موزیک خوان Music Reader
برخط ماه و نوا به شب سوم رسید؛

تماشای چند اجرای متفاوت از مقام های تنبور نوازی

تماشای چند اجرای متفاوت از مقام های تنبور نوازی

به گزارش موزیک خوان ششمین دوره کنسرتهای آنلاین بر خط ماه و نوا توسط انجمن موسیقی ایران با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و حمایت دفتر موسیقی برگزار گردید.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، ششمین دوره کنسرتهای آنلاین «بر خط ماه و نوا» به صورت آنلاین توسط انجمن موسیقی ایران با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و حمایت دفتر موسیقی برگزار گردید.
در روز دوم اجراها، در ابتدا گروه سه نفره امیرحسین تفرشی پور نوازنده تنبور و پرنیان، یاسر نوازنده گرجی نوازنده سرنا، دودوک، شمشمال و کلارینت و فرهاد اسدی نوازنده سازهای کوبه ای روی صحنه رفتند.
اجرای قطعات دونوازی تنبور و کوبه ای در مقام ساروخانی، تک نوازی تنبور اشاره به مقام «سرطرز»، «نارینا» همراه با سازهای کلارینت، پرنیان و کوبه ای با تنظیمی از قطعه نارینا اثر Arto Yunçboyaciyan، تک نوازی تنبور در مقام الله ویسی و هجرانی، تک نوازی سرنا در مقام «قطار»، تک نوازی «پرنیان» اشاره به مقام «الوَن، واقع» همراه با سازهای پرنیان، شمشال و کوبه ای با تنظیمی از آواز «غریب مرو»، «پُرسه» با همراهی سازهای پرنیان و دودوک اشاره به مقامات بله ها و رژیان دالاهو، تک نوازی دودوک در شور کردی، تک نوازی تنبور اشاره به مقام «پیشروی» و «سهراب من» با همراهی سازهای تنبور، دودوک، کلارینت و کوبه ای به آهنگسازی و تنظیم قطعات امیرحسین تفرشی پور بخش های مختلف این برنامه را تشکیل می داد.

اجرای دوم روز دوم، به گروه چهار نفره متشکل از سیامک کریم پور نوازنده ترومبون، رامین براتی نوازنده ترومبون، علی ضرابی نوازنده ترومپت و کامیار ماندگاریان نوازنده ترومپت اختصاص داشت و این گروه در این کنسرت که زمان آن حدود ۴۰ دقیقه بود، قطعه Brass Quartet No.۱ Op.۲۰ اثر Wilhelm Ramsöe را اجرا کردند.
اجرای پایانی روز دوم به تکنوازی قاسم رحیم زاده نوازنده تار اختصاص داشت. قطعات این اجرا برپایه بیات اصفهان بود و این هنرمند قطعات پیش درآمد اصفهان اثر علی اکبر شهنازی، بداهه در آواز بیات اصفهان، ضربی راجع اثر این نوازنده، بداهه نوازی و رِنگ کوتاه از نی داوود را اجرا کرد.

این فصل از برنامه ها در سه دوره توسط انجمن موسیقی ایران برنامه ریزی و به صورت ماهیانه اجرا شد. گونه های مختلف موسیقی همچون موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک غربی در این دوره در جدول برنامه ها گنجانده شده اند تا از حداکثر ظرفیت هنرمندان موسیقی در سه دوره برگزاری استفاده گردد.
مجموعه کنسرتهای آنلاین در ماه های خرداد، تیر و مرداد ۱۴۰۰ طبق جدول های اجرایی پخش خواهند شد.

1400/05/16
12:34:20
5.0 / 5
605
تگهای خبر: انجمن , فرهنگ , كنسرت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
موزیک خوان