موزیک خوان Music Reader

از نی نواز پیشکسوت کشورمان چه خبر؟

از نی نواز پیشکسوت کشورمان چه خبر؟

به گزارش موزیک خوان حسن ناهید از اساتید برجسته نی نوازی کشور که سال قبل در آذر ماه در شرایط جسمانی خوبی به سر نمی برد، خوشبختانه حالا در صحت و سلامت است.


ناهید در گفت وگویی با ایسنا می گوید که این روزها در وضعیت جسمانی خوبی به سر می برد و دُز دوم واکسن خویش را هم تزریق کرده است.
این هنرمند در آغاز ۷۸ سالگی و زمانی که تنها یک دز از واکسن کرونا را دریافت و در انتظار تزریق دز دوم بود، به ایسنا گفته بود که امیدوار است جوان ها با تزریق واکسن کرونای خود بتوانند به روال عادی زندگی شان بازگردند.
با این همه این نوازنده پیشکسوت، چند سالی است که دیگر توان نواختن نی را ندارد. او در این حوزه به ایسنا گفته بود که به علت انجام عمل ایمپلنت دیگر نمی تواند ساز بنوازد و بعد از انجام این عمل تنها از طریق تدریس در دانشگاه و کلاس خصوصی امورات زندگی اش را می گذراند.
حسن ناهید درباره شیوه نی نوازی اش گفته است: «هر نوازنده ای باید سبک خودش را داشته باشد همانطور که در تار نوازی صدای تار شهناز و دیگران فرق دارد در نی نوازی هم این مورد صدق می کند. ساز هر نوازنده ای صدای خویش را دارد و سبکش هم مشخص است. من هیچگاه از زنده یاد کسایی تقلید نکردم و دنبال کار خودم رفته ام و تک نوازی های زیادی داشته ام.»
وی همینطور درباره ورود و نوازندگی اش در ارکستر، اظهار کرده است: «وارد کارهای ارکستری شدم متوجه شدم نی نقطه ضعفی دارد و آن هم این است که وقتی می خواهی از صدای بم به زیر بروی یک نت کم است. در این راستا از استاد قنبری مهر کمک خواستیم تا این خصوصیت نی را رفع کنند اما این در حالی بود که زیبایی نوای نی در این بود که با همان شیوه شنیده شود. در حالیکه کسایی هم سال ها با همین نی ها نواخته است. یادم می آید زمانی که با ارکستر فیلارمونیک لندن به رهبری ایرج صهبایی همکاری می کردم یک روز نوازنده فلوت ارکستر نزد من آمد و سازم را گرفت و گفت «ساز سختی به نظر می رسد».»
ناهید متولد ۱۳۲۲ است و از ۱۰ سالگی موسیقی کار کرده است. او از ۱۸ سالگی نزد حسین تهرانی آموزش دیده و از شاگردان زنده یاد حسن کسایی ـ نوازنده مطرح نی ـ بوده است. این نوازنده سابقه همکاری با ارکسترهای ایرانی و خارجی را در کارنامه کاری خود دارد.
منبع:

1400/06/16
23:40:36
5.0 / 5
670
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
موزیک خوان