موزیک خوان Music Reader
موزه ها روی خط خطر

بازار سیاه به ارزش ۸ میلیارد دلار!

بازار سیاه به ارزش ۸ میلیارد دلار!

به گزارش موزیک خوان، موزه ها با چالش های زیادی روبه رو هستند؛ از مشکلات مالی گرفته تا جذب مخاطب، نگهداری و امنیت اشیاء، آن هم در حالی که سرقت آثار هنری و تاریخی به یک تجارت جدی تبدیل گشته و تخمین زده شده سالانه بیشتر از ۵۰ هزار اثر هنری در سراسر دنیا به سرقت می رود. گمانه زنی می شود بازار سیاه آثار هنری دزدیده شده سالانه بین ۶ تا ۸ میلیارد دلار ارزش داشته باشد.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، موزه ها و آثار فرهنگی و تاریخی تنها برای بازدید و گذران اوقات فراغت و آموزش کاربرد ندارند، بلکه این گونه اماکن، محل مناسبی برای حفاظت و حراست علمی از نفایس هنری و اسناد، مدارک و اشیاء علمی و فرهنگی اند که گاه بازمانده های چندین قرن و ادوار گذشته هستند. وجود این گنجینه های پرارزش در عصر حاضر خود نشان دهنده مراقبت هایی است که از آنها صورت گرفته و همین مبحث برای ما شرح وظیفه می کند تا با مراقبت هرچه تمام تر آنها را به دست نسل های آینده برسانیم. مجموعه های نگهداری شده توسط موزه ها می توانند بسیار پرارزش باشند، ازاین رو موزه ها باید اقداماتی را برای حفاظت از مجموعه های خود در مقابل آسیب، سرقت و فرسودگی انجام دهند که در این گزارش به شرح مفصل روش های حفاظت از اشیاء پرارزش موزه ها اشاره می شود.
کنترل عوامل محیطی
یکی از طریق های حفاظت از مجموعه موزه ها، کنترل محیطی است که آثار در آن نگهداری می شود. این کنترل، شامل حفظ دما و رطوبت پایدار و همینطور حفاظت از اشیاء در مقابل صدمه نور است.
مجموعه های موزه بیشتر در اتاق های امن و قفل شده یا خزانه هایی برای پیشگیری از سرقت نگهداری می شوند.
موزه ها همینطور اقداماتی را برای پیشگیری از صدمه دیدن مجموعه هایشان از آفات انجام می دهند که شامل بازرسی منظم برای آفات و همینطور استفاده از ظروف و مواد نگهداری ضد آفات است. بخور دوره ای هم همچون روش های محافظتی است که به منظور از بین بردن آفت هایی صورت می گیرد که امکان دارد وجود داشته باشند، اما در معرض دید نباشند. در نهایت، موزه ها باید مراقبت مناسبی از مجموعه های خود داشته باشند که شامل استفاده از روشهای فنی مناسب تمیز کردن، ذخیره سازی و رسیدگی با دقت به اشیاء است. آمادگی مجموعه داران و موزه داران در صورت وقوع آتشسوزی، سیل یا سایر بلایایی که می تواند به مجموعه ها صدمه برساند هم همچون نکات مهمی است که گاه مغفول می ماند.
انتقال اشیاء در معرض خطر به مکانی امن تر
سرقت یکی از نقاشی های ون گوگ از موزه سینگر لارن در هلند که هنگام پاندمی کرونا و شروع قرنطینه رخ داد، منجر به مطرح شدن چالش هایی برای موزه ها شد. خیلی از مردم دوستدار تاریخ و میراث فرهنگی نگران این مورد هستند که مجرمان فرصت طلب از این قرنطینه بهره کافی برده باشند. خیلی از مؤسسات درحال بازبینی بیمه نامه های خود و برخی هم به دنبال انتقال اقلام با ارزش بالا به مراکز امن تر هستند. به قول شورای هنر انگلیس، دستورالعمل های امنیتی و حفاظتی جدیدی در همین راستا تدارک دیده شده که برای بعضی از مکانها لازم الاجرا است.


ضرورت بیمه همه آثار و اشیاء
یکی از معایب رایج در بیمه کردن اشیاء موزه ها اینست که موزه داران مجبور به زیر پوشش قرار دادن کل موارد حاضر در مجموعه های خود نیستند. باآنکه هزینه انجام این کار بسیار زیاد است، اما باید به این نکته هم توجه گردد اگر بیمه اشیاء پرارزش محدود به چند مورد استثنایی شود، کاهشی در احتمال خطر رخ نمی دهد. لازم است مسؤولان مجموعه های موزه با نماینده بیمه در رابطه با فرایند آن و آن چه میتوان از بیمه انتظار داشت مشورت کنند و بعد از ارزیابی و بررسی سفارش ها بهترین اقدام را انجام دهند. کما اینکه بررسی حوادث رخ داده در موزه ها نشان می دهد، آن هایی که تمام مجموعه خویش را بیمه کرده بودند، در حوادث متعدد کمتر صدمه دیدند.
توجه به رویه سوابق امنیتی
اشیاء پرارزش در معرض صدمه دیدن توسط عوامل محیطی مانند تغییرات آب و هوا، هجوم آفات و عوامل دیگر هستند. موزه ها در این دوره زمانی، باید سوابق دقیقی از رویه های امنیتی خود داشته باشند. بعنوان مثال رؤسای گروههای حفاظتی موزه ها در انگلیس دستورالعمل هایی را برای حفظ و محافظت از مجموعه ها تدوین کرده اند که موزه داران باید آنها را تمام و کمال اجرا کنند.
توجه به فضای ذخیره سازی
آثار باستانی برای اینکه به خوبی حفظ شوند باید در محیطی مناسب نگهداری شوند و شرایط نگهداری طولانی مدت آنها مهیا باشد. فضای ذخیره سازی مجموعه باید از محل نمایشگاه و دفتر هر موزه جدا باشد و در نظر گرفتن این نکته لازم است که "قرار دادن تمام جزئیات مجموعه ها در این فضا ضروری نیست. "
نگهداری اقلام پرارزش در خزانه
سرقت آثار هنری به یک تجارت جدی تبدیل گشته و تخمین زده می شود، سالانه بیشتر از ۵۰ هزار اثر هنری در سراسر دنیا به سرقت می رود. گمانه زنی می شود بازار سیاه آثار هنری دزدیده شده سالانه بین ۶ تا ۸ میلیارد دلار ارزش دارد. ازاین رو ضروریست که موزه ها از مجموعه های خود در مقابل سرقت به روش های مختلفی محافظت کنند. امکان دارد حضور نگهبانان امنیتی را تدارک ببینند، دوربین های امنیتی نصب کنند یا از سیستم های اخطار استفاده نمایند. موزه داران همینطور امکان دارد اقلام باارزش را در گاوصندوق یا خزانه نگهداری کنند.
ایجاد و حفظ خط مشی مجموعه موزه
خط مشی مجموعه موزه باید برای اطمینان از آگاهی کارکنان موزه از چارچوب مجموعه و اطلاع رسانی آن به عموم باشد. از آنجاییکه کارکنان موزه و مردم هر دو جنبه حیاتی حفاظت از موزه ها هستند، یک خط مشی خوب باید استانداردهای حرفه ای موزه را بیان کند و بعنوان راهنما برای هر دو این گروه ها عمل کند.
موزه ها، ابزاری برای به حاشیه راندن
خانمی با نام «پروکتر» در سال ۲۰۱۶ توسط موزه هنر تولدو بعنوان اولین زن سیاهپوست برای مدیریت مجموعه های موزه استخدام شد. در نتیجه حمایت او از تنوع استخدام در این حوزه، حالا سرپرستی از موزه هایی را برعهده دارد که راوی بخش های نه چندان زیبای تاریخ هستند. پروکتر تاکید می کند که خیلی از مردم موزه ها را سنگرهای تاریخ و فرهنگ می دانند، اما در عین حال موزه ها می توانند ابزاری برای به حاشیه راندن هم باشند.
موزه هایی که بر تاریخ تمرکز می کنند به صورت گسترده بعنوان اثری مثبت پذیرفته شده اند، مانند تاریخ جهان غرب، غالباً دیدگاه های کمتر نقل شده را کنار می گذارند و بدون هیچ توجهی از کنار آن عبور می کنند. این امر بخصوص در مورد موزه هایی که آثار هنری را به نمایش می گذارند و بیشتر بعنوان حوزه ای فراتر از نقد در نظر گرفته می شوند، صدق می کند. ازآنجایی که موزه ها محیطی امن و دلپذیر را فراهم می کنند، با استعمارزدایی از ساختارهای خود می توانند اطمینان حاصل کنند که بازدیدکنندگان تا حد امکان احساس امنیت می کنند و فضاهای مهمی برای جوامع حاشیه نشین هستند.
آیا موزه ها دارای مجموعه های دائمی هستند؟
مجموعه دائمی متشکل از شیء یا اثر هنری است که توسط فردی جمع آوری و به موزه اهدا شده است. زمانیکه یک موزه مجموعه ای دائمی را در خود جای داده است، مسؤولیت های قانونی، اخلاقی، امانتداری و حرفه ای اثر هنری را بر عهده می گیرد. به صورت کلی، مجموعه دائمی مجموعه ای از اشیاء مادی یا ناملموس (اسناد بایگانی و غیره) است که بوسیله ی یک فرد یا موسسه جمع آوری، طبقه بندی، انتخاب و نگهداری شده است. برای طبقه بندی بعنوان یک مجموعه، این اشیاء باید در دسته بندی منسجم و معنادار قرار بگیرند. به قول شورای بین المللی موزه ها، تعریف موزه به صورت محکم بر این اصل استوار است.
همانطور که در بروشور ایکوم هم آمده است، موزه ها باید یک سیاست تملک داشته باشند که در آن خط مشی مجموعه هم ذکر شده است و باید اشیاء را انتخاب، خریداری، جمع آوری و دریافت نمایند. مجموعه به اشیائی اطلاق می شود که در یک موزه جمع آوری و نگهداری می شوند؛ چونکه پتانسیل ارزشمندی را بعنوان اشیاء مرجع یا آموزشی دارند.


اهمیت طبقه بندی
ایجاد یک سیستم طبقه بندی که هر موردی را در یک مجموعه در کمتر از یک دقیقه توصیف و پیدا می کند خیلی مهم است. به قول بعضی از مجموعه داران موزه های برجسته و مهم، مجموعه، هر نوع شیء طبیعی یا مصنوعی است که موقتاً یا دائم خارج از فعالیت اقتصادی نگهداری می شود. توسعه نظام های اکتسابی جدید در نتیجه مجموعه های ناملموس هنرهای قوم نگاری و معاصر (دانش های سنتی، آیین ها و اسطوره ها در قوم شناسی) منجر به توسعه مجموعه های ناملموس شده است.
ترکیب اشیاء، دیگر تنها نکته مورد توجه دیرینه شناسی نیست و مستندسازی فرایند جمع آوری آنهایی که همیشه در دیرینه شناسی بسیار مهم بوده حالا به مهم ترین جنبه مطالعه تبدیل گشته است. علاوه براین مجموعه موزه ها بعنوان یک منبع پرارزش برای تحقیق در رابطه با تاریخ عمل می کنند و محققان می توانند با تحلیل و بررسی نمونه های جمع آوری شده در مقاطع مختلف زمانی، تغییرات تاریخی مهمی را بازسازی کنند. تاریخ جامعه ما قرن ها به لطف موزه ها حفظ شده که تکامل ملت، جوامع و فرهنگ ها را به تصویر می کشند و بدون آنها روایت این تکامل ممکن نبود.
همان گونه که از نزدیک مشاهده کرده ایم، موزه ها به صورت گسترده ای بعنوان یک جزء حیاتی از جوامع در نظر گرفته می شوند، اما با این وجود امروزه موزه ها در وضعیت نابسامانی قرار دارند. با کاهش تعداد موزه ها در سراسر دنیا، هزینه های نگهداری مجموعه ها در حال افزایش می باشد. در نتیجه، احتمال این که بخش های مهمی از تاریخ از دست برود وجود دارد و این دیگر یک همت جمعی را می طلبد تا موزه ها را همچنان باز و در دسترس عموم نگهداریم. باآنکه موزه ها و مؤسسات تحقیقاتی هم باید در تناسب بودجه خود محافظت شوند تا مجموعه هایی مقرون به صرفه باشند.
اهمیت مجموعه های موزه
به صورت کلی مجموعه های موزه به دو دسته مجموعه های دائمی و مجموعه های امانت طبقه بندی می شوند، مجموعه دائمی موزه بعنوان پایه و اساس مؤسسه عمل می کند که دارای طیف گسترده ای از مصنوعات، نقاشی ها، طراحی ها، نسخه های خطی و موارد دیگر است. اشیاء موجود در مجموعه دائمی معمولا آنهایی هستند که در مدت زمان طولانی نگهداری شده اند و دارای اهمیت تاریخی یا فرهنگی قابل توجهی هستند و می توانند به روش های مختلفی همچون روی زمین، در جعبه، روی پایه ها و در گالری ها نمایش داده شوند. اندازه شیء، مقدار فضای موجود و نوع نمایشگاهی که برگزار می شود، همگی بر نحوه نمایش آن تاثیر می گذارند.
در مجموعه دائمی موزه، همیشه نمایشگاه برگزار نمی گردد، اما در بعضی موارد امکان دارد اشیائی از موزه های دیگر به نمایشگاه ها امانت داده شوند. از آنجاییکه تغییر قابل توجهی در دنیای اطراف ما بوجود آمده است، این کار برای انعکاس مجموعه موزه و اطمینان از اینکه تاریخ کل جهان را منعکس می کند صورت می گیرد. موزه ها منبع ارزشمندی برای جوامع هستند، بخصوص اینکه برای دانش آموزان در هر سنی پرارزش به شمار می آیند و این امکان را به مردم می دهد تا دنیای اطراف خویش را کشف کنند.
حمایت و محافظت از موزه ها از آنجایی مهم می شود که بخش مهمی از میراث فرهنگی ما هستند و باید برای همه قابل دسترسی باشند. از سوی دیگر موزه ها و مؤسسات فرهنگی مکان ایده آلی برای حفظ و نمایش دارایی های فرهنگی ملموس و ناملموس هستند.
نحوه حفاظت از آثارهنری و تاریخی
آثار هنری به صورت خودکار دارای حق چاپ هستند تا به این روش از حق استفاده از یک ایده محافظت گردد. یک ایده را میتوان در اشکال مختلف هنری همچون عکس، آهنگ، شعر، مجسمه و نقاشی بیان کرد.
نحوه حفاظت از نقاشی ها در موزه ها
موزه ها اقدامات احتیاطی زیادی را برای حفاظت از نقاشی ها در مقابل صدمه انجام می دهند. نقاشی ها معمولا در اتاق های تمیز و با دمای کنترل شده با رطوبت کم نگهداری می شوند و از قرار گرفتن در معرض نور که می تواند به مرور زمان سبب محو شدن آنها شود، محافظت می شوند. کارکنان موزه همینطور امکان دارد نقاشی ها را با یک کاور مقاوم در مقابل اشعه ماوراء بنفش بپوشانند تا از صدمه نور بیشتر محافظت کنند.
یک کودک تایوانی هنگام بازی با یک اسباب بازی، به یک تابلوی نقاشی پرارزش متعلق به قرن هفدهم که اثر پائولو پورپورا بود صدمه زد، این حادثه نیاز موزه ها و گالری ها را برای نگه داشتن آثار هنری در معرض نمایش و در عین حال حفاظت از آنها برجسته کرد و بعد از آن شاهد اعمال تغییرات در به نمایش گذاری آثار بعضی از موزه ها بودیم کودکان همینطور صدمات زیادی به مرکز موزه ملی ولز وارد کردند که تا بسته شدن ساختمان پیش رفت. معمولا موزه داران به علت حفظ زیبایی بصری هم که شده از موانع هنگام بازدید استفاده نمی کنند و این همان نقطه ایست که اخطار خطر را پررنگ می کند.


امنیت موزه ها
امنیت موزه بخشی ضروری اما اغلب نادیده گرفته شده در اداره موزه است. در حالیکه تمرکز اصلی بیشتر موزه ها روی نمایشگاه ها و مجموعه ها است، مهم می باشد که به این نکته هم توجه گردد که ایمنی بازدیدکنندگان و کارکنان هم در اولویت قرار دارد. چندین قدم وجود دارد که موزه ها می توانند برای اطمینان از ایمنی همه افراد در محل انجام دهند، همچون استخدام نگهبانان امنیتی، نصب دوربین های امنیتی و اجرای روش های اضطراری واضح. با انجام این اقدامات احتیاطی، موزه ها می توانند تجربه ای امن و لذت بخش را برای همه کسانی که از آن بازدید می کنند فراهم نمایند.
چالش های موزه ها
موزه ها با چالش های زیادی روبه رو هستند، از مشکلات مالی گرفته تا همگام شدن با تکنولوژی درحال تغییر. این اماکن همینطور امکان دارد در جذب و نگهداری بازدیدکنندگان و حفظ مجموعه های خود مشکل داشته باشند، اما با این وجود موزه ها در سراسر دنیا مورد احترام و یکی از پربازدیدترین موسسات فرهنگی هستند. از همین جهت خیلی مهم است که این اماکن همگام با پیشرفت فناوری پیش بروند؛ این منطبق سازی موزه ها را قادر می سازد تا تلاشهای روابط عمومی خویش را بهبود بخشند.
لزوم اجرای بهتر سیاست ها و رویه ها
بعضی از موارد ذکرشده هم اکنون اجرا می شوند، اما در بعضی موارد باید نظارت جدی اعمال شود تا به مرحله پیاده سازی برسند. علاوه بر این، مجموعه داران باید سیاست ها و رویه های خویش را شفاف کنند تا همه بفهمند به انجام چه کارهایی مجازند و برای انجام چه کارهایی مجاز نیستند. پیاده سازی و اجرای همه این عوامل در کنار هم می تواند منجر به انتقال اشیاء موزه ها به مثابه میراث تاریخی بشر به نسل های آینده شود.
منابع:
www.usnews.com
https: //www.arnabontempsmuseum.com/how-museums-protect-their-valuable-collections/
منبع:

1402/03/09
10:23:00
5.0 / 5
396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان