موزیک خوان Music Reader
توسط موسسه ماهور؛

چگونگی موسیقی ایران منتشر گردید

چگونگی موسیقی ایران منتشر گردید

کتاب چگونگی موسیقی ایران: کندوکاوی در گونه های موسیقی نگارش و گزینش ارشد تهماسبی توسط موسسه ماهور منتشر گردید.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، موسسه فرهنگی – هنری ماهور کتاب «چگونگی موسیقی ایران: کندوکاوی در گونه های موسیقی» نگارش و گزینش ارشد تهماسبی را با شمارگان هزار نسخه، ۴۸۸ صفحه و بهای ۱۸۰ هزار تومان منتشر نمود.
این کتاب می تواند برای کسانی هم که تخصصی در موسیقی ندارند خواندنی باشد؛ و این دوکاره بودنش هم به «موضوع» کتاب ربط دارد و هم به نحوه تدوین آن. هواداران موسیقی و دوست دارانِ فرهنگ ایران بصورت عام، با خواندن این کتاب خواهند دانست که آواز و رِنگ و تصنیف و ترانه و چهارمضراب و پیش درآمد و… چه فرقی دارند، چه پیشینه ای داشته اند و در گذر زمان به کجا رسیده اند و...
در لابه لای کتاب و متناسب با موضوع اصلی، مطالبی نیز در رابطه با چگونگی نگرش مردمان و زمامداران و خودِ اهالی این هنر به موسیقی، مطرح گردیده است.
ارشد تهماسبی از شخصیت های مهم در موسیقی ایران است. وی همکاریهای مختلفی با حسین علیزاده در حوزه هم نوازی و اجرای کنسرت داشته است. او با علیزاده در آلبوم های شورانگیز، راز و نیاز، صبحگاهی، دلشدگان و همنوایی همکاری کرده و همین طور کنسرتهای بسیاری با علیزاده در اروپا و آمریکا اجرا کرده است. ارشد طهماسبی کتاب هایی در مورد موسیقی ایرانی منتشر نموده و کاست ها و سی دی های مختلفی نیز دراین زمینه ارائه کرده است. مهم ترین فعالیت وی در سالهای اخیر ایجاد مرکزی برای معرفی ساز تار، به نام «جایگاه تار»، بوده است. در این مرکز، سازهای قدیمی، وسایل شخصی استادان تارنواز، مضراب های تارنوازان قدیم و اسناد تاریخی موسیقی ایران موجود است.
«تصنیف های عارف»، «سه چهار مضراب»، «سیر در سیاره ها: بررسی گوشه های سیار، فواصل ممنوع و زمینه های نو»، «صد و یک پیش درآمد»، «کتاب گوشه: فرهنگ نواهای ایران»، «مجموعه آثار درویش خان»، «مجموعه آثار رکن الدین خان»، «وزن خوانی واژگانی: روشی ابداعی» و «عشق ماند» همچون کتاب های انتشار یافته تهماسبی است.
همچنین کتاب های «برنامه دشتی» اثر موسی معروفی، «ردیف آقا حسینقلی» و «ردیف عالی استاد علی اکبر خان شهنازی» هر دو اثر فرهاد ارژنگی با کوشش و ویرایش تهماسبی انتشار یافته اند. در پنجمین جشن موسیقی ما که دی ۱۳۹۷ اجرا شد. تندیس طلاییِ آلبوم موسیقی برگزیده موسیقی سنتی و دستگاهی ایرانیِ بی کلام، به ارشد طهماسبی و داریوش زرگری برای آلبوم «آثار درویش خان» اهداء شد.

1400/07/18
23:29:44
5.0 / 5
639
تگهای خبر: آثار , جشن , سنتی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
موزیک خوان