موزیک خوان Music Reader
معاون وزیر فرهنگ مطرح كرد:

احتمالات مختلف برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر

احتمالات مختلف برای برگزاری جشنواره موسیقی فجر

به گزارش موزیك خوان معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر سه فرضیه سفید، زرد و قرمز را پیش بینی نمود و اظهار داشت: جشنواره موسیقی فجر این ظرفیت را دارد كه بعنوان یك رویداد بزرگ و كلان ملی برگزار گردد.به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیدمجتبی حسینی در جلسه شورای سیاستگذاری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر اظهار داشت: جشنواره موسیقی فجر از سال ۱۳۹۷ دارای بخشنامه شد تا بر مبنای یک چارچوب و بخشنامه مشخص اجرا شود. یکی از اقدامات معاونت هنری در این دوره این بود که در کنار هر کاری روندهای اجرایی را با تدوین بخشنامه و دستورالعمل مدون کند.

وی اضافه کرد: در همین راستا برای جشنواره ها و فرایندهای معاونت امورهنری بخشنامه تدوین شد. ازاین رو جشنواره ها مبتنی بر بخشنامه ها برگزار می گردد و خلاقیت های دبیر و دست اندرکاران بر بهتر شدن کیفیت و تعالی رویداد اثرگذار می باشد.

حسینی افزود: در این راستا ابتدا ۱۱۳ فرآیندی که در معاونت امور هنری انجام می شد، شناسایی، مستند، اصلاح و خلاصه سازی شد که هم اکنون شش مجوز و ۲۷ خدمت در معاونت عرضه می شود. برای این فرایندها چارت و مراحل طراحی شد و به تأیید نهادهایی که مدیریت سیستم ها را نظارت می کنند هم رسیده است و قاعده خویش را دنبال می کند.
وی اضافه کرد: در بخشنامه جشنواره، شورای ارزیابی پیشبینی شده تا عملکرد جشنواره را بررسی کند و آرای خویش را برای دوره بعد عرضه کند تا بخشنامه بتواند اصلاح گردد. بنا بر این بعد از برگزاری دو دوره اخیر جشنواره موسیقی فجر بر مبنای بخشنامه، اصلاحاتی در بخشنامه از جانب شورای ارزیابی عنوان شد. بخشنامه جشنواره می تواند محور اصلی رویدادی باشد که امروز دهه چهارم آن به نیمه رسیده است. جشنواره موسیقی فجر این ظرفیت را دارد که بعنوان یک رویداد بزرگ و کلان ملی اجرا شود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در ادامه راه یک دشواری ویژه داریم و آن میهمان ناخوانده کرونا است. این رویدادها به سبب ایجاد انگیزه ای که در بین جوانان به وجود می آورند و می تواند بستر مناسبی برای عرضه آثار هنرمندان باشد، می تواند ادامه پیدا کند، اما برای برگزاری جشنواره ها باید تمهیدات ویژه اندیشید و گزینه ها و سناریوهای مختلف طراحی و پیشبینی شود که سه سناریو برای جشنواره درنظر گرفته می شود.

احتمال اول وضعیت سفید است که اگر شرایط از نظر بیماری مناسب بود، با این فرض جشنواره اجرا شود و فرضیه برای وضعیت زرد و قرمز هم درنظر گرفته می شود تا در صورت شیوع بیماری و شدت آن جشنواره به شیوه های دیگر و متناسب با شرایط دنبال شود.

حسینی اضافه کرد: اولین مرحله چهاردهمین جشنواره موسیقی جوان به صورت مجازی انجام شد و تجربه جشنواره موسیقی جوان در جشنواره موسیقی فجر هم می تواند مورد استفاده باشد. جشنواره موسیقی فجر طبیعتاً باید خلاصه ای از تمام سلایق باشد و نشان دهد ما خانواده بزرگی در حوزه موسیقی ایران داریم.

وی افزود: ما پهنه فعالیت هنری و منابع غنی انسانی هنری خودمان را کمتر شناسایی کرده ایم و اگر بتوانیم از سرمایه انسانی شریف هنر به درستی استفاده نمائیم، می تواند افتخار بزرگی برای ما باشد. اگر این جشنواره ها به عیار مناسب برگزار شوند بهترین آوردگاه هستند به جهت اینکه جوان ها خودشان و آثارشان را به نمایش بگذارند.

جشنواره سال جاری را با زمینه و شکلی متفاوت پیش ببریم
شاهین فرهت
عضو شورای سیاستگذاری جشنواره سی و ششم موسیقی فجر اظهار داشت: بطور قطع سال جاری به سبب شرایط خاص موجود امکان رفت و آمد به شکل عادی وجود ندارد و باید بعضی مسائل برای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در نظر گرفته شود. باید جشنواره سال جاری را با زمینه ای و شکلی متفاوت تر و بهره وری از موسیقی شرق پیش ببریم تا گوش شنیداری مخاطب با این فرم از موسیقی بیشتر آشنا شود.
حسن ریاحی یکی دیگر از اعضای شورای سیاستگذاری این جشنواره اظهار داشت: جوانان ما از موسیقی ملی خود دور شده و بیشتر بر موسیقی پاپ تمرکز کرده اند. بهتر است جشنواره سال جاری فضای رقابتی را افزایش دهد و هنرمندان جوان را به آهنگسازی در دستگاه های ایرانی و مقامی تشویق کند. جشنواره می تواند بر موسیقی شرق تمرکز کند و تم این جشنواره، موسیقی شرق باشد.
نادر مشایخی هم در این جلسه اظهار داشت: باید نگاه ما به موسیقی شرق بیشتر از پیش باشد و باید در فرم این موسیقی ها توجه و تفکر بیشتری داشته باشیم و در جشنواره سال جاری بتوانیم این شکل را برای جوانان هنرمند و دوستدار هنر بسط و گسترش بدهیم.
مجید کیانی عضو شورای سیاستگذاری جشنواره سی و ششم موسیقی فجر اظهار داشت: متاسفانه الگوهای واقعی را در موسیقی نه فقط برای عموم مردم بلکه برای فعالان در هنر و موسیقی معرفی نکرده ایم. دراین زمینه اطلاع رسانی و نقش رسانه ها اهمیت دارد. ازاین رو تغییر رفتارهای فرهنگی با آموزش دراین زمینه لزوم دارد و پژوهش و آموزش و الگوسازی در زمینه موسیقی نیاز است.

محمد الهیاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی در ابتدای این جلسه گزارشی درباره سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در سال قبل عرضه کرد و اظهار داشت: جشنواره در سال قبل بر مبنای بخشنامه که خط سیر کلی جشنواره را مشخص می کند، انجام شد و بعد از برگزاری، شورای ارزیابی سیاستگذاری سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، تغییر بخشنامه را مطرح و پیشنهاد کرد شورای سیاستگذاری به جشنواره اضافه شود تا خط مشی و سیاست های کلی جشنواره را طراحی کند و بعد از طی مراحل تغییر بخشنامه نهایی و تایید شد.منبع:

1399/06/29
15:00:07
5.0 / 5
1025
تگهای خبر: آثار , آموزش , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
موزیک خوان