موزیک خوان Music Reader

این مقصد جذاب را در پاریس فراموش نکنید

این مقصد جذاب را در پاریس فراموش نکنید

به گزارش موزیک خوان، «لوور» یک بنای مشهور فرهنگی و موزه شناخته شده‌ی جهان است. هیچ سفری به پاریس بدون بازدید از «لوور» کامل نیست. این موزه با بیشتر از هفت هزار و ۵۰۰ نقاشی و حدود ۳۸ هزار شیء، مقصدی جذاب برای علاقه مندان به هنر و تاریخ است.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، درحالی که خیلی از مردم، لوور را بیشتر بعنوان خانه «مونالیزا»، شاهکار «لئوناردو داوینچی» می شناسند، اطلاعات بسیار زیادی در رابطه با تاریخچه طولانی و پر روایت لوور وجود دارد.

لوور زمانی دژ بود
لوور قبل از آن که بعنوان یک موزه برای عموم مردم مورد استفاده قرار بگیرد، بخشی از ساختار شهر بود. لوورِ اصلی در واقع در قرن دوازدهم میلادی و زمانی ساخته شد که فیلیپ دوم، پادشاه فرانسه تصمیم گرفت با یک دیوار، استحکامات پاریس را تقویت کند. با این وجود به علت وجود رود سن، بخش هایی از این مرز دیواری باز باقی ماند. برای جبران این ضعف، قلعه ای در کنار دیوار ساخته شد. بعدها در قرن سیزدهم میلادی، این قلعه گسترش پیدا کرد و بیشتر از اینکه یک دژ باشد به یک کاخ تبدیل شد.
در طول زمان، لوور بیش تر گسترش پیدا کرد و در حوالی ۱۵۰۰ میلادی به یک کاخ سلطنتی تبدیل شد. صد سال بعد بود که «لویی سیزدهم» شاخه ها و گالری هایی به این بنا اضافه کرد. در نهایت این کاخ در سال ۱۶۸۴ میلادی باز شد و عموم مردم این امکان را پیدا کردند که از مجموعه هنری سلطنتی در دوران حضور نداشتن شاه، بازدید کنند.
تا قبل از انقلاب فرانسه در سال ۱۷۹۳ میلادی، لوور هنوز به صورت کامل به یک موزه عمومی تبدیل نشده بود.

منشاء نام «لوور» مشخص نیست
با اینکه لوور یک نام معروف است، اما منشاء آن هنوز ناشناخته است. بعضی از مورخان معتقدند که نام لوور از لغت «leouar» گرفته شده که کلمه لاتین ـ ساکسون به معنای «قلعه» است. منشاء احتمالی دیگر نام «لوور» می تواند لغت لاتین «rubras» باشد که ترجمه آن «خاک سرخ» است. احتمال سوم اینست که «لوور» برگفته از کلمه فرانسوی «louveterie» است که نام مکان آموزش سگ ها برای شکار گرگ ها است.

بیش از نیمی از نقاشی های لوور را نقاشان فرانسوی خلق کرده اند


موزه لوور از بیشتر از هفت هزار و ۵۰۰ نقاشی نگهداری می کند که قدمت آنها از قرن سیزدهم تا نوزدهم میلادی است. ۶۶ درصد از مجموعه نقاشی های لوور توسط هنرمندان فرانسوی خلق شده است.

لوور خانه یک چهارم از نقاشی های داوینچی است


نقاشی مشهور «مونالیزا» اثر «داوینچی» از سال ۱۸۰۴ میلادی در لوور نگهداری شده است. با این وجود، این پرتره تنها اثر این هنرمند دوره رنسانس نیست که در موزه لوور قرار دارد. این موزه در واقع خانه شش مورد از ۲۴ نقاشی به جای مانده از «داوینچی» است؛ در نتیجه لوور بزرگ ترین مجموعه نقاشی های «داوینچی» در جهان را در اختیار دارد.

ناپلئون نام خویش را بر موزه لوور گذاشت
زمانی که ناپلئون فرمانده جمهوری فرانسه شد، نام موزه لوور را در سال ۱۸۰۳ میلادی به «موزه ناپلئون» تغییر داد. این نام تا چندین سال بعنوان نام موزه باقی ماند و در این دوران فضای داخلی موزه را گسترش داد تا مکان کافی برای نمایش مجموعه آثار هنری فراهم آورد که از فتوحاتش بدست آورده بود. نام موزه در سال ۱۸۱۴ میلادی به «لوور» بازگشت و ناپلئون سال پس از سمتش کناره گیری کرد. در آن زمان، پنج هزار اثر هنری مسروقه به کشورهای اصلیشان بازگردانده شدند.

لوور قبل از جنگ جهانی دوم تخلیه شد
نازی ها در طول جنگ جهانی دوم آثار هنری بی شماری را ربودند و نابود کردند. با این وجود، گنجینه لوور به علت نقشه های دقیق «Jacques Jaujard»، مدیر وقت موزه های ملی فرانسه در امان ماند. حدودا یک هفته پیش از این که جنگ به صورت رسمی آغاز شود، او دستور داد تا هزاران نقاشی، مجسمه و اشیاء پرارزش تخلیه شود. آخرین شئی که از این موزه خارج شد، مجسمه «پیروزی بالدار ساموتراس» است که در سوم سپتامبر سال ۱۹۳۹ میلادی از لوور خارج شد.

لوور پربازدیدترین موزه هنری جهان است


با توجه مجموعه آثار هنری و تاریخی منحصربفردی که در این موزه نگهداری می شود، چندان غافلگیرکننده نیست که موزه لوور پربازدیدترین موزه هنری جهان باشد. لوور در سال ۲۰۲۱، حدود ۲.۸ میلیون نفر بازدیدکننده داشت.

لوور بزرگ ترین موزه جهان است
لوور باتوجه به منشاء پیچیده ای که دارد، ساختار عظیمی هم دارد و ۶ هکتار را در برگرفته است. زمانی که لوور به صورت کامل به یک موزه عمومی تبدیل شد، امکان استفاده از فضای نمایشی ۷۳ هزار متر مربعی آن فراهم گردید، تا لوور به بزرگترین موزه جهان تبدیل گردد.

دو موزه لوور وجود دارد


در کمال تعجب، لوور پاریس تنها مؤسسه ای نیست که با نام «لوور» فعالیت دارد. شعبه دیگری از موزه لوور در ابوظبی واقع در امارات متحده عربی وجود دارد. موزه لوور امارات بخشی از توافق نامه لوور پاریس است که به موزه هنری جدید امارات، این اجازه را می دهد از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۳۷ میلادی از نام لوور استفاده نماید.
منبع:

1401/11/25
10:51:24
5.0 / 5
393
تگهای خبر: آثار , آموزش , سفر , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴