ضمن این که حاصل هر کدام از این سفرها و اجراها به صورت تصویری ضبط و منتشر می شود.
علی قمصری در چارچوب پروژه «تار ایرانی» تا کنون به شهرهای قزوین، تهران، شیراز، تبریز، اردبیل، کردستان و کرمانشاه سفر کرده است. البته سفرهای علی قمصری تنها به مراکز استان خلاصه نمی گردد. او در راه سفرهایش به شهرهای کوچک تر هم می رود و در هر کدام هم اجرایی را ضبط می کند.
نکته مهم در این اجراها این است که قمصری نگاهی ویژه به موسیقی مناطق مختلف دارد. یعنی آثاری که برای اجرا انتخاب می کند، معمولا برپایه ملودی های معروفِ آن منطقه است. همینطور یادی از بزرگان موسیقی هر شهر و هر منطقه از دیگر نکاتی است که در پروژه ی «تار ایرانی» مد نظر است.
قمصری در یکی از تازه ترین سفرهایش به کرمانشاه رفته و در دامنه کوه بیستون اجرایی را ضبط کرده است. او برای این اجرا آهنگ معروفی از سیدخلیل عالی نژاد برگزیده است.
بخشی از نوشته علی قمصری درباره اجرا در دامنه کوه بیستون را می خوانید:
در بیستون اثری از استاد سیدخلیل عالی نژاد (متولد شهر صحنه) را در جایی نواختم که یکی از زیباترین منظومه های ایران (خسرو و شیرین نظامی) به آن مربوط است. بر مبنای آن افسانه خسروپرویز به فرهاد دستور می دهد که دور کوه بیستون را برش بزند تا به آب برسد و اگر موفق شد می تواند با شیرین ازدواج کند. بعد از سال ها و حذف نیمی از کوه، آب پیدا می شود و در این بین خسرو به فرهاد خبر می دهد که شیرین فوت کرده است. فرهاد از جا در می رود و تبر را به بالا می اندازد و در اثر ضربه تبر در جا می میرد.
استاد عالی نژاد، مردی که ققنوس شد، تنها یک هنرمند نبود. استاد سید خلیل عالی نژاد چهره بی ادعا و بی همتای تاریخ معاصر ایران در زمینه عرفان، سلوک، شناخت موسیقی غنی ایرانی و تنبور نوازی است که با صدایی اعجاب انگیز و عارفانه اش روح و روان هر انسانی را دگرگون می کرد.


منبع:

1400/04/05
23:33:50
5.0 / 5
587
تگهای خبر: آثار , سفر , طراحی , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳