موزیک خوان Music Reader
رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن خبر داد؛

موسیقیدان ژاپنی کتاب بداهه نوازی در موسیقی سنتی ایران را نوشت

موسیقیدان ژاپنی کتاب بداهه نوازی در موسیقی سنتی ایران را نوشت

کتاب بداهه نوازی در موسیقی سنتی ایران نوشته ماساتو تانی به زبان ژاپنی در توکیو منتشر گردید.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، کتاب «بداهه نوازی در موسیقی سنتی ایران» نوشته ماساتو تانی استاد دانشگاه کوبه ژاپن و هنرمند برجسته ژاپنی که به موسیقی سنتی ایرانی تسلط کامل دارد، توسط انتشارات استایل نوت (stylenote) در ۱۳۲ صفحه و به زبان ژاپنی منتشر گردید.
دماساتو تانی که نوازنده سرشناس سنتور است این کتاب را با مطالبی چون تعامل میان آواز، ساز، بدن و سیستم مدال و نمونه های مختلف در ۶ فصل به ترتیب با این عناوین نوشته است: بررسی شخصیت در موسیقی، وزن موسیقی، تاریخچه تغییرات استفاده از سنتور در هند و ایران، بررسی احساس جسمی و فهم آن در دستگاه های موسیقی، بدن و ساز سنتور و برداشت و درک از ردیف.
دیوسالار رایزن فرهنگی ایران در ژاپن درباره این موسیقیدان ژاپنی اظهار داشت: دکتر تانی از شخصیت های برجسته هنری در ژاپن است که در ایران نزد اساتید برجسته آموزش دیده و تحصیل کرده و اکنون بعنوان استاد دانشگاه و فعال هنری در ژاپن، نقش موثر و ارزشمندی را در معرفی هنر ایرانی و خصوصاً بصورت تخصصی و حرفه ای در رابطه با سنتور ایفا می کند. او به دعوت رایزنی فرهنگی در برنامه های مختلف همچون سمینار «ایران» در دانشگاه ریوکوکو در کیوتو، وبینار «موسیقی ایرانی به روایت هنرمند ژاپنی»، رونمایی از مجله تخصصی «ایران» و… سخنرانی و به اجرای برنامه زنده پرداخته و در چهارمین شماره از مجله تخصصی «ایران» رایزنی فرهنگی که به معرفی موسیقی ایرانی به زبان ژاپنی اختصاص دارد نیز یک مصاحبه تفصیلی از وی انتشار یافته است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه شاهد می باشیم که پژوهشگران و فعالان ایران شناس، اسلام شناس و اساتید زبان و ادبیات فارسی، آثار متنوع و مختلفی را در زمینه های تخصصی خود به جامعه فرهنگ دوست ژاپن ارائه می کنند. این تولیدات نقش موثری در ایجاد شناخت از فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی دارد. کتاب بداهه نوازی در موسیقی سنتی ایران نیز بطور قطع نقش موثری را در گفت وگوی دو فرهنگ ایران و ژاپن ایفا خواهدنمود.

1400/08/19
23:21:12
5.0 / 5
581
تگهای خبر: آثار , آموزش , دانشگاه , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
موزیک خوان