موزیک خوان Music Reader
در گزارش موزیك خوان مطرح شد؛

کوشش برای ثبت جهانی دوتارتبری در یونسکو

کوشش برای ثبت جهانی دوتارتبری در یونسکو

به گزارش موزیک خوان، سرپرست گروه موسیقی آوای تبری مازندران در تشریح تازه ترین فعالیتهای خود از کوشش برای ثبت جهانی دوتار تبری در یونسکو و تدوین منظومه هایی از موسیقی مازندران سخن گفت.جلال محمدی نوازنده و از پژوهشگران موسیقی نواحی مازندران که طی سالهای اخیر با گروه موسیقی «آوای تبری» کنسرت ها و برنامه های گوناگونی را پیش روی مخاطبان قرار داده در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تشریح تازه ترین فعالیتهای خود و گروه تبری توضیح داد: مدتی است به همراه برخی از کارشناسان حوزه موسیقی و دوستان پژوهشگرم مشغول تدوین و گردآوری مدارک کارشناسی برای ثبت دوتار تبری در لیست جهانی یونسکو هستم که امیدوارم به نتیجه برسد.
وی اضافه کرد: یکی از نخستین اقداماتی که غیر از پژوهش های مختلف در این حوزه انجام گرفته، جمع آوری ۳ هزار و ۵۰۰ امضا در چارچوب یک کارزار و ارسال آن به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بود که بتوانیم در صورت تکمیل مدارک و تایید مراجع ذی ربط در این حوزه دوتار تبری را در سال ۲۰۲۴ به ثبت برسانیم. در این حوزه هم می دانیم کار بسیار سختی پیش رو داریم که امیدوارم به نتایج لازم دست پیدا نماییم. حتی اگر هم نتوانیم به موفقیت نهایی برسیم همین که بتوانیم به سهم خودمان مبحث دوتار نوازی تبری را به جهانیان بیشتر و موثرتر بشناسانیم اتفاق خوشایندی است.
این پژوهشگر در تشریح دیگر فعالیتهای موسیقایی خود بیان نمود: یکی دیگر از مباحثی که در این زمان روی آن تمرکز دارم، تدوین مجموعه اشعارم در حوزه موسیقی منطقه مازندران در چارچوب یک کتاب و همینطور گردآوری منظومه های عاشقانه منطقه مازندران است که امیدوارم با تنظیم های جدیدی که متناسب با موسیقی این منطقه انجام می دهد، بتوانم اثر متفاوتی را به علاقه مندان این حوزه موسیقایی تقدیم کنم. به عبارتی آنچه در حال انجام می باشد کوشش برای معرفی منظومه های عاشقانه ای از موسیقی مازندران با زبان امروزی است که به اعتقاد من در این شرایط می تواند مورد توجه مردم قرار گیرد.
سرپرست گروه موسیقی آوای تبری مازندران که طی سالهای اخیر در پروژه های مختلف موسیقایی و تلویزیونی همچون مجموعه «پایتخت» به آهنگسازی آریا عظیمی نژاد حضور فعالی داشته اند، در قسمت دیگری از صحبت های خود به تولید بیشتر از ۲۰ قطعه صوتی و تصویری برگرفته از موسیقی منطقه مازندران اشاره نمود و اظهار داشت: در روزهای کرونا که فعالان حوزه موسیقی مجالی برای تولید و اجرای اثر موسیقایی نداشتند تمام تلاشمان را انجام دادیم که در حوزه «تولید محتوا» بتوانیم دستاوردهایی داشته باشیم. در این حوزه هم موفق به تولید بیست قطعه موسیقایی و تصویری شدیم که آنها را به تناوب پخش کردیم و خوشبختانه با استقبال خوبی هم از جانب مخاطبان مواجه گردید.
محمدی اضافه کرد: آنچه در این نماهنگ ها مورد توجه قرار گرفته استفاده از نسل های مختلف نوازندگی سازهای محلی منطقه مازندران همچون دوتار و دوسرکوتن و نقاره نوازی است که می تواند فارغ از جنبه های سرگرم کننده ای که برای مخاطبان داشته باشد، دربرگیرنده مولفه های خوبی برای حوزه های پژوهشی هم باشد. چنین کارهایی به اعتقاد من واقعاً شرایط سختی در حوزه های تولید دارند که متاسفانه کمتر مجموعه ای حاضر به حمایت در این حوزه شد و امیدوارم با این هزینه ای که صورت گرفته بتواند تاثیرات بسزایی هم داشته باشند.
این نوازنده که اخیراً در تدوین دانشنامه موسیقی مازندران با جهانگیر نصری اشرفی مولف اثر همکاری می کند، تصریح کرد: تمام این موسیقی ها در چارچوب های مختلف به ثبت رسمی رسیده که در آینده علاقه مندان این حوزه بفهمند ما در حد و اندازه های خودمان کارهایی را با هدف گسترش و اعتلای موسیقی منطقه مازندران انجام دادیم. کارهایی که انجام آن واقعاً سخت بود و هیچ درآمدزایی هم برایمان نداشت. اما خوشحالم از این که توانسته به سهم خود اقدامی برای ثبت و ضبط موسیقی منطقه مازندران به حساب آید.
این هنرمند در قسمت پایانی صحبت های خود اظهار امیدواری کرد تا هرچه سریعتر با آرام تر شدن اوضاع اجتماعی شرایط برای برگزاری کنسرتهای موسیقی مهیا شود تا هنرمندان بتوانند با اجرای زنده آثار مختلف در خدمت مخاطبان علاقه مند این حوزه باشند.


منبع:

1401/08/21
09:20:54
5.0 / 5
401
تگهای خبر: آثار , فرهنگ , كتاب , كنسرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳