موزیک خوان Music Reader
با اجرای پویا سرایی؛

ردیف ابوالحسن صبا برای سنتور آلبوم شد

ردیف ابوالحسن صبا برای سنتور آلبوم شد

آلبوم ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور با اجرای پویا سرایی مدرس دانشگاه و نوازنده سنتور پیش روی مخاطبان قرار گرفت.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، «ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور» عنوان یکی از تازه ترین محصولات عرضه شده در حوزه نشر موسیقی است که طی روزهای اخیر با هنرمندی پویا سرایی در دسترس شنوندگان قرار گرفته است.
در توضیحات تکمیلی این اثر موسیقایی آمده است: «ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور یکی از مهم ترین منابع و کتاب های آموزشیِ ساز سنتور است که سال ها پیش توسط شاگردان صبا نظیر داریوش صفوت، فرامرز پایور و محمد بهارلو تدوین شده است. اهمیت این ردیف، به روز بودن و سازگارتر بودنِ مطالب آن برای سنتور در مقایسه با ردیف های قدیمی تر و مخصوص تار و سه تار (نظیر میرزاعبدالله و اقاحسینقلی) است. اجرای رسمیِ این اثر توسط استاد سعید ثابت سال ها پیش تحت نظر استاد مرحوم پایور صورت گرفته و الان پویا سرایی عضو هیات علمی دانشکده هنر، نوازنده و آهنگساز دستگاهِ شورِ این ردیف را ضبط و در پلت فرم های جهانی منتشر نموده است.»
پویا سرایی آهنگساز و نوازنده سنتور هم درباره این اثر توضیح داده است: هر دوره تاریخی، تفسیر و قرائتِ خودش از آثار ماندگار را می طلبد. ردیف بعنوان اثری تاریخی و ماندگار هم از این اصل مستثنا نیست.
زمان بندیِ زمانه ما، ادراک ما از فرم و نوانس و فرم نسبت به دهه های پیش تفاوت پیدا کرده است. از طرفی اگر تفسیرِ امروز ما در چارچوب آموزش هایمان، به هنرآموزان انتقال پیدا نکند، چگونه می توانند برای حضور در هنرِ معاصر خود قدم به عرصه اجرا بگذارند؟
نتیجه می شود شکاف عمیقی که بین آموختنِ ردیف به شکل کاملاً مدرسی و خشک است و موسیقیِ اجرایی که نمود و رنگ و رخِ کاملاً متفاوتی از ردیفِ آموخته شده دارد. به این جهت، بر آن شدم که بعد از گذشت سال ها از تدوین این ردیف نسخه قدیمی ترِ اجرای آن، اجرای جدیدی از این ردیف را ضبط و منتشر کنم.
آلبوم ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور با اجرای پویا سرایی در تمامی پلت فرم های بین المللی عرضه و فروش آثار موسیقایی انتشار یافته است.


منبع:

1400/08/05
20:00:46
5.0 / 5
589
تگهای خبر: آثار , آموزش , دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲