موزیک خوان Music Reader

لهستان فروش نقاشی مسروقه کاندینسکی در آلمان را محکوم کرد

لهستان فروش نقاشی مسروقه کاندینسکی در آلمان را محکوم کرد

به گزارش موزیک خوان، مقام های لهستان تصمیم یک حراجی آلمانی برای فروش یکی از تابلوهای نقاشی «واسیلی کاندینسکی»، نقاش نامدار روس را به علت مسروقه بودن آن محکوم کردند.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، مقام های لهستان معتقدند یک تابلو نقاشی انتزاعی و آبرنگ که در سال ۱۹۲۸ توسط «واسیلی کاندینسکی» خلق شده و به تازگی در یک حراجی آلمانی به فروش رسیده است، در واقع در سال ۱۹۸۴ از «موزه ملی ورشو» ربوده شده است.
این نقاشی بدون عنوان به تازگی در حراجی «Grisebach» واقع در آلمان به قیمت ۳۸۷، ۵۰۰ یورو به فروش رسید. این نقاشی در سال ۱۹۸۲ از یک مجموعه خصوصی به مالکیت موزه ملی ورشو درآمده بود. در سال ۱۹۸۴ این اثر هنری بعنوان یکی از آثار حاضر در نمایشگاه «مفهوم فضا در هنر معاصر» به نمایش درآمد و در همان نمایشگاه دزدیده شد. مُهر موزه ملی ورشو تا به امروز هم بعنوان نماد مکانی که به آن متعلق می باشد در پشت تابلو وجود دارد.
در سال ۱۹۸۵ میلادی، «بنیاد جهانی تحقیقات هنر» (IFAR) در گزارشی در رابطه با آثار هنری مسروقه اعلام نمود که این نقاشی بدون عنوان از موزه ملی ورشو ربوده شده است.
بعد از آنکه این نقاشی از کاتالوگ حراجی «Grisebach» سردرآورد، وزارت فرهنگ لهستان از پلیس لهستان خواست تا این نقاشی را در لیست آثار هنری مسروقه اینترپل ثبت کند. به دنبال آن، مقام های وزارت و سفارت لهستان از حراجی «Grisebach» واقع در برلین خواستند که این نقاشی «کاندینسکی» را از حراج یکم دسامبر حذف کند. اسناد دقیقی در رابطه با مسروقه بودن این اثر هنری هم به این حراجی ارسال شد.


بعد از به فروش رسیدن این نقاشی، سخنگوی وزارت امور خارجه لهستان در اطلاعیه ای اعلام نمود که برای بازیابی این اثر هنری به سراغ اقدامات قانونی بیشتری خواهد رفت.
در کاتالوگی که حراجی «Grisebach» برای فروش نقاشی بدون عنوان «کاندینسکی» منتشر نموده است به این نکته اشاره شده بود که این نقاشی در فاصله سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۳ میلادی در مالکیت موزه ملی ورشو بوده است. همینطور در این کاتالوگ ذکر شده است که این اثر هنری مدتی در یک مجموعه هنری خصوصی واقع در ایالات متحده آمریکا نگهداری شده است. این نقاشی سپس از جانب یک نیکوکار آلمانی که آنرا در سال ۱۹۸۸ از گالری توماس واقع در مونیخ خریداری نموده بود به حراجی عرضه شده است.
با این وجود حراجی «Grisebach» اعتقاد دارد این نقاشی بدون شک در سال ۱۹۸۸ به صورت قانونی خرید و فروش شده است و همینطور در نیمه اول دهه ۸۰ میلادی در حراجی ساتبیز لندن هم به فروش رسیده است.
وزارت فرهنگ لهستان به این نکته تاکید دارد که فروش این نقاشی توسط حراجی «Grisebach» کاملا غیراخلاقی است و با استانداردهای بازار جهانی هنر مغایرت دارد.
منبع:

1401/09/15
11:21:44
5.0 / 5
452
تگهای خبر: آثار , بازی , خرید , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳