موزیک خوان Music Reader
خراسانی زاده ـ مدیركل هنرهای تجسمی:

روایتی متفاوت از کردستان با جشنواره تجسمی

روایتی متفاوت از کردستان با جشنواره تجسمی

به گزارش موزیک خوان، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای سیاست گذاری سی امین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران اظهار داشت: برگزاری این رویداد هنری در استان کردستان، همراه با حضور استادان و هنرمندان در این خطه سرسبز، می تواند روایت متفاوتی را از زیبایی ها، فرهنگ و هنر این استان به آحاد مردم ایران عرضه نماید.


به گزارش موزیک خوان به نقل از ایسنا، محمد خراسانی زاده دراین زمینه اظهار داشت: جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران در این دوره بواسطه چهار رویکرد مهمی که دنبال می کند، یکی از اتفاقات شاخصی است که امسال در عرصه جوانان و نوجوانان شاهد خواهیم بود.
او افزود: رویکرد اول، این است که برای اولین بار، دبیریِ این رویداد به یک بانوی هنرمند و توانا واگذار شده است. سرکار خانم صدری به لحاظ علمی، دانشیار دانشگاه تهران در رشته مجسمه سازی و از حیث عملی نیز نگارگر، نقاش و مجسمه ساز هستند و تجربه تربیت هنرجویان بسیاری را در کارنامه خود دارند.
مدیرکل هنرهای تجسمی اظهار داشت: رویکرد دوم، به تفکیک حوزه نوجوان و جوان بازمی گردد که در این دوره برای اولین بار به اجرا درآمده است. از آنجائیکه اینروزها بیگانگان تلاش بسیاری می کنند تا نوجوانان ما را از هویت ملی خود و داشته ها و ظرفیتهای بی نظیری که ما در ایران اسلامی داریم، دور نگه دارند و ذهن آنها را مورد هجمه قرار دهند، تصمیم گرفتیم در جشنواره سی ام، بخش مجزایی را برای نوجوانان عزیزمان درنظر بگیریم و برای آنها برنامه های ویژه ای طراحی نماییم. خوشبختانه در یکی از جلسات داوری که بنده حضور داشتم نیز شاهد انتخاب آثار بسیار خوبی از هنرجویان نوجوان بودم.
خراسانی زاده اضافه کرد: رویکرد سوم جشنواره سی ام، شعار «ایران دوست داشتنی» است که مبتنی بر هویت ملی ما انتخاب شده است. «ایران دوست داشتنی» همان نقطه اشتراکی است که همه ایرانیها به آن می بالند. این که بطور خاص روی این مفهوم، تأکید، تمرکز و خلق اثر داشته باشیم و جهت دهی رویداد سی ام را به این سو سوق دهیم، اتفاق ویژه دیگری است که در این دوره از جشنواره شاهد می باشیم.
رییس شورای سیاست گذاری سی امین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، افزود: چهارمین رویکرد، این است که جشنواره سی ام در استان کردستان راه اندازی که به تعبیر مقام معظم رهبری، استانی فرهنگی است. ریشه های بسیار دیرین فرهنگ ایران در کردستان جای دارد و کردها همیشه به ایرانی بودن خود افتخار کرده اند. در استان کردستان، محرومیت هایی در عرصه هنر وجود دارد و هنرمندان عزیز کردزبان ما به اندازه هنرمندان پایتخت، به استادان تراز اول و ظرفیتهای هنری دسترسی ندارند. بدین جهت برگزاری این رویداد در سنندج کمک می نماید فرصت مناسبی برای هنرمندان جوان و نوجوان این خطه به وجود آید تا به یاری خدا، شاهد حضور و نقش آفرینی موثر آنها باشیم. امیدوار هستم با مشارکت و همراهی اصحاب محترم رسانه، این رویداد هنری، آنچنان که باید، دیده شود و آحاد مردم، خصوصاً مردمان خون گرم کردستان از این فرصت که با حضور استادان هنری سطح اول کشور همراه خواهد بود، آگاه و بهره مند شوند.
استادیار دانشکده هنر دانشگاه شاهد اشاره کرد: برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران در استان کردستان و حضور استادان و هنرمندان در این خطه سرسبز، می تواند روایت متفاوتی را از زیبایی ها، فرهنگ و هنر این استان به آحاد مردم ایران عرضه نماید.
سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران با اشاره به سیاست جوان گرایی که در این دوره از جشنواره به اجرا درآمده است، عنوان کرد: ما در کشورمان رویدادهای فرهنگی و هنری ملی و بین المللی مختلفی را داریم که بطور معمول در آنها اعضای شورای سیاستگذاری، دبیران و داوران، کسانی هستند که به لحاظ سن، جزو پیشکسوت ها محسوب می شوند. اما جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران بواسطه این که باید برای جوانان و نوجوانان، طراحی، سیاست گذاری و برنامه ریزی کند، لازم است از ترکیب جوان تری بهره ببرد. البته این سخن بدان معنا نیست که ما از حضور پیشکسوتان بهره مند نشویم. گو اینکه حالا، هم در ترکیب شورای سیاست گذاری و هم در بین استادان کارگاه ها، از ظرفیت حضور پیشکسوتان و تجارب آنها بهره مند می شویم. اما سعی کردیم در چند رده، به سراغ جوان ترها برویم؛ خصوصاً جوان ترهایی که از حیث توانمندی های فنی و تخصصی در تراز اول هستند اما شاید تا حالا کمتر در چنین میدان هایی حاضر بوده اند و الان با حضور در این رویداد، توانمندی هایی خودرا اثبات خواهند کرد.
خراسانی زاده در بخش پایانی سخنان خود اشاره کرد: طبق شعار «کار جوانان به جوانان گذار» که در شورای سیاست گذاری مورد توجه قرار گرفت و در فراخوان هم به آن اشاره شده است، در این دوره کوشیدیم تا به مفهوم واقعی کلمه جوان ها به میدان بیایند و کار سیاست گذاری و اجرا را پیش ببرند. تجربه نشان میدهد که هرکجا به جوانان اعتماد کردیم، پشیمان نشدیم و خطرپذیری بالاتر جوان ها، خلاقیت های آنها و قدرت رهایی شان از محدودیت ها، همیشه کمک کرده است که تحول و تعالی شکل بگیرد. امیدواریم تجربه برگزاری سی امین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران نیز این مساله را اثبات کند.1402/05/22
06:35:43
5.0 / 5
244
تگهای خبر: آثار , جشن , جشنواره , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
موزیک خوان