موزیک خوان Music Reader

چه نمایشگاه هایی در پاییز پایتخت برپاست؟

چه نمایشگاه هایی در پاییز پایتخت برپاست؟

موزیك خوان: این روزها كه گالری ها ملزم به رعایت كلیه پروتكل های بهداشتی هستند، برخی هنوز برگزاری نمایشگاه های هنری را به صورت حضوری تدارك دیده اند. در این میان تعداد دیگری از گالری ها هم به علت افزایش میزان مبتلایان به بیماری كووید ـ ۱۹، تصمیم گرفته اند كه فعالیتشان را به دنیای مجازی محدود كنند.


گزارش ایسنا، مروری دارد بر بعضی از نمایشگاه هایی که به صورت مجازی و حضوری در این ایام برپا هستند.

********
«گاردن پارتی» در گالری شیرین نمایشگاه انفرادی «گاردن پارتی» با آثاری از ریحانه راعی جمعه (۱۱ مهرماه) در گالری شیرین افتتاح می شود و تا دوم آبان ماه هم ادامه دارد.
مراسم افتتاحیه این نمایشگاه هنری روز جمعه (۲۸ شهریور ماه) از ساعت ۱۶ تا ۲۰ برگزار می گردد. همینطور امکان بازدید در ایام آینده با تعیین وقت قبلی از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم گشته است. گالری دوشنبه ها تعطیل می باشد.
این نمایشگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله ی اجتماعی برگزار می گردد و استفاده از ماسک الزامی است.نمایشگاهی از رقص جنون شقایق ها نمایشگاه «رقص جنون شقایق ها» با آثار نقاشی شهرام گیل آبادی روز جمعه (۱۱مهرماه) در گالری کاما افتتاح می شود و تا ۱۶ مهر هم برقرار است.
آثار نقاشی شهرام گیل آبادی با عنوان «رقص جنون شقایق ها» و به کیوریتوری احسان حاجی پور از ۱۱ مهر در گالری کاما به معرض نمایش گذاشته می شود.
بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از شنبه ها از ساعت ۱۱ تا ۲۰ امکان پذیر است.
گالری کاما در پاسداران، گلستان دهم، پلاک ۴۴ طبقه دوم واقع شده است.«اورامانات: دامان آسمان» در خانه هنرمندان نمایشگاه گروهی عکس «اورامانات: دامان آسمان»، به ابتکار کمیسیون ملی یونسکو-ایران و با همکاری تصویر سال و حمایت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استانداری کرمانشاه از دهم تا شانزدهم مهرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد.
این نمایشگاه که همزمان با پروژه ثبت «منطقه اورامانات ایران» در فهرست گنجینه فرهنگی جهان برگزار می شود، دربرگیرنده ۷۰ عکس منتخب از ۳۵ عکاس و بخصوص عکاسان استان های کرمانشاه و کردستان است که تصاویر بدیعی از طبیعت، معماری، زندگی روزانه مردم و آیین های منحصر به فرد «عروسی پیرشالیار» و «پالنگان» را به نمایش عموم می گذارد.
افتتاح نمایشگاه ساعت ۱۷ روز پنجشنبه (۱۰ مهرماه) با حضور حجت الله ایوبی (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو_ایران) و حُسام محمود مهدی علی (ارزیاب مصری سازمان جهانی یونسکو) در سالن استاد ممیز خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد.
بازدید از نمایشگاه با رعایت پروتکل های بهداشتی برای عموم آزاد است.

«افتاد ولی نشکست» در گالری ویستا «افتاد ولی نشکست» عنوان نمایشگاه گروهی چند رسانه ای این روزهای گالری ویستا است که به دنبال مطالعه فرهنگ عامه با محوریت تأثیر پتروشیمی بر مدرنیته در ایران شکل گرفته است.
صنعت ملامین، سوژه این نمایشگاه هنری است که مولف و پژوهشگر آن غزال زارع است؛ در این نمایشگاه آثاری از علیرضا آدم بکان، ریحانه افضلیان، پورنگ پیرعطایی، ستاره حسینی، محمدحسین خاتمی فر، محمود ساکی، نسترن صفایی، بهار علیزاد، روشنک عزیزی، نگار فدایی، پریناز گودرزیان، بهنام کامرانی، فرشیدُ لاریمیان، میترا ولائی با مبحث ملامین به معرض نمایش گذاشته شده است.
در این نمایشگاه ویدئو داکیومنتریست هم عرضه شده که اثر مشترک غزال زارع و صبا رییسیان است.
این نمایشگاه که از چهارم مهر شروع به کار کرده تا ۱۴ مهر ادامه دارد و علاقه مندان می توانند با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی از ساعت ۱۶ تا ۲۰ (غیر از شنبه ها) از این آثار در گالری ویستا واقع در تهران، خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم بازدید نمایند.
روایت هشت سال دفاع مقدس در مرکز نبشی بخش دوم نمایشگاه «عکس از م. صیاد» از روز جمعه (۲۱ شهریور ماه) تا ۲۵ مهر در مرکز نبشی برگزار می گردد. بخش اول این رویداد به نمایش تصاویر انقلاب و نتایج آن پرداخت و الان بخش دوم با مبحث جنگ هشت ساله ی ایران و عراق ادامه می یابد.
این سومین بخش از نمایش تصاویر خبری محمد صیاد در مرکز نبشی بعد از نمایش تصاویر انقلاب و آوارگان کرد عراقی است.
تصاویر دوران جنگ از زندگی روزمره مردم ایران در هنگام جنگ شروع می شود و فضای جبهه و خط مقدم، ویرانی ها، مقاومت خرمشهر و اهواز، بمباران های شهری و لحظه های حماسی و تراژیک را دربرمی گیرد. بخشی از عکس ها خط مقدم و صحنه های بمباران شیمیایی غیرنظامیان را روایت می کند و بخش دیگر صفوف آوارگان غیرنظامی و راهپیمایی های حامی رزمندگان را نشان داده است.
مرکز نبشی همزمان با بخش دوم این نمایشگاه از کتاب تصاویر محمد صیاد با عنوان «عکس از م. صیاد» رونمایی می نماید و همینطور اولین فیلم مستندی را که از زندگی و آثار این عکاس خبری تهیه شده است، برای نخستین بار نمایش می دهد.«شام تاریک» در گالری اُ
نمایشگاه انفرادی نقاشی سارا نظری با عنوان «شام تاریک» تا ۱۵ مهرماه در گگالری اُ برقرار است.
امکان بازدید از این نمایشگاه از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ و روزهای جمعه ۱۶ تا ۲۱ فراهم گشته است. گالری روزهای شنبه تعطیل می باشد.
گالری اُ در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ واقع شده است.«جدا شدن از ماه» در گالری سایه نمایشگاه انفرادی «جدا شدن از ماه» با آثاری از سارا رشیدی تا ۱۶ مهرماه در گالری سایه برگزار است.
گالری سایه در خیابان کریم خان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ۲۱ واقع شده است.
همینطور ساعات بازدید از این نمایشگاه شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت ۱۱ تا ۲۰ اعلام شده است.
مراسم افتتاحیه هم روز جمعه از ساعت ۱۷ تا ۲۱ برگزار می گردد. گالری سایه پنجشنبه ها تعطیل می باشد.

«من اینجا بودم» در گالری طراحان آزاد نمایشگاه انفرادی «من اینجا بودم» با آثاری از سمیرا اسکندرفر تا ۱۵ مهرماه در گالری طراحان آزاد برقرار است.
گالری طراحان آزاد در میدان فاطمی، میدان گل ها، میدان سلماس واقع شده است.
گالری پنج شنبه ها تعطیل می باشد. امکان بازدید از این نمایشگاه در سایر روزهای هفته از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم است.

تصاویر ثبت شده با دوربین جنگ جهانی دوم در گالری راه ابریشم نمایشگاه عکس و ویدئو مریم تخت کشیان، تا ۳۰ مهرماه در گالری راه ابریشم برگزار است.
این مجموعه با دوربین آگفا آیسولت یک و نگاتیوهای تاریخ مصرف گذشته سیاه و سفید عکاسی شده است. دوربینی که در سال های جنگ جهانی دوم تولید و آنرا «دوربین سرباز» می نامیدند. نگاتیوهای تاریخ مصرف گذشته با ایجاد تصاویری گنگ، به پنهان ماندن هویت سربازان کمک می کردند؛ چونکه سربازها همسانند، هویت شان در لباس و هدف شان برای میهن محو شده است.

پرتره ها ترکیبی است از تصاویر آرشیوی جنگ و عکاسی شده از قطعه شهدا که روی شیشه با تکنیک «کلودیون تر» چاپ شده اند؛ تصاویری شکننده اما نامیرا. ویدئو، با استفاده از تصاویر آرشیوی جنگ، زندگی در جنگ را به تصویر کشیده است.

گالری راه ابریشم دوشنبه ها و تعطیلات رسمی تعطیل می باشد. علاقه مندان می توانند برای بازدید از نمایشگاه به بلوار کشاورز، بین خیابان وصال و قدس، شماره ۲۱۰، ساختمان تکنو آجر، تلفن: ۸۸۹۷۷۱۴۸ رجوع کنند.«خلوت مسیح» در فرهنگسرای نیاوران نمایشگاه نقاشی خط علیرضا روح الامینی با عنوان «خلوت مسیح» با مبحث عاشورا و امام حسین (ع) از ۴ تا ۱۸ مهرماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می گردد.
در این نمایشگاه ۳۰ اثر از آثار روح الامینی در زمینه نقاشی خط با مضمون اشعار، القاب و ادعیه هایی پیرامون واقعه عاشورا به معرض نمایش گذاشته می شود.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه تا هجدهم مهرماه می توانند با رعایت تمامی دستورالعمل های بهداشتی در ایام عادی از ساعت ۱۰ الی۱۹ و در ایام تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۹ به فرهنگسرای نیاوران رجوع کنند.عکس هایی از «کره شمالی» در گالری آبان تصاویر سیدمجتبی دعایی از کره شمالی با عنوان «نیم دانگ پیونگ یانگ» در گالری آبان به نمایش درمی آید.
این عکس ها که حاصل دو سفر سیدمجتبی دعایی به کره شمالی است، تصویری زنده از جامعه ای است که برای ورود به آن و ارتباط گرفتن با مردمانش، محدودیت های جدی وجود دارد.
دعایی روایت خویش را از این سفرها در چهل قاب به نمایش می گذارد.
این نمایشگاه تا ۲۵ مهرماه ادامه خواهد داشت.
گالری آبان در خیابان استاد نجات اللهی، خیابان سپند غربی واقع شده است و همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۱ میزبان علاقه مندان است.
«بی آخر و نامعلوم» در گالری پروژه های آران نمایشگاه انفرادی کوشا موسوی با عنوان «بی آخر و نامعلوم» جمعه (۲۸ شهریورماه) در گالری پروژه های آران راه اندازی شد و تا ۱۴ مهرماه هم ادامه دارد.
امکان بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۳ تا ۱۸ فراهم گشته است.
گالری «پروژه های آران» در خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر، شماره ۵، ورودی حیاط واقع شده است. این گالری روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه تعطیل می باشد.
منبع:

1399/07/11
17:18:03
5.0 / 5
1213
تگهای خبر: آثار , جشن , دوربین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲