موزیک خوان Music Reader
گزارش مهر از آیین تشییع؛

حیات حیاتی ادامه خواهد داشت

حیات حیاتی ادامه خواهد داشت

به گزارش موزیک خوان آیین تشییع پیکر مرحوم وحید حیاتی از هنرمندان، پژوهشگران و فعالان موسیقی کشورمان روز سه شنبه یازدهم آبان ماه در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار گردید.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، آیین تشییع پیکر مرحوم وحید حیاتی از هنرمندان، پژوهشگران و فعالان موسیقی کشورمان و مرکز موسیقی حوزه هنری روز سه شنبه یازدهم آبان ماه با حضور برخی از هنرمندان در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.
بدرقه هنرمندی که خنده هایش شنیدنی بود
شهرام شکیبا شاعر و نویسنده که بعنوان مجری در این مراسم حضور داشت، بیان نمود: روزگار خیلی خیلی بدی شده است. تا چندی قبل استادان و بزرگان و پیشکسوتان عرصه های مختلف فرهنگ و هنر کشورمان را بدرقه می کردیم، ولی اکنون شرایط بگونه ای شده که دیگر یکی یکی رفقای هم سال، هم سن و هم نفس خودمان را بدرقه می نماییم. امروز رفیقی را بدرقه می نماییم که صدای خنده هایش همیشه در این ساختمان برایمان شنیدنی بود. چه موقعی که این گونه ساخته شده و چه موقعی که هنوز نیمه کاره بوده است و این پایین دفاتری را تدارک کرده بودند.

وی اضافه کرد: ریش همیشه تراشیده و سبیل خیلی مرتب رشک برانگیز، صورت سفید و درخشان، خنده همیشگی، لهجه غریب و کششی که به آکسان ته کلمات جمله اش می داد، وحید حیاتی را همیشگی در یاد ما زنده نگه می دارد.
میلاد عرفانپور: گمان نکنیم اگر امثال وحید که مرگ در کنار نام آنها کلمه غریبه ای است از میان ما رفته، حیات آنها به پایان رسیده چون که شما مصداق این نوع نگاه را در این فضای با شکوه و غمگین می بینید که وحید حیاتی عزیز هنوز زنده است آقا وحید از این به بعد بیشتر در جمع ماست!
میلاد عرفان پور مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری بعنوان نخستین سخنران مراسم خاکسپاری وحید حیاتی هنرمند موسیقی کشورمان اظهار داشت: همه کسانی که از روز گذشته که خبر درگذشت وحید حیاتی را شنیدند، داغدار و منقلب هستند و چه بسیار استادان و برجستگان هنر روزگار ما که در این روزها تماس گرفتند و با حالت منقلب و گریان از وحید عزیز می گفتند. تسلیت واقعاً واژه ای نیست که از پس کم کردن آلام این خانواده بزرگ برآید.
وی اضافه کرد: یادم می آید آقا وحید عزیز همیشه ذکر خیر مادر را داشت و احوالات مادر را می گفت. ما بسیار مشتاق این بودیم که مادر را زیارت نماییم اما نه در این حال بلکه دردر یک حال بهتر؛ مرحوم حیاتی می اظهار داشت: «مادر چقدر اهل قرآن، دل و معنا است. معنایی که ما زمینی ها و امثال بنده حقیر از حیات می دانیم صدای نبض، صدای تپش قلب و علایم زیستی این چنینی است اما معنایی که اهل ملکوت و قرآن از حیات می دانند، مبحث متفاوتی است».
این شاعر خاطرنشان کرد: بعد از این جهت گمان نکنیم اگر امثال وحید که مرگ در کنار نام آنها کلمه غریبه ای است از میان ما رفته، حیات آنها به پایان رسیده چون که شما مصداق این نوع نگاه را در این فضای با شکوه و غمگین می بینید که وحید حیاتی عزیز هنوز زنده است و امثال این عزیز که دلشان را سال ها در روزهای حیات با معانی مقدس، مهربانی و رحمت روشن و زنده کرده اند، حالا حالاها از جمع ما نخواهند رفت.

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری بیان نمود: خانواده محترم آقا وحید بدانند، آقا وحید انشاءالله از این به بعد بیشتر در زندگی خانواده خودش، میان دوستان و فضای هنر اصیل کشور بیشتر حضور خواهد داشت. استادان ارجمند در جمع هستند و اساسا درباره آقا وحید بیشتر خواهند گفت و سابقه آشنایی دیرینی با ایشان داشته اند. من نمی خواهم خیلی درباره آقا وحید صحبت کنم ولی واقعاً تلاشی که او سالهای سال دلسوزانه برای هنر اصیل این مملکت داشت، از خاطره ها نخواهد رفت.
پیام تسلیت رئیس حوزه هنری از سوریه
در ادامه مراسم، پیام مهدی دادمان رئیس حوزه هنری که در مسافرت سوریه است، خوانده شد.
در این پیام چنین آمده است: «خبر درگذشت همکار گرانقدرمان، آقای حیاتی بسیار تاثربرانگیز بود. این فقدان تلخ را خدمت خانواده محترم ایشان و مجموعه حوزه هنری تسلیت عرض می کنم.
در جوار حرم مقدس اسوه صبر و مقاومت برای خانواده ایشان از حضرت زینب (س) صبر و تسلی مسئلت می نمایم. رحمت، مغفرت و رضوان الهی نثار روح ایشان باد.»

در فقدان مددکاری قابل اعتماد برای موسیقی ایرانی
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی هم در این مراسم ضمن تجلیل از مقام هنری زنده یاد حیاتی اظهار نمود: من وحید حیاتی را از دهه هفتاد می شناسم، روزگاری که ما جوان بودیم و او هم جوان تر؛ حیاتی چهره ای متبسم، شاداب، پر انرژی و اثرگذار داشت. مهربانی از همه وجود او مشعشع بود. هر کس وحید حیاتی را حتی یک مرتبه دیده باشد گواهی می دهد که چهره متبسم و مهربان وی در ذهنش حک شده است.
حمیدرضا نوربخش: اساسا وحید حیاتی الان در بهترین جای نظام هستی نظاره گر ما است چون که آنچه که ما از اولیای دین شنیده ایم، در وجود او بود. مگر دین غیر از اخلاق و مهربانی است وی ادامه داد: روزگاری که وحید حیاتی تازه به حوزه هنری آمده بود، خیلی پر انرژی بود. من هم گاهی توفیق داشتم و او را در برنامه های مختلف می دیدم. وحید حیاتی در خانه موسیقی هم یار مهربان ما بود. او مددکاری قابل اتکا و اعتماد برای من بود و دل در گرو فرهنگ و هنر راستین این سرزمین داشت. یادم نمی رود که با چه حرارت، شوق و انگیزه ای برنامه شبهای آواز ایرانی را که قرار بود در حوزه هنری اجرا شود، توضیح می داد و دوست داشت آواز بعنوان میراث باقی بماند. اساسا وحید حیاتی الان در بهترین جای نظام هستی نظاره گر ما است چون که آنچه که ما از اولیای دین شنیده ایم، در وجود او بود. مگر دین غیر از اخلاق و مهربانی است.
حسن آزاده فر مدرس دانشگاه و نوازنده موسیقی ایرانی هم در این مراسم اظهار داشت: رسم دنیا بر آن نیست که هنرجو پیش از معلم برود. ای کاش هیچ پدری رفتن فرزند را نبیند و هیچ معلمی رفتن هنرجوی خودش را نبیند. وحید حیاتی همچون هنرمندان بسیار اخلاق موسیقی ایرانی بود و فکر می کنم استادان و هنرمندان حاضر در این برنامه می دانند که بیشترین بخش و تأثیرگذارترین بخش هنر، اخلاق هنرمند است.

حمید حیاتی حوزه هنری به تو افتخار می کند
رضا مهدوی هم بعنوان آخرین سخنران مراسم خاکسپاری وحید حیاتی اظهار داشت: خدا را شکر که وحید حیاتی در چنین وضعیت و هیبتی تشییع می شود. او حسن خلق و جاذبه داشت. حیاتی در کنار هنرش روابط عمومی قوی و شخصیت بسیطی داشت که برپایه آن دوست و دشمن را مجذوب خودش می کرد و اگر کسی هم به او انتقادی داشت، با مهربانی ذکر می کرد چون که در میان ما زیاد است. او می اظهار داشت: «وقتی از کسی دلخور هستیم میرعلیرضا میرعلینقی: من از دوستان و همکاران او خواهش می کنم به صورت مکتوب و ماندگار کاری کنند که کارنامه پر بار وحید حیاتی در جایی ماندگار شود تا آیندگان بداند ما چه شخصیت های سلیم و با اخلاقی داشتیم ناراحتیمان را با تشر و عصبانیت خالی می نماییم و شاید بعدها پشیمان شویم»
وی اضافه کرد: وحید درون سلیم و پاکی داشت و بعنوان شخصیتی معتمد و کار بلد شناخته می شد. او بعنوان یک نیروی خلاق با دغدغه کار و زندگی در کنار ما بود و سال ها پیش که بحث تعدیل نیرو در حوزه هنری عنوان شد، او درخواست نمود که از حوزه برود و من قویاً با درخواست او مخالفت کردم و گفتم دیگران هم نباید بروند، اشتباه می کنند، شما بازوی اجرایی و دست راست ما هستید و هر کاری را که بهتان می سپریم، به غیر از مسئولیت و میز خاصی که دارید، به درستی انجام می دهید. حوزه هنری به تو افتخار می کند. به هر حال وحید حیاتی سال ها سختی کشید و بیماری جسمی داشت ولی این امر سبب نشد که ارادت او به هنر و دوستانش کم شود.
میر علیرضا میر علی نقی هم به آشنایی دیرینه خود با وحید حیاتی اشاره نمود و اظهار داشت: دیدار با وحید حیاتی عین زندگی بود. من از دوستان و همکاران او خواهش می کنم به صورت مکتوب و ماندگار کاری کنند که کارنامه پر بار وحید حیاتی در جایی ماندگار شود تا آیندگان بداند ما چه شخصیت های سلیم و با اخلاقی داشتیم.

بر اساس این گزارش پیکر مرحوم وحید حیاتی پس از قرائت نماز میت از محل حوزه هنری به سمت آرامگاه ابدی در بهشت زهرا بدرقه شد.

1400/08/12
23:52:40
5.0 / 5
611
تگهای خبر: دانشگاه , فرهنگ , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان