موزیک خوان Music Reader
دبیر ششمین جشنواره آواها و نماهای رضوی :

موسیقی آیینه تمام نمای فرهنگ است

موسیقی آیینه تمام نمای فرهنگ است

به گزارش موزیک خوان، بخش رقابتی این جشنواره شامل شامل چاووشی خوانی، پیش خوانی تعزیه در حوزه های موسیقی نواحی مختلف ایران و موسیقی ردیف دستگاهی ایران بوده و بخش غیررقابتی شامل موسیقی نواحی مختلف ایران است.حمیدرضا صدری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه وقتی در گستره فرهنگ ایرانی و تمام جوامع انسانی نگاه می نماییم کمتر آیین و مراسمی وجود دارد که با موسیقی همراه نباشد، عنوان کرد: موسیقی آیینه تمام نما یک فرهنگ است که با زبان ارتباط ویژه ای دارد و از سویی می بینیم که در لحظه تولد فرد مادر برای فرزند لالایی می خواند و در گستره تمام فرهنگ ایران شاهد استفاده از موسیقی هستیم.
دبیر ششمین جشنواره آواها و نماهای رضوی خاطرنشان کرد: در بعضی از مناطق ایران کسانی که به زیارت حضرت رضا (ع) می روند با نغمه های ویژه بدرقه و استقبال می شوند و چاووشی خوانی های خاصی در این بخش داریم.
صدری ضمن اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای اجرای گروههای موسیقی در شیراز اظهار داشت: برگزاری این جشنواره در استان فارس در دوبخش فضای باز و بسته تقسیم بندی شده و چاووشی خوانی و تعزیه خوانی ها در فضای باز و در فضای بسته بخش ساز و آوازها به صورت جداگانه برای آقایان خواهیم داشت.
وی تصریح کرد: بخشی که سال جاری در فضای بسته اضافه شده، ویژه بانوان است و نحوه برگزاری آن منافاتی با مبانی اعتقادی نخواهد داشت.
صدری برنامه ریزی برای حضور گروههای موسیقی از کشورهای تاجیکستان، افغانستان و ترکیه و برگزاری نشست های پژوهشی و تقدیر از افراد فعال در حوزه فرهنگ موسیقی رضوی را از دیگر برنامه های جشنواره سال جاری برشمرد.
وی در ادامه تصریح کرد: بخش رقابتی این جشنواره شامل شامل چاووشی خوانی، پیش خوانی تعزیه در حوزه های موسیقی نواحی مختلف ایران و موسیقی ردیف دستگاهی ایران بوده و بخش غیررقابتی شامل موسیقی نواحی مختلف ایران به صورت تک خوانی و تک نوازی، موسیقی ردیف دستگاهی، کرال و آکاپلا با محوریت امام رضا ضد السلام است.
دبیر ششمین دوره جشنواره آواها و نماهای رضوی خاطرنشان کرد: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی برای رتبه اول، لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی برای رتبه دوم، لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی برای رتبه سوم و لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی برای ۶ نفر از ذاکران و هنرمندانی که خدمات شایانی به ترویج فرهنگ رضوی داشته اند همچون هدایای در نظر گرفته شده برای برگزیدگان این رویداد هنری است.
صدری تصریح کرد: علاقه مندان می توانند برای ثبت نام در جشنواره و کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای شمس توس به نشانی www.shamstoos.ir رجوع کنند.


منبع:

1401/11/10
09:22:23
5.0 / 5
443
تگهای خبر: جشن , جشنواره , خدمات , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان