موزیک خوان Music Reader
یك كارشناس حوزه فرش اظهار كرد:

تا می توانید فرش دستباف ایرانی بخرید!

تا می توانید فرش دستباف ایرانی بخرید!

به گزارش موزیک خوان یکی از کارشناسان حوزه فرش دستباف اظهار نمود: با توجه به این که تولید فرش در ایران متاثر از وضعیت تولیدکننده و بی مهری دولتمردان کاهش پیدا کرده، به زودی قیمت فرش های ایرانی بسیار زیاد می شود و مردم باید تا می توانند فرش ایرانی بخرند چون می تواند ارزش افزوده زیادی بوجود آورد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، عبدالله بهرامی، کارشناس حوزه فرش دستباف، درباره ارزش و زیبایی فرش ایرانی اظهار داشت: فرش یعنی زیراندازی که گسترده می شود برای مزین کردن محل که روی کف گسترده می شود اما قالی یعنی بافته ای که فقط زیرانداز نیست بلکه برای زینت هم استفاده می شود. تنها کالایی که افتخارش برای ایران است فرش ایرانی است. فرش پازیریک که قدمت ۳هزار ساله دارد منتسب به ایران است و از چندین سال قبل در ایران بافته شده است.
وی بیان کرد: پیشینه فرش ایرانی به دوران پیش از میلاد مسیح برمی گردد و در اوج شکوه این صنعت از زمان هخامنشی آغاز شد. فرش ایرانی یکی از مهم ترین کالاهایی است که در موزه ها عرضه می شود و گردشگر ها دوست دارند آنرا ببینند.
کارشناس فرش دستباف ایرانی که میهمان برنامه «صبح پارسی» تلویزیون بود، اشاره کرد: در دهه ۹ هجری نخستین شرکت های خارجی برای تولید و صادر کردن فرش در ایران سرمایه گذاری کردند و در بازارهای فرش همه مشتاق بودند تا فرش ایرانی را بخرند اما حتی در کشوری مثل آمریکا که ما را تروریست خطاب می کنند فرش دستباف ایرانی در کاخ ریاست جمهوریشان پهن است و این یعنی به هنرمند بودن ایرانیان اذعان دارند این در حالیست که هنرمند روح مهربانی و صلح دارد و لطافت در زندگی اش موج می زند.
بهرامی عنوان کرد: در گذشته ۳۰ درصد صادرات کشور یعنی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار، صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا بود. در چندسال اخیر در کشوری مثل چین به خاطر این که درآمد سرانه مردمش افزایش داشته، فرش ایرانی به یک کالای لاکچری بین مردمشان تبدیل گشته و بازار این هنر کشورمان در چین بسیار رونق دارد برای اینکه مردم برای خرید آن مشتاق هستند.
وی درمورد قیمت فرش دستباف اظهار داشت: از متری یک میلیون در بازار داریم تا ۵۰ میلیون و مردم وابسته به توانایی خریدشان و سطح زندگی شان می توانند فرش دستباف را خریداری کنند. از نظر کیفیت هم نمی توان گفت فرش متری یک میلیون چندان خوب نیست و با هر طرح و رنگی که با دیگر اجزای محیط اتاق یا ساختمان منطبق باشد می توان فرش هایی به قیمت های ارزان تر و طرح های زیبا را خریداری کرد.این کارشناس فرش دستباف ایرانی، اضافه کرد: متاسفانه هنوز نتوانسته ایم تبلیغات خوبی داشته باشیم تا همه به سمت فرش دستباف بیایند این در حالیست که همه مواد اولیه این فرش یا نباتی است یا حیوانی و یا طبیعی که همراه شدن این مساله با طرح ها و نقش های زیبا برای سلامت روحی و روانی افراد نیز مفید می باشد. در آتش سوزی ها، آخرین کالایی که می سوزد فرش دستباف است، در صورتیکه فرش ماشینی با هر جرقه می سوزد و گویا یک گالن بنزین در خانه نگهداری می شود. همین طور این طرح های جذاب و تنوع رنگش با طبع فرزندان منطبق بوده و به فرد آرامش روانی می دهد.
بهرامی درباره اهمیت وجود فرش دستباف در خانه ها افزود: حتی لوکس ترین آپارتمان ها هم اگر فرش دستباف نداشته باشد لوکس بودنشان گرفتار نقصان می شود.
وی اشاره کرد: از مزیت های فرش دستباف ایران تنوع طرح و نقش است. فرش ایرانی در دنیا رقیب زیاد دارد اما طرح های متنوع منحصر به هر شهر در میان این فرش ها دیده می شود و این وجه تمایز و تنوع و این که هر طرحی در خانه باشد می توان با فرش های یکی از استانهای ایران ست کرد سبب شده است انتخاب افراد محدود نباشد و در کل دنیا طرفداران زیادی داشته باشد. نمی توان اظهار داشت که کدام فرش کدام استان بهتر است بستگی به انتخاب افراد دارد.
کارشناس فرش دستباف اظهار داشت: با توجه به این که تولید فرش در ایران متاثر از وضعیت تولیدکننده و بی مهری دولتمردان کاهش پیدا کرده، به زودی قیمت فرش های ایرانی بسیار زیاد می شود و مردم باید تا می توانند فرش ایرانی بخرند چون می تواند ارزش افزوده زیادی بوجود آورد. مهم این است که از این کالای فاخر استفاده می کنید و لذت می برید در عین حال ارزش آن بالا می رود.
بهرامی درباره احساسی که از فرش دستباف به مردم القاء می شود، اشاره کرد: فرش طی یک سال بافته شده و با حال خوب و بد بافنده در ضمن این مدت عجین شده است. امیدواریم بتوانیم هر فرش را به همراه داستانش بفروشیم و در این داستان اطلاعاتی مانند سال بافت، مواد اولیه و گره اول و آخر را ارائه دهیم و فرش تنها کالای ایرانی است که می توان این کار را برای آن کرد.
عبدالله بهرامی ـ کارشناس فرش دستباف


منبع:

1400/08/11
09:59:18
5.0 / 5
826
تگهای خبر: خرید , زیبایی , سلامت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
موزیک خوان