موزیک خوان Music Reader
ارزیابی ۲ هنرمند از جشنواره موسیقی جوان؛

اینجا میدان مسابقه نیست

اینجا میدان مسابقه نیست

۲ هنرمند عضو هیات داوران پانزدهمین جشنواره جوان ضمن اشاره به امتیازات این رویداد موسیقایی در کشور از حرفه ای شدن یک فضای رقابتی میان هنرمندان و هنرآموزان نسل جوان حوزه موسیقی سخن گفتند.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان، سیامک جهانگیری نوازنده نی و مدرس موسیقی اعتقاد دارد که جشنواره موسیقی جوان میدان مسابقه نیست بلکه فضایی برای تعامل و داد و ستد فرهنگی است و جوانان مجال می یابند تا درفضایی حرفه ای به رقابت موسیقایی با یکدیگر بپردازند و سعید نایب محمدی نوازنده و پژوهشگر و از هیات داوران پانزدهمین جشنواره جوان هم جشنواره را فرصتی برای نسل نوظهور موسیقی می داند.
طی کردن یک راه دور و دراز برای رسیدن به یک هدف
سیامک جهانگیری نوازنده نی و داور بخش آفرینش در تک نوازی ضمن اشاره به دستاوردهای جشنواره موسیقی جوان طی سالها برگزاری اظهار داشت: جشنواره ملی موسیقی جوان هم مانند دیگر جشنواره های موسیقی تا امروز، راه دور و درازی را طی کرده است. اما درچندین سال گذشته، به علل مختلف توانسته به ثبات و جریانی رو به رشد برسد. بخصوص این که، جشنواره موسیقی جوان از معدود جشنواره هایی است در دوران برگزاری، شاخصه های فنی و تخصصی را حفظ نموده و با نظر به این شاخصه ها توانسته در حال حاضر به جایگاه خوبی برسد.
این مدرس دانشگاه افزود: دبیر جشنواره موسیقی جوان سال هاست که یک شخص ثابت است. همین مسأله سبب شده تا رویکرد جشنواره به لحاظ مدیریت و برنامه ریزی علمی، از استقامت خوبی برخوردار شود. از این ها گذشته، تعامل دبیر جشنواره با داوران یکی دیگر از نکات مهم جشنواره موسیقی جوان به حساب می آید. در این سالها، هومان اسعدی در جایگاه دبیر جشنواره جلسات خوبی با داوران هردوره داشته است که پرداختن به موضوعات فنی، تغییر رپرتوار درهر دوره و به صورت کلی قدم برداشتن به سمت بهتر شدن جشنواره برخی از محورهای این نشست ها بوده است.

جهانگیری در بخش هایی از صحبت های خود خاطرنشان کرد: جوانانی که در جشنواره موسیقی جوان شرکت می کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که جشنواره به هیچ عنوان، میدان مسابقه نیست. بلکه گردهمایی جوانان دراین رویداد می تواند به رفاقت میان آنها و تعامل و داد وستد فرهنگی خوب منجر شود. یکی از محاسن حضور جوانان دراین جشنواره این است که آنها صرف نظرازاین که مجال می یابند تا درفضایی حرفه ای به رقابت موسیقایی با یکدیگر بپردازند.
داور بخش نی و آفرینش در تکنوازی جشنواره موسیقی جوان افزود: درست است که جشنواره ها همواره عرصه هایی برای استعدادیابی هستند، اما همیشه باید این نکته را درنظرگرفت که نسبت به آینده برگزیدگان هر دوره از جشنواره هم تمهیداتی صورت بگیرد تا جوانانی که دراین جشنواره شرکت می کنند انگیزه بیشتری برای ادامه راه داشته باشند. هرچند، دراین مسیر، نهادهای مرتبط هم می توانند در همیاری جشنواره ها دراین زمینه نقش داشته باشند.
جشنواره موسیقی جوان یک جشنواره متفاوت است
سعید نایب محمدی نوازنده عود و آهنگساز هم که چندین دوره تجربه داوری بخش عود نوازی این جشنواره را برعهده دارد، درباره تاثیرگذاری جشنواره ملی موسیقی جوان درجامعه بیان داشت: بدون شک برنامه ها یا جشنواره هایی از این دست در پشتیبانی از تحرک و پویایی بدنه جوان موسیقی کشورمان که فرصت حضور درعرصه جدی تر موسیقی را نداشته اند بسیار تأثیر گذار خواهد بود و می تواند انگیزه خوبی در بهره بردن ازاین فرصت ها باشد تا این نسل نوظهور موسیقی بتوانند توانایی های خویش را به منصه ظهور بگذارند و به طور یقین این امر در بالابردن استعداد و سطح توانایی آنها اثر گذار خواهد بود و این اشتیاق و علاقمندی در بهبود روند کار آنها بسیار کمک خواهد نمود.
وی افزود: به صورت یقین ارزش و جایگاه جشنواره ملی موسیقی جوان متفاوت با دیگر جشنواره هایی است که طی سال برگزار می گردد و به شخصه ارزش آن برای من بیش ازجشنواره های دیگر است چون که توجهش به رده های سنی پایین تر هم هست بخصوص آنکه به گروه سنی الف و ب توجه بسیاری شده ودراین رده سنی شاهد حضوراستعدادهای درخشانی هستیم که می توانند ظرفیت های هنری خویش را بروز بدهند و این انگیزه شاید روزنه ای باشد تا مسیر خویش را بدرستی برگزیده و قدم بردارند.

سعید نایب محمدی که چندین دوره داوری جشنواره ملی موسیقی جوان را برعهده داشته ضمن اشاره به حضور حداکثری هنرمندان در چارچوب هیات داوران بیان داشت: من براین نظرم اعتبار هرنهاد و یا جشنواره ای بواسطه برگزار کنندگانش است و اعتبار این جشنواره هم به حضور آقای هومان اسعدی دبیر آن است که دراین چند دوره دبیری این جشنواره، بسیار موفق عمل کرده اند. آقای اسعدی از اساتید برجسته حوزه ی نظری موسیقی ایرانی هستند و در زمینه موسیقی ایرانی بسیار فعالیت نموده و مقاله نوشته اند و شناخته شده هستند و نگاهشان به موسیقی بسیار موشکافانه و دقیق است و این دقت نظر سبب شده در انتخاب اساتیدی که با عنوان داور به این جشنواره دعوت می شوند، حساسیت خاصی داشته باشند و اساسا بسیار مهم می باشد.
پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان پاییز سال جاری به دبیری هومان اسعدی و مشارکت گسترده استادان موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسط انجمن موسیقی ایران و با همکاری بنیاد رودکی برگزار می گردد.


منبع:

1400/06/22
23:38:15
5.0 / 5
595
تگهای خبر: انجمن , جشن , جشنواره , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴