موزیک خوان Music Reader

نخستین نمایشگاه پیشگامان هنر نوگرای معاصر ایران در لاله

نخستین نمایشگاه پیشگامان هنر نوگرای معاصر ایران در لاله

موزیک خوان: نخستین نمایشگاه پیشگامان هنر نوگرای معاصر ایران روز جمعه 29 اردیبهشت در نگارخانه لاله انجام می شود.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی گالری، نخستین نمایشگاه پیشگامان هنر نوگرای معاصر ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت از ساعت ۱۲ تا ۱۶ در نگارخانه لاله افتتاح خواهد شد.
هنر نوگرا یا «مدرن» به مجموعه آثار و اندیشه های هنری گفته می شود که در نیمه دوم سده ۱۹ میلادی تا دهه ۱۹۷۰ میلادی رشد کردند و در آنها، سنت های هنری کلاسیک جای خودرا به نوآوری های شخصی در بهره گیری از ابزارهای هنری و کاربردهای هنر دادند. اولین هنرمندان کوشش برای یافتن ارائه ای نوین و شخصی را ابداع کردند.
هنرمندان مدرن برای بیان شخصی، فرم های کلاسیک را کنار گذاشتند و به موازات مدرنیته ابداعات بسیاری را پدید آوردند که توسط دیگر هنرمندان در سراسر جهان تکرار شدند. با آنکه اغلب، هنر نوگرا به آثار تولید شده در دوره ای خاص در اروپا و ایالات متحده گفته می شود، اما تاریخ دانان هنر تلاش نموده اند تا مفهوم «نوین» و «معاصر» بودن هنر را در کارهای دیگر نقاط جهان بیابند.
باید توجه داشت که مفهوم «هنر مدرن» و «هنر معاصر» مترادف همدیگر نیستند. جامعه ایران در سده ۲۰ میلادی تغییرات خیلی از دیدگاه سیاسی و اجتماعی به خود دید؛ این تغییرات در بین هنرمندان ایرانی بصورت کارهایی دیده می شوند که با آثار نقاشی و خطاطی سنتی ایرانی تفاوت داشتند. مدرنیزاسیون در جامعه ایران در این دوره، موجب سوق هنرمندان به ارائه آثاری شد که در پیوند با سنت و گذشته ایران بوده اند.
نگارخانه لاله در امتداد رونق بخشی به اقتصاد هنر، نخستین نمایشگاه فروش آثار پیشگامان هنر نوگرای ایران در نگارخانه لاله برگزار می نماید، در این رویداد که با حمایت مجموعه داران شکل گرفته، ضمن ارائه آثار باارزش هنرمندان شاخص، گام هایی برای تشویق سایر مجموعه داران به خرید آثار تجسمی و تقویت بازار هنر معاصر برداشته است که در هر دوره از این برنامه به تعداد مخاطبان افزوده خواهد شد.
این نمایشگاه با حضور ۱۷ هنرمند و۳۳ اثر به نمایش درخواهد آمد که هانیبال الخاص، فرامرز پیل آرام، ژازه تباتبایی، پرویز شاپور، بهجت صدر، مسعود عربشاهی، مکرمه قنبری، منصور قند ریز، رضا مافی، حسین محجوبی، اردشیر محصص، بهمن محصص، محمد مدبر، مرتضی ممیز، منوچهر نیازی، محمد علی کمال هدایت، منوچهر یکتایی هنرمندان حاضر در نمایشگاه هستند.
بازدید از نمایشگاه از ۳۰ اردیبهشت تا ۳ خرداد (شنبه تا چهارشنبه) ساعت ۹ تا ۱۸ خواهد بود و علاقه مندان می توانند برای بازدید آثار به نگارخانه لاله، واقع در خیابان فاطمی، ضلع شمالی بوستان لاله، روبه روی پارکینگ طبقاتی لاله مراجعه کنند.


منبع:

1402/02/29
15:27:52
5.0 / 5
412
تگهای خبر: آثار , خرید , سنتی , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲