موزیک خوان Music Reader
گالری گردی جمعه ها در مهر؛

نمایش آثار شاعر خط ها کامبیز درم بخش

نمایش آثار شاعر خط ها کامبیز درم بخش

موزیک خوان: در نخستین جمعه تابستانی سال 1401، علاوه بر گشایش نمایشگاه های هنری جدید و امکان بازدید عموم از نمایشگاه های حاضر در گالری ها و موزه هنرهای معاصر تهران، هفتمین حراج ملی نیز کلید می خورد.به گزارش موزیک خوان به نقل از مهر، جمعه ها برای هنرهای تجسمی روزی تعطیل محسوب نمی گردد چونکه این روز مصادف با شروع و افتتاحیه خیلی از نمایشگاه های هنری (هنرهای تجسمی) است.
هنرمندان تجسمی شامل نقاشان، مجسمه ‎سازان، عکاسان، تصویرسازان، گرافیست ها، خوشنویسان و … تلاش ها و کارهای روزها فعالیت خودرا در قالب یک نمایشگاه هنری به منصه ظهور می گذارند.
البته آدینه، روز نانوشته آغازین بر نمایشگاه های هنری است و البته که به سبب تعطیل بودن بیشتر مشاغل، فرصتی مغتنم برای تماشا از این آثار هنری برای اقشار مردم را فراهم می آورد. علاوه بر این فرصت های گالری گردی در روز جمعه، در ایام هفته نیز این نمایشگاه ها امکان بازدید دارند. همین طور دیگر نمایشگاه های هنری هستند که در ایام هفته افتتاح می شوند و امکان بازدید دارند، همچون آنها می توان به نمایشگاه های گالری های حوزه هنری، خانه هنرمندان ایران، فرهنگستان هنر و مجموعه صبا، برج آزادی، موزه هنرهای معاصر تهران و فلسطین اشاره نمود.
در هفته ای که گذشت، نمایشگاه «مینی مالیسم و کانسپچوال آرت» راه اندازی شد که شامل قسمتی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران است و در آن بیش از ۱۲۰ اثر از ۳۴ هنرمند به نمایش درآمده است. بنا بر این این نمایشگاه یکی از نمایشگاه های منحصر به فرد در موزه هنرهای معاصر تهران است که امروز جمعه نیز برای عموم امکان بازدید دارد.
نمایشگاه «مینی مالیسم و کانسپچوال آرت»، با هدف نمایش قسمتی از گنجینه باارزش موزه هنرهای معاصر تهران به ارائه آثاری می پردازد که متعلق به دوران شروع تا اوج این دو جریان در دهه های میانی قرن بیستم هستند. همین طور آثاری از هنرمندانی از مکاتب دیگر که بر شکل گیری هنر کانسپچوال تأثیر داشته یا از آن تأثیر گرفته اند در این نمایشگاه حاضر هستند. هدف این نمایشگاه پیروی از تقسیم بندی های مرسوم نیست بلکه می خواهد با بازخوانی دو مفهوم جریان ساز در میانه قرن بیستم به تحلیلی از محتوای فکری و تأثیرات و میراث این دو جریان برسد.
در نخستین آدینه تابستانی ۱۴۰۱ نیز هفتمین حراج ملی با ارائه ۴۰ اثر در خانه همایش انجام می شود.
همچنین، نمایشگاه مجازی «نگاه من» شامل آثار تصویرسازی فائزه دولت آبادی علیزاده ها از ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ در گالری مجازی حوزه هنری انقلاب اسلامی برقرار است.
در گزارش پیش رو برخی از نمایشگاه های هنری که افتتاحیه آنها در روز ۳ تیرماه ۱۴۰۱ است، برمی شمریم.
فرهنگسرای نیاوران
نمایشگاه گروهی حجم و نقاشی «هندسه نگار» جمعه ۳ تیر ماه در گالری شماره ۲ فرهنگسرای نیاوران افتتاح می شود و تا ۹ تیر ادامه خواهد داشت.
نمایشگاه گروهی حجم و نقاشی «هندسه نگار» به گردآورندگی نازلی درگاهی با ۴۹ اثر از ۲۰ هنرمند به معرض نمایش در خواهد آمد. در این نمایشگاه شاهد آثاری هستیم که هنرمندان تلاش نموده اند با رجوع به عناصر شرقی، دغدغه مندی های اجتماعی خویش را به عنوان مسائلی انسانی در قالبی آشنا برای مخاطب عرضه کنند، مفاهیمی مستقل از شعر و ادبیات و مغایر با برخورد تزئینی که بن مایه هنر شرقی است.
مینا اسکویی، اسماعیل انوری، مریم باوکی، شهرزاد بیاتی، لیلا پورخانی، ماری جعفری، هاله حاج قاسمعلی، زهره حاجی زاهدی، مریم حیدری، یاسمن رسولی، وجیهه رحیمی، ناهید سرشکی، ترحم سلمانی، مرجان سلمانی، محمد شمس، شیما قورچیان، ندا عسگری، هیوا عسگری، سمیه علی آبادی و سودابه نجفی، هنرمندان حاضر در نمایشگاه «هندسه نگار» هستند.
علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می توانند در ایام عادی از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و در ایام تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۹ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.
گالری گلستان
نمایشگاه آنلاین انفرادی طراحی و زیورآلات شیوا سیدی امروز جمعه ۳ تیرماه در گالری گلستان گشایش می یابد.
همچنین نمایشگاه نقاشی های تارا بهبهانی با عنوان «زمان های بی بازگشت» تا ۸ تیرماه در گالری گلستان واقع در خیابان دروس، خیابان کماسایی، پلاک ۳۴ برقرار است.
گالری آرتیبیشن
گالری آرتیبیشن از روز جمعه، ۳ تیر ماه ۱۴۰۱، یازدهمین دوره نمایشگاه «کلکسیونر» را با نمایش آثاری از اساتید هنر مدرنیسم ایران برگزار خواهدنمود.
در یازدهمین دوره این نمایشگاه با عنوان «کلکسیونر مدرن»، آثاری از صادق تبریزی، میرعبدالرضا دریابیگی، طلیعه کامران، گارنیک در هاکوپیان، پرویز تناولی، ژازه تباتبایی، محمدعلی ترقی جاه، منوچهر نیازی، آیدین آغداشلو، محمد احصایی، حسین محجوبی، نصرالله افجه ای، جلال شباهنگی، علی اکبر صادقی، قاسم حاجی زاده، علی رضا اسپهبد، پرویز کلانتری، توکل اسماعیلی (مش اسماعیل) و ناصر اویسی به نمایش درخواهد آمد. همه این نام ها جز چهره های معتبر و پیشروی هنر مدرن و معاصر ایران محسوب می شوند.
گالری ثالث
نمایشگاهی از گزیده آثار زنده یاد کامبیز درم بخش در قالب نمایشگاه «شاعر خط ها» امروز جمعه ۳ تیرماه در گالری ثالث گشایش می یابد. زنده یاد کامبیز درم بخش، سالهای سال در کافه کتاب ثالث حضور داشت و کار می کرد.
کامبیز درم بخش هنرمند طراح و کاریکاتوریست که با خط ها و طراحی های ساده اش معروف است، روز ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۰ بر اثر ابتلاء به کرونا در گذشت.
گالری شیرین
نمایشگاه انفرادی نقاشی خلیل سمائی جابلو با عنوان «بال می شود این دست» جمعه ۳ تیرماه در گالری شیرین به آدرس خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ۵ گشایش می یابد.
گالری آ
نمایشگاه انفرادی طراحی نجمه امینی با عنوان «گسیخته» جمعه ۳ تیرماه در گالری آ به آدرس خیابان کریم خان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، کوچه ارشد، پلاک ۷ افتتاح می شود.
در قسمتی از استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «اختیار تکنیک بدان جهت که امکانات اش بیان هنری را قوت و قوام می بخشد همیشه بخش مهمی از فرآیند خلق است. برای سخن گفتن از غیرقابل پیش بینی بودن و غافلگیر کنندگی زندگی چه تکنیکی مناسب تر از مونوپرینت. هماهنگی کامل میان ایده و زبان در مجموعه گسیخته به تمامی امکانی برای سخن گفتن از حرف های فروخورده فراهم آورده است.»
گالری ۰۰۹۸۲۱
نمایشگاهی از چاپ های دستی، چاپ های لینو و سیلک اسکرین داوود امدادیان امروز ۳ تیرماه در گالری ۰۰۹۸۲۱ واقع در خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند، کوچه ۱۸، پلاک ۲۵ گشایش می یابد.
در افتتاحیه این نمایشگاه همین طور کتابی محتوی آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه رونمایی خواهد شد. کیوریتور نمایشگاه داوود امدادیان، یاشار آذر امدادیان است.

1401/04/04
13:59:51
5.0 / 5
424
تگهای خبر: آثار , طراحی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
موزیک خوان