موزیک خوان Music Reader
در مقطع كارشناسی ارشد؛

موسیقی شناسی قومی در دانشگاه گیلان صاحب کرسی شد

موسیقی شناسی قومی در دانشگاه گیلان صاحب کرسی شد

موزیک خوان: رشته موسیقی شناسی قومی (اتنوموزیکولوژی) در مقطع کارشناسی ارشد یکی از دانشگاه های شناخته شده کشور با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افتتاح شد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، دانشگاه گیلان از مجموعه های دولتی و آموزشی زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور از مهر ماه سال ۱۴۰۰ در رشته «موسیقی شناسی قومی (اتنوموزیکلوژی)» پذیرش دانشجو مقطع کارشناسی ارشد خواهد داشت. این در حالیست که گروه «اتنوموزیکولوژی» دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان کارهایی را در زمینه های مختلف آموزشی در این حوزه انجام داده بود.
انعقاد تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه گیلان و دانشگاه هیلدسهایم آلمان بمنظور تاسیس مرکز مطالعات اتنوموزیکولوژی، برگزاری سمیناری با عنوان «روانشناسی موسیقی» با حضور راینهارد کوپینز با همکاری انجمن موسیقی ایران و دانشگاه هیلدسهایم، برگزاری سمینار مطالعات موسیقی فولکلور در دنیای امروز با حضور رئیس دپارتمان موسیقی شناسی دانشگاه هالسه آلمان، برگزاری کارگاه مهارت افزایی، مبانی، رویکردها و متدهای نوین در رشته اتنوموزیکلوژی با حضور مدرسان ایرانی و آلمانی همچون کارهایی است که تا حالا در گروه «اتنوموزیکلوژی» دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان صورت گرفته است.
نرگس ذاکر جعفری دانشیار موسیقی شناسی تاریخی، بهرام جمالی استاد یار موسیقی شناسی ایرانی، کیوان آقا محسنی استادیار و اتنوموزیکولوژیست، سید هاشم موسوی استادیار و مردم شناس، رضا صمیمی دانشیار موسسه مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم و پیام یوسف اتنوموزیکولوژیست بعنوان قسمتی از اعضای هیات علمی دانشگاه گیلان افراد موثر رشته موسیقی شناسی قومی را می سازند.
«موسیقی شناسی قومی»، «قوم موسیقی شناسی» یا «اتنوموزیکولوژی» به بررسی «موسیقی غیرغربی»، «موسیقی قومی» یا «موسیقی جهانی» و مطالعه انسان شناختی موسیقی به مثابه یک پدیده خاص فرهنگی و جنبه ای جهانشمول از رفتار اجتماعی انسان گفته می شود.
موسیقی شناسان قومی تلاش می کنند «فرهنگ های موسیقی» را به مثابه نظام هایی کامل توصیف کنند، اما گرایش عمومی در جهت پژوهش های معطوف به مسائل نظری خاص، از قبیل نقش موسیقی در درمان، نقش فرهنگی و نمادپردازی ادوات موسیقی، و رابطه زیباشناسی موسیقایی، ارزش ها، و قدرت اجتماعی سوق یافته است.


منبع:

1400/06/15
11:07:12
5.0 / 5
626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
موزیک خوان