موزیک خوان Music Reader

سكوت حاكم بر فضای موسیقی با همت وزارت فرهنگ شكسته شد

سكوت حاكم بر فضای موسیقی با همت وزارت فرهنگ شكسته شد

دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور صدها مجوز برای آثار شنیداری و اجرای آنلاین از آغاز سالجاری كوشیده تا سكوت حاكم بر فضای موسیقی كشور را به علت شیوع بیماری كرونا بشكند.


از ابتدای سالجاری با وجود لغو تمامی اجراهای صحنه ای موسیقی بخاطر شرایط کرونایی حاکم بر جامعه، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه ماهه ابتدایی سالجاری با صدور صدها مجوز برای تک آهنگ ها، آلبوم های موسیقی و اجراهای صحنه ای آنلاین مخاطبان موسیقی را یاری کرده تا سکوت حاکم بر صحنه های موسیقی را با شنیدن و دیدن اجراهای موسیقی در خانه های خود جبران کنند.
صدای موسیقی از زیر ماسک کرونا
بر اساس آمار انتشار یافته توسط روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز سالجاری، دفتر موسیقی با صدور ۷۵ مجوز برای آلبومهای موسیقی در ژانرهای پاپ، سنتی، موسیقی نواحی، موسیقی تلفیقی، موسیقی کلاسیک و کودک در زمینه صدور مجوز روزهای پرکاری را پشت سر گذاشته است. این آمار از آن حکایت می کند که ۵۴ اثر تصویری موسیقی هم در سبک های گوناگون موفق شده اند تا با کسب مجوز از جانب دفتر موسیقی راه خویش را به خانه مردمی که اینروزها خانه نشینی گزینه خردمندانه آنها برای کمک به قطع زنجیره انتقال کروناست، باز کنند.
سهم مجوزهای اجرای آنلاین هم ۶ مورد بوده است بدین سان با صدور مجوز برای اجراهای آنلاین از آغاز اردیبهشت سالجاری تا کنون علی زندوکیلی در تاریخ ۱۶ اردیبهشت و گروه رستاک در تاریخ ۲۰ اردیبهشت هر دو در تالار وحدت با کسب مجوز از جانب دفتر موسیقی اجرای آنلاین خویش را از راه پلتفرمهای مختلف به سمع و نظر مخاطبان خود رسانده اند. همینطور مقرر است فرزاد فرزین در ایام ۲۵ و ۲۶ تیرماه طی ۴ اجرا به صورت آنلاین کنسرت خویش را در سالن وزارت کشور به روی صحنه ببرد.
با آغاز دوران شیوع بیماری کرونا و ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی که به دنبال آن کلیه رویدادهای موسیقی در چارچوب اجراهای زنده لغو شد، هنرمندان موسیقی برای تلطیف فضای حاکم و حفظ روحیه مخاطبان خود در روزهای خانه نشینی با برگزاری اجراهای برخط، موفق شدند نام خویش را بعنوان هنرمندان مبارزه با کرونا از راه خطوط اینترنت معرفی کنند.
با شیوع کرونا تمامی رویدادهای فرهنگی به منظور رعایت فاصله اجتماعی و کوشش برای قطع زنجیره انتقال این ویروس به حالت تعلیق درآمد و با سفارش مسؤلان مردم به خانه نشینی ترغیب شدند. و این در حالی بود که مردم ما خویش را برای استقبال از نوروز آماده می کردند. خانه نشینی طولانی مدت مردم آن هم در روزهای نوروز و ضرورت رسیدن به راهکاری برای دور کردن آنها از کسالت روزهای خانه نشینی، مسؤلان فرهنگی کشور را بر آن داشت تا با اقداماتی از قبیل برگزاری کنسرتهای برخط، ایام نوروز را برای مردم، با نشاط همراه کنند.

همت وزارت فرهنگ در برگزاری اجراهای آنلاین
از جمله این اقدامات برگزاری کنسرتهای نوروزخانه با همکاری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران در برج میلاد بود که به مدت ۱۵ شب با حضور ۱۵ گروه موسیقی و خواننده همچون محسن شریفیان و گروهش، علی زندوکیلی، گروه رستاک، سینا سرلک، حمید حامی، گروه ژوانا، مهدی یغمایی، مهدی جهانی و روزبه بمانی و رضا یزدانی، رحیم شهریاری و گروه گیل و آمارد، امید حاجیلی و گروه وحید اسدالهی در برج میلاد برگزار گردید و مخاطبان این اجراها را از راه پلت فرم های پیشبینی شده در منزل و در کنار خانواده خود به تماشای آن نشستند.
از نکات جالب توجه این اجراها تنوع گروه های شرکت کننده در این طرح بود که از اغلب نقاط کشور بر روی صحنه برج میلاد و در مقابل صندلی های خالی به هنرنمایی پرداختند تا این رویداد فرهنگی موسیقیایی برای مخاطبانی از سراسر کشور و با سلیقه های مختلف، جذاب و تماشایی باشد.

آنها که خاطره ساز شدند
جدای از مجموعه برنامه های نوروزخانه، دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری بنیاد رودکی چندین اجرا را در تالار وحدت خالی از تماشاگر برگزار کرد و طی آن هنرمندانی نظیر کیوان ساکت و گروه وزیری با خوانندگی وحید تاج و سامان احتشامی نوازنده پیانو با همراهی نوازنده تمبک عمران فروزش و همایون شجریان با همراهی ارکستر مجلسی به رهبری بردیا کیارس به روی صحنه تالار وحدت و در مقابل صندلی های خالی برای مخاطبان خود به هنرنمایی پرداختند.
تلاش های هنرمندان موسیقی در ایام سخت خانه نشینی مردم به دو رویداد نوروزخانه و کنسرتهای تالار وحدت محدود نشد و بعضی از هنرمندان بزرگ و محبوب کشور از راه صفحات شخصی خود در شب های مختلف به هنرنمایی برای مخاطبان خود پرداختند. که تکنوازی سه تار کیهان کلهر، اجرای یک قطعه موسیقی توسط علیرضا عصار با عنوان امیدواران که به کادر درمانی کشور تقدیم شد، از پربیننده ترین این اجراها بود.
در کنار اجراهای زنده هنرمندان موسیقی، با همت بنیاد رودکی ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران چندین اجرای خانگی را با همراهی هنرمندان بین المللی ضبط و از راه فضای مجازی برای مخاطبان خانه نشین منتشر نمود.منبع:

1399/04/29
23:36:06
5.0 / 5
1510
تگهای خبر: آثار , اینترنت , پیانو , سنتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان