موزیک خوان Music Reader

فوت هنرمند موسیقی تركمن در سكوت و مهجوری

فوت هنرمند موسیقی تركمن در سكوت و مهجوری

معاون هنری اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با تایید درگذشت ˮرحیم گِرِیˮ معروف به رحیم خیوه لی از نوازندگان موسیقی تركمن اظهار داشت كه تعطیلات آخر هفته موجب اعلام دیرهنگام این خبر شد.


رمضان یازرلو امروز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: فوت این هنرمند پیشکسوت موسیقی ترکمن ربطی به کرونا ندارد و بر اثر سکته قلبی بوده است.
وی در پاسخ به گلایه شماری از هنرمندان گلستان از کم توجهی به آنها و مهجور بودن مرحوم گری در اواخر عمرش اظهار داشت: خطر ناشی از کرونا امکان سرکشی از همه هنرمندان را با موانع و محدودیت هایی مواجه کرده است.
وی بیان داشت: از جزئیات سرکشی و عیادت مسئولان محلی آق قلا از مرحوم گری اطلاع دقیقی ندارم و باید موضوع را از اداره فرهنگ و ارشاد آن شهرستان پی جویی کنم.
رحیم گری نوازنده دوتار و ساکن روستای خیوه لی از توابع شهرستان آق قلا در استان گلستان پنجشنبه سوم مهر ماه جاری بدلیل عارضه قلبی درگذشت.
گفته می شود مراسم خاکسپاری و تدفین هنرمند فقید موسیقی ترکمن عصر همان روز به جهت مخاطرات ناشی از کرونا با محدودیت و بدون حضور مسئولان محلی برگزار شده است.
به گزارش موزیک خوان به نقل از ایرنا و برمبنای متون تاریخی، موسیقی ترکمن قدمت چند هزار ساله دارد و بیشتر مردم جمهوری ترکمنستان، بخش زیادی از ساکنان استان گلستان، جماعتی از شمال خراسان و ساکنان قسمتی از شمال افغانستان ترکمن هستند و موسیقی ترکمنی به شکلی از موسیقی اطلاق می شود که در میان اقوام ترکمن ایران، ترکمنستان و افغانستان رواج دارد.
زبان ترکمنی شاخه ای از زبان های اورال - آلتایی در گروه جنوب غرب یا ترکی اوغوزی است و ادبیات قوم ترکمن در قرن دوازدهم هجری قمری با تلاش شاعرانی نظیر نورمحمد عندلیب، دولت محمد آزادی و به ویژه مختومقلی فراغی دارای خاصیت های خاص زبان ترکمنی شده و از زبان ادبی ترکی جغتایی متمایز می شود.
به گفته یکی از هنرمندان گلستان؛ ساز اصلی در موسیقی ترکمنی تامدیرا یا دوتار است و در دهه اخیر برخی به اجرای نغمات این موسیقی با سازهای الکترونیک هم روی آورده اند و در کنار آن از کمانچه نیز در اجرای موسیقی استفاده می شود که خیلی ها آنرا ساز اصیل ترکمنی نمی دانند و این ساز از هزار و ۵۰۰ سال پیش از افغانستان وارد این موسیقی شده است.
ابراهیم جرجانی با اعلان اینکه موسیقی ترکمن ۱۳ پرده دارد و مقام های موسیقی ترکمنی در چهار دستگاه تشنید، قرق لر، مخمّس و نوایی اجرا می شود، گفت: خوانندگان ترکمن را که اغلب نقالان اشعار مختومقلی هستند، «بخشی» می نامند و در مرحله بالاتر به آنان خلیفه می گویند.
جمعیت ۱.۹ میلیون نفری گلستان مرکب از اقوام، مذاهب و نژادهای مختلف است و دست کم یک سوم از اهالی استان را قوم ترکمن می سازند.منبع:

1399/07/07
13:43:35
5.0 / 5
1051
تگهای خبر: جشن , فرهنگ , مد , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
موزیک خوان