موزیک خوان Music Reader
پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان؛

بچه ها فقط به حضور در جشنواره فکر نکنند

بچه ها فقط به حضور در جشنواره فکر نکنند

موزیک خوان: دو عضو هیات داوران بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از امتیازات برگزاری این رویداد موسیقایی در پشتیبانی از موسیقی اقوام ایران سخن گفتند.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، محمد ذوالنوری داور موسیقی کرمانشاه و. فضل الله دهقان داور موسیقی مازندران از امتیازات برگزاری این رویداد موسیقایی در و گسترش و پشتیبانی از موسیقی اقوام ایران سخن گفتند.
محمد ذوالنوری داور بخش نواحی جشنواره پانزدهم موسیقی جوان در شاخه موسیقی کرمانشاه اظهار نمود: من معتقدم جشنواره ایجاد کننده یک جریان مهم و موثر است چونکه بواسطه برگزاری این رویداد مهم موسیقایی جوانان و نوجوانان با انگیزه اهتمام در یادگیری موسیقی منطقه خود دارند و حس رقابتی خوب و سازنده بین آنها به وجود آمده است. البته گاهی احساس می کنم شاید با پذیرفته نشدن تعدادی از آنها، سرخورده شوند اما می بی نم برعکس تلاششان بیشتر می شود و بعضاً دیده می شود که پیشرفت بسیار خوبی در موسیقی داشته اند.
وی با اشاره به حمایت برگزیدگان جشنواره موسیقی جوان اضافه کرد: هم اکنون هدف همه بچه ها فقط جشنواره شده اما به نظرم بایستی پس از جشنواره نیز رها نشوند و استادان با این نوازندگان و خوانندگان کار کنند و آنها را در راه اصلی هدایت کنند. چون این جوانان سرمایه هایی هستند که در آینده باید به آنها دل خوش نماییم و بدانیم اینها کسانی هستند که می توانند سکان موسیقی را حفظ کنند.

داور بخش موسیقی نواحی در شاخه موسیقی کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به ملاک های داوری در حوزه تنبور اظهار داشت: یکی از مواردی که خیلی برایم اهمیت دارد نوع نگاه شرکت کنندگان به حضور در جشنواره است این که آیا این کسی که در جشنواره شرکت کرده است هدفش تفننی است و یا هدفمند چونکه بسیاری کارشان خوب است اما هر چقدر هم مقام بیاورند، موسیقی نواحی برایشان دغدغه نیست اما برخی دیگر آینده کاریشان و نوع هدفشان بسیار باارزش است. دیگر فاکتور من در داوری، تسلط و اشراف بر رپرتوار موسیقی بومی است و این دو مورد در کنار اجرای خوب بسیار با اهمیت می باشد.
این جوان های هنرمند را به حال خود رها نکنید
فضل الله دهقان داور بخش موسیقی نواحی پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به حضور استادان برجسته موسیقی کشور در این جشنواره اشاره نمود و اظهار داشت: حمایت و حضور استادان برجسته موسیقی کشور در جشنواره به آن رونق و اعتبار بخشیده؛ البته دانش، توانایی و کوشش های خستگی ناپذیر برگزارکنندگان هم بستر مناسبی را برای حضور هنرمندان نوجوان و جوان در یک رقابت سالم فراهم آورده و باعث شده تا تعداد شرکت کنندگان در جشنواره، هر سال افزایش پیدا کند.
دهقان که داور موسیقی نواحی در شاخه موسیقی مازندران است در ادامه گفت:: همین که هنرمندان نوجوان و جوان جهت شرکت در جشنواره موسیقی جوان، ماه ها زمان می گذارند و نغمات و قطعات موسیقی قوم و منطقه خودرا تمرین و تکرار می کنند؛ در حقیقت به حفظ و گسترش موسیقی محلی کمک کرده اند. علاوه بر این برگزاری جشنواره های این چنین سبب می شود تا نوجوان ها و جوان ها با سازهای مختلف بومی چون للوا، غرنه، دوتار نقاره، سرنا و قیچک آشنا گردند.
این نوازنده کمانچه به ضرورت تداوم جشنواره موسیقی جوان اشاره نمود و بیان داشت: مسئولان فرهنگی مملکتی باید تلاش کنند تا تاثیر جشنواره ها مقطعی نباشد و تداوم پیدا کند؛ به عبارتی نباید نوجوانان و جوانان ما پس از جشنواره به حال خود رها شوند بلکه بهتر است یک سری جلسات کارشناسی با استادان برجسته موسیقی برگزار و اقدامی عملی برای این مساله در نظر گرفته شود تا بلایی که سر جشنواره موسیقی البرزنشینان یعنی «لیلم» آمد، بار دیگر تکرار نشود.
داور بخش موسیقی نواحی جشنواره موسیقی جوان، تداوم جشنواره ها را مستلزم صرف هزینه دانست و اضافه کرد: طبیعی است که تداوم جشنواره ها، نیازمند صرف هزینه است. بدین سبب چاره ای جز حمایت سازمان ها و نهادهای دولتی، حتی بخش خصوصی از موسیقی، خصوصاً موسیقی نواحی وجود ندارد.

دهقان با اشاره به نقش مهم صدا و سیما در روند برگزاری جشنواره موسیقی جوان اظهار نمود: تعداد مخاطبان جشنواره های موسیقی، قابل مقایسه با شمار مردمی که در سراسر ایران به رادیو گوش می کنند یا بیننده برنامه های تلویزیونی هستند نیست به همین خاطر خوب است صدا و سیما از موسیقی محلی حمایت کند و بجای پنهان کردن ساز پشت گلدان، نوجوان و جوان امروز را با سازهای بومی و موسیقی باارزش خودش آشنا کند.


منبع:

1400/08/18
21:06:23
5.0 / 5
550
تگهای خبر: جشن , جشنواره , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان