موزیک خوان Music Reader

در نشست مدیرعامل خانه هنرمندان ایران چه گذشت؟

در نشست مدیرعامل خانه هنرمندان ایران چه گذشت؟

به گزارش موزیک خوان مجید رجبی معمار در نشست رسانه ای مرور کارهای خانه هنرمندان ایران در دوران کرونا با اشاره به انتظارات اهالی هنر از رئیس جمهور جدید و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: این توقع از رییس جمهور منتخب وجود دارد که شرایط سخت هنرمندان را درک کند و وزیر فرهنگ و ارشادی آگاه به مسائل هنر و هنرمندان و دغدغمند را معرفی نماید.


به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نشست رسانه ای مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با عنوان «مروری بر کارهای خانه هنرمندان ایران در دوران کرونا» بامداد امروز (دوشنبه 14 تیر) در سالن استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران انجام شد و همزمان به طور مجازی هم پخش گردید به سبب شیوع ویروس کرونا.

در ادامه مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان با ابراز تسلیت به مناسبت درگذشت دو تن از همکاران رسانه در حادثه اخیر واژگونی اتوبوس بیان کرد: شیوع ویروس کرونا مشکلات و تنگناهای زیادی را برای عموم مردم و اهالی فرهنگ و هنر ایجاد کرد. البته این مشکلات در حوزه های مختلف شدت های متفاوتی داشته است و هنرمندان تئاتر، سینما، تجسمی و... هریک به صورتی تحت تاثیر این وضعیت دشوار قرار گرفتند. باتوجه به اینکه این ویروس و تغییرات آن قابل پیش بینی هم نیست، شرایط عجیبی را از ابتدا تا حالا رقم زده است اما لازم است خودرا با شرایط وفق و به کارهای فرهنگی و هنری ادامه دهیم.
وی اضافه کرد: بر اساس گزارش های رسیده از طرف سازمان جهانی بهداشت و باوجود کشف و ساخت واکسن کرونا همچنان هشدارهایی در خصوص جهش و تغییرات جدید ویروس و رعایت مستمر پروتکلهای بهداشتی داده می شود اما نمی توان فرهنگ و هنر را تعطیل کرد. ضمن اینکه اهالی فرهنگ و هنر علاوه بر اینکه معیشت خودرا بوسیله کارهای خود دنبال می کنند، باید به مردم نیز بواسطه هنر خود امید و روحیه بدهند.
رجبی معمار با مرور کارهای خانه هنرمندان ایران در ایام ابتدایی درگیری با ویروس کرونا عنوان کرد: پس از مدتی از شروع شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفتیم خانه هنرمندان ایران به کارهای خود ادامه بدهد. چاره اندیشی کردیم تا در فواصل بهبود شرایط بین پیک های کرونا گالری ها و نمایشگاه ها برقرار باشند اما به تدریج دریافتیم که کار خیلی مشکل است و گریزی از وضعیت جهانی نیست. سال قبل تنها یک نمایش «برگشتن افتخارآمیز مردان جنگی» در دو بازه زمانی آبان و اسفند ماه به روی صحنه رفت که به سبب مواجهه باردیگر با شیوع ویروس کرونا اجرای آن متوقف ماند.
وی با اشاره به استفاده از ظرفیت اینترنت و فضای مجازی در روزهای کرونا در خانه هنرمندان ایران توضیح داد: لایوها و نشست های برخط خانه هنرمندان ایران از نظر کمی و کیفی در مخاطبان ارتقا ایجاد کرد. تعداد بازدیدکنندگان این لایوها مورد توجه و درخور تحسین از منظر همراهی کارشناسان و متخصصانی بود که در این گفت وگوهای برخط در زمینه های مختلف ما را یاری کردند.
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با اشاره به تعدادی از لایوهای خانه هنرمندان ایران از شروع سال جاری اظهار داشت: حداقل پنج برنامه برای نکوداشت و یادبود زنده یادان نجف دریابندری، خسرو سینایی، منوچهر طیاب، اکبر عالمی، عبدالوهاب شهیدی و... اجرا شد. «شطرنج باد؛ تولد دوباره» در زمینه مرمت فیلم کار شاخص دیگری بود که در زمینه سینما اجرا شد. بیش از 50 پادکست با عنوان اساطیر یونان با کارشناسی سیاوش پاکراه در سال قبل مورد توجه قرار گرفت. 12 برنامه تخصصی آگراندیسمان نیز با دعوت از برجسته ترین چهره ها در زمینه طراحی صحنه و لباس تئاتر و سینما، عکاسی، خوشنویسی، تصویرگری، نقاشی، طراحی و... انجام شد.
رجبی معمار درباره سایر کارهای برخط خانه هنرمندان ایران توضیح داد: در برنامه «دوشنبه های سینما» با اجرای کیوان کثیریان سعی شده است به موضوعات جدید با نگاهی لطمه شناسانه پرداخته شود. همین طور پنج لایو با موضوع نهادها و انجمن ها به معرفی این خانه ها و انجمن های اصلی هنری کشور و سیاست ها و فعالیت هایشان می پردازد. لایوهای «سخن» در زمینه ادبیات و «آهنگ» در زمینه موسیقی نیز بطور تخصصی در اینستاگرام خانه دنبال می شوند.

وی با بیان خبر شروع لایوهای تخصصی در حوزه «معماری» با عنوان «خشت» در آینده ای نزدیک اضافه کرد: لایوهای خانه هنرمندان ایران در زمینه تئاتر نیز با عنوان «بندباز» مشکلات و شرایط این هنر را بررسی و ارزیابی می نماید. در 7 رشته تجسمی نیز گفت وگوهای برخط «تجسم» از اینستاگرام خانه هنرمندان ایران میزبان مخاطبان و علاقه مندان به این هنرها خواهد بود.
رجبی معمار با اشاره به شروع فعالیت گالری ها و نمایش ها از اردیبهشت 1400 به بعد بیان کرد: نمایش «پس از برخورد جسم سخت به سر» میزبان 850 تماشاگر با ظرفیت 50 درصدی سالن انتظامی بود که استقبال خوبی در وضعیت فعلی شمرده می شود. نمایش «هیچ، میان ما» به کارگردانی سیاوش پاکراه نیز برای نخستین بار بصورت رایگان اجرای خودرا پشت سرگذاشت و میزبان 800 نفر در تعداد 32 اجرا بود. در سال 99، 13 نمایشگاه در خانه هنرمندان ایران انجام شد که بزرگترین آن نمایشگاه «تصویرسال» به همت سیف الله صمدیان بود که با وجود شرایط کرونا مورد استقبال قرار گرفت و تا نوروز 1400 نیز ادامه یافت. نمایشگاه تصاویر فیلم «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان، نمایشگاه مسکن با توجه سیلاب های صورت گرفته، یاد شهدای سلامت، نمایشگاه «صلح را باید از کودکی آموخت»، نمایشگاه عکس اورامانات با همکاری یونسکو، نمایشگاه «تهران از منظر هنرمندان»، نمایشگاهی از آثار استاد ممیز به مناسبت پانزدهمین سالگرد درگذشت او، نمایشگاه من شهروند زمین هستم و... مجموعه نمایشگاه هایی است که سال قبل برگزار کردیم. این در حالیست که در وضعیت غیرکرونا سالانه میزبان آثار حدود 100 نمایشگاه بودیم.
وی با اشاره به نمایشگاه های سال 1400 در خانه هنرمندان ایران توضیح داد: در ماه رمضان نمایشگاه اسماءالحسنی را برگزار کردیم و در ادامه میزبان نمایشگاه های طراحی مبلمان لهستانی، آثار حسن مرادی، روشنای بزرگان، فاصله، نگاهی دیگر، مرزی برای دیدن، بالقلم، مرثیه ای برای یک رویا و زیبایی در جنگ بودیم. هم اکنون نیز انجمن سفال و سرامیک ایران، دومین سالانه نمایشگاه کاربردی های معناگرا را در مجموعه گالری های خانه هنرمندان ایران برگزار کرده است که با استقبال بسیار خوبی مواجهه بوده است. برنامه مان تا آخر سال نیز برای برگزاری گالری ها مشخص است که باتوجه به وضعیت کرونا درباره برگزاری آن تصمیم گیری خواهیم کرد.
درآمدهای خانه هنرمندان ایران به 6 تا 8 درصد ماقبل کرونا کاهش یافت
رجبی معمار افزود: خانه هنرمندان ایران یک نهاد دولتی نیست و بودجه سالانه مصوب ندارد و به جهت مشکلات بودجه تابستان پارینه ما موضوع را با اهالی رسانه در بین گذاشتیم و آنها همراهی خوبی داشتند و در مهر ماه با حضور اعضای شورای عالی خانه هنرمندان و معاون رئیس جمهور و تعدادی از مدیران دغدغه ها و مسائل صنوف و انجمن ها عنوان شد. در جمع بندی این جلسه قول داده شد تا خانه هنرمندان ایران و انجمن های هنری از حمایت مالی دولت و شهرداری تهران برخوردار شوند و برای هنرمندان و عضو انجمن ها نیز کمک هزینه و وام در نظر گرفته شود که پس از پیگیری های فراوان، یک ونیم میلیارد تومان در سه قسط از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کند. یک و نیم میلیارد تومان نیز از طرف شهرداری تهران به این خانه کمک شد؛ رقمی که برابر با ساخت یک فیلم سینمایی متوسط است و اداره یکسال خانه هنرمندان ایران، نگهداری گالری ها، هزینه پرسنل و سایر هزینه های جاری حداقل مبلغی بین 10 تا 12 میلیارد تومان می طلبد. این رقم فقط برای هزینه های مستمر کافی است نه تولید محتوا. هم چنین خانه هنرمندان ایران از محل اجاره سالن ها، درصدی از فروش بلیت نمایش ها، اجاره رستوران ها و... قبل از کرونا درآمدی کسب می کرد که سال قبل تنها 6 تا 8 درصد از درآمدهای پیش از دوران کرونا را توانست بدست آورد.
وی در ادامه نشست از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا کرد فهرست وام های داده شده به هنرمندان و موسسات فرهنگی ای که در قالب وام کار این کمک ها را دریافت نمودند، جزئیات آن تشریح شود تا مشخص شود در سال 99 چه کسانی دریافت کننده این وام بوده اند. رجبی معمار اضافه کرد: این توقع از رییس جمهور منتخب وجود دارد که شرایط سخت هنرمندان را درک کند. هنرمندان تجسمی، تئاتر خصوصی و خیلی از هنرمندان در وضعیت استیجاری به فعالیت خود ادامه می دادند و در پرداخت اجاره بهایشان با مشکلات جدی مواجه اند. خیلی از سالن های خصوصی تعطیل و جمع شده اند. خانه هنرمندان ایران نیز در وضعیت سختی به سر برده است و امید دارد در دولت جدید از خبرگان هر رشته دعوت به مشورت و همکاری شود.
اخیراً بدون هیچ ابلاغیه رسمی نمایش ها تعطیل شده است. یا شنیدم در قالب یک مصاحبه رئیس مرکز هنرهای تجسمی اعلام نموده است باتوجه به پیک کرونا باید گالری ها تعطیل شوند. اما این تعطیلی چه طور مدیریت می شود؟ چرا سینماها تعطیل نشده اند؟ چرا در یک وزارتخانه که جزئیات شرایط کرونا را می داند و اطلاع رسانی درباره کرونا توسط وزارت فرهنگ و ارشاد صورت می گیرد، باتوجه به دانستن احتمال تعطیلی ها چرا جلسات تخصصی با حضور اهالی و خبرگان هر رشته برگزار نمی گردد تا بتوان با رعایت پروتکلهای بهداشتی حداقل پیوستار فرهنگ و هنر به صورتی ادامه پیدا کند. برای مثال ظرفیت تماشاگران نمایش ها به 30 درصد کم شود اما تعطیل نشود. هم چنین درهای گالری ها به روی مردم با حفظ ضوابط بهداشتی باز باشد.
کیوان کثیریان مدیر روابط عمومی خانه هنرمندان نیز در این جلسه، حضور داشت و ادامه نشست به پرسش های خبرنگاران اختصاص داشت.

منبع:

1400/04/15
13:05:11
5.0 / 5
552
تگهای خبر: آثار , انجمن , اینترنت , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان