موزیک خوان Music Reader
مشاور وزیر فرهنگ لبنان؛

لبنان همیشه به پشتگرمی ملتش ایستاده است

لبنان همیشه به پشتگرمی ملتش ایستاده است

به گزارش موزیك خوان مشاور وزیر فرهنگ لبنان در مراسم رونمایی از نماهنگ «بی تابی بلقیس» اظهار داشت: لبنان كه به تمام فرزندانش متعلق می باشد نه می سوزد و نه غرق می شود و با اراده مردمش همیشه استوار خواهد ماند.


مراسم رونمایی از نماهنگ بی تاب بلقیس به آهنگسازی فردین خلعتبری، با شعر اهورا ایمان و آواز حمیدرضا نوربخش و اجرای ارکستر ملی با موضوع همدردی مردم ایران با ملت لبنان در حادثه بندر بیروت امروز (سه شنبه اول مهر) در تالار رودکی تهران انجام شد.
در ابتدای این مراسم حسین عجمی مشاور وزیر فرهنگ کشور لبنان اظهار داشت: سلام از بیروت به تهران و سلام از تهران به بیروت. سلام به مردمانی که در مصائب زیادی کنار مردم لبنان در سال های اخیر بوده اند و با ما ابراز همدردی کرده اند. تاریخ شاهد رویدادها و اتفاقات مختلفی بوده است اما آنچه که دیده شده اراده و خواست یک ملت سبب بازسازی و زندگی باردیگر خواهد شد.
در لبنان همیشه ایمان داشتیم که با اتحاد و همدلی در تنوع فکری بی نظیر این کشور، می توانیم پس از هر بحرانی باردیگر کشور را بسازیم. خوشبختانه به لطف همدلی مردم توانستیم کشورمان را از دست اشغالگران بگیریم و آزاد باشیم و بطور قطع کشور لبنان متعلق به همه فرزندانش باشد.
بیروت نه می سوزد و نه غرق می شود
وی اضافه کرد: موسیقی بخش عمده ای از فرهنگ لبنان را تشکیل می دهد که بطور قطع دربرگیرنده گونه های مختلفی است و ما شاید کشور کوچکی با مردمان مختلفی باشیم اما در حوزه های فرهنگی گستردگی های زیادی در اقوام و مذاهب مختلف داریم که این موجب افتخار ماست.

مشاور وزیر فرهنگ کشور لبنان با اشاره به حادثه اخیر اظهار داشت: در یادبود این حادثه تلخ، دست یاری مان را به سمت همه کشورهایی که ما را یاری کردند، دراز کرده و از همه آنها قدردانی و تشکر می نماییم. ما امروز در کشوری حضور داریم که در همه مقاطع کنار ما بود و با اشکال مختلف با مردم ما همراه بود. این برنامه هم در امتداد همین فعالیت مشترکی بود که برای موجب افتخاری بزرگ است و می تواند بعنوان یک حرکت مشترک فرهنگی به حساب آید.
وی اضافه کرد: از جانب وزارت فرهنگ لبنان و هنرمندان این کشور خصوصاً آندره الحاج مراتب قدردانی خودرا از هنرمندان و مدیران فرهنگی ایرانی که شرایط اجرای این پروژه فرهنگی را ایجاد کردند، اعلام می نماییم.
وی در خاتمه اظهار داشت: فریاد می زنیم که بیروت نه می سوزد و نه غرق می شود. بیروت می ایستد و همیشه پیام صلح و دوستی مردم لبنان را به تمام دنیا صادر می کند.
رویدادها می کردند اما هنر ماندنی است
آندره الحاج رهبر ارکستر ملی کشور لبنان نیز در این برنامه اظهار داشت: وقایعی در دنیا هست که خیلی زود می گذرد اما کارهایی هست که هیچ گاه فراموش نمی گردد. این نماهنگ نیز برای من همچون پروژه هایی است که هیچگاه برایم فراموش نمی گردد.
وی اضافه کرد: از همان زمانی که در بیروت بودم درگیر این پروژه بودم. نخستین راهی که به آن فکر می کردم شکل موسیقی بود که مقرر است برنامه مشترکی را با آن اجرا کنم. بر همین مبنا جست وجویی در گوگل کردم و پی به فعالیت ها و پیشینه کارهای فردین خلعتبری بردم و دیدم هم در او و هم در شاعر اثر استعدادهای بزرگی وجود دارد که باید قدردان آن باشم.
مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز اظهار داشت: پس از اتفاقی که در کشور لبنان افتاد به فکر افتادیم با همکاری مراجع و نهادهای سیاسی بواسطه نوع روابط صمیمانه ای که با لبنان داریم، این کار فرهنگی مشترک را بمثابه دیپلماسی فرهنگی انجام دهیم و ما بتوانیم با زبان هنر همدردی خودرا با مردم لبنان اعلام نماییم.
تفاوت های فرهنگی موجب اشتراکات عمیق می شوند
فردین خلعتبری آهنگساز پروژه جزع بلقیس نیز در آخر این مراسم که پس از پخش نماهنگ صورت گرفت، توضیح داد: معمولاً در این مراسم آدم ها به نقاط مشترک می رسند اما من معتقدم موضوعی که موجب می شود آدم ها با هم آشنا گردند، نقاط اختلاف است برای اینکه موجب آشنایی و تعامل بیشتری می شود.
وی اضافه کرد: اینکه امروز به ما دوست و بردار می گویند، در این پروژه واقعاً صورت گرفت و باردیگر به من ثابت کرد که یک دیپلماسی فرهنگی موجب می شود که ما به مقاصد انسانی خودمان رسیده و تعامل عاشقانه ای داشته باشیم.
امیدواری به تداوم همکاری ارکسترهای دوکشور
خلعتبری در آخر اظهار داشت: خیلی امیدوارم قسمتی از کارهای ارکستر ملی لبنان سرلوحه کارهای ما در ارکستر ملی ایران هم باشد. برای اینکه در این ارکستر مردم همراهی خوبی دارند و یکی از دلیلهای آن هم حضور آندره الحاج است و بدانند اگر ایشان ما را رها کنند ما این هنرمند را رها نمی نماییم.
سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس شورای اسلامی و علیرضا دلخوش مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه و تعدادی از نوازندگان ارکستر ملی ایران در این مراسم حضور داشتند.منبع:

1399/07/04
12:11:12
5.0 / 5
941
تگهای خبر: فرهنگ , مد , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان موزیك خوان
موزیک خوان