موزیک خوان Music Reader
به آهنگسازی میدیا فرج نژاد؛

تار و تاریخ با حمیدرضا ترکاشوند به هارونیه رفت

تار و تاریخ با حمیدرضا ترکاشوند به هارونیه رفت

به گزارش موزیک خوان، تازه ترین اثر از پروژه تار و تاریخ با عنوان دیوانه با آهنگسازیِ میدیا فرج نژاد در طوس و در هارونیه ضبط شده است.به گزارش موزیک خوان به نقل از روابط عمومی پروژه «تار و تاریخ»، تابلو موزیکالِ «دیوانه» اثر دیگری از پروژه «تار و تاریخ» با آهنگسازی میدیا فرج نژاد است. در این اثر میدیا فرج نژاد نواختنِ تار و آهنگسازی را برعهده داشته و آواز این قطعه را حمیدرضا ترکاشوند خوانده است.
در این آهنگ، هومان حیدری دف نواخته و میلاد عباسی نوازنده سازهای کوبه ای است.
میدیا فرج نژاد طراح و آهنگساز پروژه «تار و تاریخ» در رابطه با آهنگ «دیوانه» نوشته است:
شاید پر رمز و رازترین بنای خراسان همین بنایی است که مشاهده می کنید، قدیمی ترین بنای به جا مانده از توسِ قدیم، که در موردش افسانه های بسیاری وجود دارد، بعضی ها می گویند آتشکده بوده و بعضی دیگر هم می گویند زندان، اما معماری اش بیشتر شبیه به مدرسه و خانقاه است.
عده بسیاری می گویند امام محمد غزالی، عارف و نویسنده آثار ارزشمندی مانند «کیمیای سعادت» و «احیا العلوم» و «نصیحت الملوک» و ده ها کتاب دیگر، که خودش متولد توس بوده، پس از اینکه پیشنهاد تدریس در بغداد را رد می کند، در همین بنا مدرسه اش را بنا می کند و در همان جا هم به خاک سپرده می شود. او بدون شک تاثیرگذارترین شخصیت زمانه اش بوده که قلمش سرشار از عقل و جنون است.آنقدر که فلسفه را رد می کند و منطق را می پذیرد!
تصنیف «دیوانه» متاثر از فضای بنای هارونیه و بر مبنای موسیقی خراسان و با نگاه به زندگی پیچیده محمد غزالی ساخته شد.
دیوانگی و جنون، در ادبیات عرفانی ما، هم معنیِ خِردِ بسیار و آگاهی بی انتهاست؛ آنقدر که ابن عربی عارف و شاعر قرن ششم این دیوانگی را حالات شگفت انگیزی در اوقات غیبت از خویشتن مفهوم کرده است.»
«دیوانه» را پویا پایور میکس و مسترینگ کرده و ضبط تار در استودیو ۵۴ انجام شده است.
کارگردانی، تدوین و تصویر این اثر کاری از مرتضی حاج محمدی و گرافیت میلاد فاتحی است. نشر بین المللی این آهنگ هم برعهده موسسه فرهنگی هنری نغمه سازان دلنشین است.
پروژه «تار و تاریخ» حدود سه سال است که کار خویش را با تمرکز بر ساخت قطعاتی برای بناهای تاریخی ایران شروع کرده است. در این پروژه تا کنون حدود سیصد تن از هنرمندان سراسر کشورمان حضور داشته اند.
تا کنون ۲ آلبوم رسمی از آثار «تار و تاریخ» به صورت جهانی انتشار یافته و آلبوم جدیدی از این پروژه در آینده ای نزدیک منتشر خواهد شد.

1403/03/22
15:33:17
5.0 / 5
87
تگهای خبر: آثار , آهنگ , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان