موزیک خوان Music Reader
گفت وگو با ترگل خلیقی ـ نوازنده تار و رباب

چرا موسیقی گذشتگان تکرار می شود؟

چرا موسیقی گذشتگان تکرار می شود؟

در مدتی که گذشت، بطور پیوسته مطالبی را درباره کپی رایت و عللی که می تواند سبب آن شود را در صحبت با هنرمندان مختلف موسیقی بررسی کردیم. یکی از نکاتی که به آن اشاره شد ارتباط کپی رایت با فقر ملودی و آموزش بود. درواقع عنوان شد که به سبب فقر ملودی که ترجیحا در موسیقی ایرانی به وجود آمده است، کپی آثار موسیقی صورت می گیرد که البته یکی از دلیلهای ایجاد فقر ملودی هم به آموزش برمی گردد.


در همین راستا تصمیم گرفتیم با ترگل خلیقی ـ نوازنده تار و رباب، سرپرست گروه «تیدا» و مدرس موسیقی ـ صحبتی داشته باشیم تا این مسئله را از دریچه نگاه این هنرمند نیز بررسی نماییم.
خلیقی این چنین به ایسنا می گوید: یکی از دلیلهای ایجاد فقر ملودی و ارتباط آن با آموزش، وابستگی به ردیف موسیقی ایرانی است. درواقع در ردیف موسیقی ایرانی موتیف ها و سکانس هایی وجود دارد که چون نوازنده ها حین تمرین و آموزش آنها را بیش از اندازه تکرار می کنند، ناخودآگاه دقیقا از همان ملودی ها در کار خودشان استفاده می کنند؛ به همین علت ممکنست ملودی تعدادی از آثار موسیقی به یکدیگر شباهت داشته باشند.
این نوازنده ادامه می دهد: البته با وجود گستردگی مدهای موسیقی، ملودی هایی که نوازندگان از این مدها درک کرده اند بسیار محدود و تکراری است؛ برای اینکه دقیقا همان ملودی های ردیف هستند.
این هنرمند در توضیحات بیشتر اضافه می کند: از آنجا که دستآورد «ردیف» در دوره خود از اهمیت بالایی بهره مند بوده است، بیش از اندازه به آن توجه شده و ملودی های آن به الگویی بدل شده که همه در تلاش حرکت در چهارچوب آن بوده اند؛ البته در آن دوره خاص تاریخی ملودی ای گیراتر بوده که به ردیف نزدیک تر باشد.
خلیقی با اعلان اینکه امروزه خلاقیت هنرمندان در خلق ملودی نسبت به گذشته پیشرفت کرده است، می گوید: امروزه زیبایی شناسی ها تغییر کرده و آن ملودی زیباتر و خلاقانه تر است که دورتر از ردیف باشد. همین طور زیست در عصر ارتباطات باعث شده موسیقیدان ها بتوانند با موسیقی ها و فرهنگ های مختلف آشنا شده و خلاقیت خودرا بالا برند. بعنوان مثال ملودی هایی که در تنظیمات ارکستری استفاده می شود شبیه به ملودی های گذشته نیست؛ البته که به سبب وابستگی به ردیف شباهت هایی دارد ولی بسیار خلاقانه تر.
او ادامه می دهد: در نهایت این که با تاکید بر فقر ملودی موافق نیستم و به عقیده من اتفاقا روند خلق ملودی رو به پیشرفت است. البته هستند آهنگسازانی که راه قدما را در پیش گرفته اند ولی تعداد آنها محدود است.
ترگل خلیقی ـ عکس از اینستاگرام هنرمند

1400/08/29
23:57:14
5.0 / 5
644
تگهای خبر: آثار , آموزش , زیبایی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان