موزیک خوان Music Reader
در گزارش موزیك خوان مطرح شد؛

ساز سرنا صاحب خانه می شود

ساز سرنا صاحب خانه می شود

به گزارش موزیک خوان یکی از نوازندگان جوان ساز سُرنا از طریق اندازی و تشکیل خانه سُرنا با هدف پشتیبانی از نوازندگان پیشکسوت و جوان این عرصه و احیای آن در عرصه تولید و اجرای آثار موسیقایی اطلاع داد.محسن کیهانی نژاد از نوازندگان جوان ساز سُرنا که طی سالهای گذشته با گروه ها و هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان همکاری داشته، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح تازه ترین فعالیتهای خود بیان نمود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته بزودی با همراهی و همیاری برخی از هنرمندان و علاقه مندان موسیقی اقوام ایران نخستین خانه سُرنای ایران را در شهرستان درود استان لرستان افتتاح خواهیم کرد و امیدوارم بازگشایی این مجموعه در بیشتر شناسانده شدن این ساز به جامعه نقش موثری ایفا کند.
وی ضمن اشاره به اهداف برگزاری این مجموعه اظهار داشت: من از آغاز کودکی ام که موسیقی را شروع و سُرنا را بعنوان ساز تخصصی ام انتخاب کردم همیشه یک دغدغه داشتم که به شدت فکرم را مشغول می کرد. این که چرا ساز سُرنا و نوازندگان این حوزه با وجود تمام تلاش هایی که در این حوزه انجام می دهند، نمی توانند به جایگاه واقعی خود برسند. البته که در این راه هستند هنرمندانی که به صورت خودجوش توانسته اند به رشد و شکوفایی قابل توجهی برسند که واقعاً مایه افتخار و مباهات است، اما باید این را بپذیریم که اغلب مردم در فرهنگ شنیداری موسیقی فکر می کنند، سرنا سازی است که عموماً در مراسم عروسی و بعضاً در آیین های عزاداری مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد هنری دیگری ندارد. در حالیکه حقیقت این نیست.
کیهانی نژاد خاطرنشان کرد: به اعتقاد من چنین تفکری که ساز سرنا فقط در مواردی که به آن اشاره داشتم، محدود می شود، تفکر اشتباهی است چونکه خیلی از هنرمندان و استادان شناخته شده این عرصه در طول دهه های گذشته نهایت تلاش خویش را انجام دادند که با ایجاد تغییر و تحولاتی در فیزیک این ساز پرارزش شرایطی را ایجاد کنند که این ساز بعنوان یک ساز ارکسترال به جامعه موسیقی معرفی شود. این تلاش ها هم تا آنجا پیش رفت که ساز سُرنا در فستیوال مهمی چون «آوینیون» فرانسه با استقبال مخاطبان و کارشناسان روبرو شده که حتی به آن لقب «مروارید اقیانوس» می دهند. اما متاسفانه بعضی از کم توجهی ها ماجرا را باردیگر به سمت و سویی کشاند که باردیگر این ساز در معرض فراموشی قرار گرفت. تا آنجا که حتی در مراسم عروسی هم به علت استفاده بی رویه از سازهای الکترونیک دیگر از نوازندگان و هنرمندان این عرصه دعوتی به عمل نمی آمد و همین راه باریک امرار معاش هم از فعالان این عرصه گرفته شد.
این نوازنده سرنا در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به مشکلاتی که پیش روی نوازندگان موسیقی نواحی ایران بخصوص ساز سرنا وجود دارد، توضیح داد: امروز علاوه بر مسائل و معضلاتی که به آن اشاره داشتم، بسیاری از نوازندگان عرصه سرنا نوازی با مشکلات زیادی روبه رو شده و در حوزه های مالی و معیشتی با موانع زیادی رو به رو شده اند. ازاین رو لازم است تا برای بازگرداندن شان و شخصیت ساز سرنا اقدام عاجلی صورت گیرد. شرایطی که می بایست همه دست در دست هم دهیم تا این ساز به جایگاه پرارزش خود برسد و هر هنرمندی دیگر مجبور نباشد برای امرار معاش به هر جایی برود تا ساز بزند.
وی اضافه کرد: همه اینها انگیزه ای شد تا با همراهی و هم فکری برخی از دوستان و هنرمندان برای تشکیل خانه سرنا در شهرستان درود اقدامات لازم را انجام دهیم. بر همین مبنا تصمیم داریم در این مجموعه ضمن ایجاد یک پایگاه متمرکز برای ساز سرنا، در حوزه های دیگری نظیر تدوین بانک اطلاعاتی نوازندگان، پشتیبانی از نوازندگان پیشکسوت، برگزاری کنسرت ها و ایونت های مختلف برای جذب سرمایه در جهت کمک و پشتیبانی از هنرمندان این عرصه و معرفی هرچه بهتر این ساز و نوازندگانش در ایران و جهان فعالیتهایی را انجام دهیم. ضمن این که در همین چارچوب تصمیمی داریم بزودی مقدمات برگزاری یک جشنواره ویژه سرنا نوازی را محیا نماییم که بر مبنای آن ابتدا از یک رویداد منطقه ای و سپس فضا را به سمت برگزاری یک جشنواره ملی هدایت نماییم و اساسا در این راه نیازمند حمایت استادان، پیشکسوتان و نوازندگان شاخص این عرصه هستیم که امیدوارم به سرانجام مناسبی برسد.


منبع:

1400/05/01
17:24:08
5.0 / 5
509
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
موزیک خوان