موزیک خوان Music Reader

چرا در واکسیناسیون هنرمندان تعلل می شود؟

چرا در واکسیناسیون هنرمندان تعلل می شود؟

به گزارش موزیک خوان با گذشت بیشتر از یک و نیم سال از انتشار ویروس جدید کرونا در کشور و سرعت گرفتن روند واکسیناسیون، همواره این پرسش در ذهن خیلی از هنردوستان شکل گرفته است که با عنایت به این که این بلای جمعی تعدادی قابل توجه از سرمایه های پرارزش عرصه فرهنگ و هنر را از ما گرفت، چرا تعلل در زمینه واکسیناسیون هنرمندان را شاهد هستیم؟ اهمالی که سبب از بین رفتن سرمایه های فرهنگی و هنری بیشتری در کشور شده و عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، کرونا سبب شد که صدمه هایی جدی به اقشار مختلف جامعه به لحاظ های متفاوتی وارد شود. در حوزه فرهنگ و هنر هم این صدمه ها جدی بوده است؛ چونکه علاوه بر از دست رفتن خیلی از موقعیت های شغلی و معیشتی، خیلی از هنرمندان ما به علت طبیعت کاری شان، حین کار به این ویروس مبتلا شده، گاها جانشان را از دست داده اند.
با این وجود از زمانی که واکسیناسیون در کشور برای اقشار مختلف سرعت گرفته است، این پرسش همچنان مطرح است که چرا با وجود وعده های مسؤولان، در خصوص واکسیناسیون هنرمندان کشور، این امر همچنان به حقیقت بدل نشده است؟!
علاوه بر این که یکی از آخرین سخنان در این حوزه، از وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در نامه ای بر واکسینه شدن هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر تاکید کرده است.
در نامه سعید نمکی ـ وزیر پیشین بهداشت ـ آمده است که واکسیناسیون هنرمندان کشور بعنوان سرمایه های فرهنگی و اجتماعی که می توانند در این شرایط خاص جامعه با خلق آثار فاخر و تأثیرگذار در تاب آوری اجتماعی نقش آفرینی کنند، بسیار مهم می باشد. بنابراین ضروریست در اسرع وقت در سرتاسر کشور عملیات ثبت نام و ایمن سازی هنرمندان صورت گیرد.
به نظر می آید که اشاره ی وزیر پیشین بهداشت به پویش های ملی همچون مشاهنر بوده است که طی آن، هنرمندان کشور به خلق افتخاری آثاری اقدام نمودند که به مردم در قرنطینه خانگی تقدیم شدند.
همینطور در نامه دیگری که محمدمهدی گویا ـ رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر ـ صادر کرده بود هم آورده شده بود که درباره انجام واکسیناسیون برای اعضاء صندوق اعتباری هنر، بعنوان یک مرجع تشخیص جامعه هنری، دستوری صادر شود که طی آن، گروه های سنی، بیماران خاص و زمینه ای در اولویت قرار گیرند.
همان گونه که اشاره شد، بعد از این درخواست ها و نامه هایی که برای تسریع واکسیناسیون هنرمندان صادر شد، در دولت جدید هم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه اظهارات صریحی داشته است. محمدمهدی اسماعیلی ـ وزیر ارشاد ـ ازجمله در مصاحبه تلویزیونی خود، درباره واکسیناسیون هنرمندان و برنامه کوتاه مدت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بیان کرده است: «در این برنامه گام اول واکسیناسیون هنرمندان است که بدون محدودیت سنی برای تمام هنرمندان این امر محقق خواهد شد.»
با در نظر گرفتن نامه های صادر شده و عرضه طرحی در جهت انتخاب پنج نهاد خانه موسیقی، موزه موسیقی، انجمن خوشنویسان، خانه سینما و خانه تئاتر بعنوان ستادهای واکسیناسیون هنرمندان سراسر کشور، و هم گله های هنرمندان در زمینه وقفه بوجود آمده در طرح واکسیناسیون مورد بحث، تصمیم گرفتیم صحبتی با سیدحسن سیدزاده ـ مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ـ داشته باشیم و علت این امر را از او جویا شویم.
سیدزاده در این حوزه به ایسنا اظهار داشت: در ابتدا مخالفتی با این کار نبود ولی در ادامه به این نکته توجه شد که با متمایز کردن هنرمندان و اهالی فرهنگ از سایر مردم، کمکی نکرده ایم و باید اجازه دهیم هنرمندان در کنار مردم به مراکز واکسیناسیون رجوع کنند و حامل پیام خسته نباشید و تقدیر از کادر درمان باشند.
او افزود: بعضی از اهالی فرهنگ و هنر هم معتقد بودند که وقتی برای تزریق واکسن به یک ستاد رجوع می کنند، همین که دقایقی در کنار کادر درمان باشند و به آنها خسته نباشید بگویند، می تواند برای آنها روحیه بخش باشد. از طرفی برای خود اهالی فرهنگ و هنر هم راحتتر خواهد بود که به یک ستاد واکسیناسیون نزدیک به منزل خود رجوع کنند.
سیدزاده بیان کرد که تا کنون اصل واکسیناسیون مورد تأیید وزارت بهداشت قرار گرفته و تزریق واکسن هنرمندان بالای چهل سال انجام شده است و سنین زیر چهل سال را هم درحال پیگیری است که طی روزهای آینده به انجام برسد.
او خاطرنشان کرد: اسامی هنرمندان در سامانه نشسته است و کلیه اعضاء صندوق اعتباری هنر مجاز به ثبت نام هستند؛ منتهی چون هنرمندان «هنرکارت» دارند، اگر بدون این که ثبت نام هم کرده باشند و کارت را همراه خود داشته باشند واکسیناسیون آنها صورت خواهد گرفت.
در انتها این مساله را با او مطرح کردیم که بعضی از هنرمندان گله دارند که موفق به ثبت نام در سامانه صندوق اعتباری هنر نشده و اگر هم شده اند، هنرکارت آنها بعد از گذشت ماه ها به دستشان نرسیده است.
سیدزاده توضیح داد: تابحال ۶۷۰۰۰ هنرکارت صادر گردیده است و این نکته را که دریافت این کارت کار سختی است، نمی پذیرم. ساماندهی بانک اطلاعاتی صندوق اعتباری هنر، افتتاح حساب برای ۷۰ هزار هنرمند، احراز هویت کلیه این افراد، صدور و ارسال کارت و... کار بسیار پیچیده ای بود که طی هشت ماه این اقدامات را به انجام رساندیم. طبیعی است که از بین ۱۰۰ هزار فردی که ثبت نام کرده اند، برخی از آنها کارت را دریافت نکرده باشند.
این سخنان مدیرعامل صندوق اعتباری هنر مبین این است که اراده ای برای واکسیناسیون هنرمندان در این صندوق وجود ندارد. این در شرایطی است که هنوز یک هفته هم از وعده وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی در تلویزیون در خصوص واکسیناسیون گسترده هنرمندان نگذشته است.
منبع:

1400/06/16
11:16:06
5.0 / 5
554
تگهای خبر: آثار , آموزش , انجمن , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان