موزیک خوان Music Reader
معاون وزیر فرهنگ:

تاثیرات دفاع مقدس در آثار هنرمندان مشهود است

تاثیرات دفاع مقدس در آثار هنرمندان مشهود است

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ابعاد مختلف هشت سال دفاع مقدس در حوزه های مختلف، اظهار داشت: تاثیرات مستقیم وغیرمستقیم دوران دفاع مقدس در آثار هنرمندان كاملا مشهود است.به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی در بازدید از نمایشگاه دفاع، اظهار داشت: اگر بپذیریم هنر، چراغ آیینه و یکی از خاصیت های مهم هنر، نقش آیینه گونی آن است، به روشنی و وضوح می توانیم خاطرات گذشته و امروز را در این آیینه‌ی صیقلی و صاف ببینیم.

وی اضافه کرد: برای شناخت فرهنگ ها و تمدن ها، یکی از دریچه های صادق و راستگو، پرداختن به آثار هنری و شناخت ادوار تاریخ از دریچه‌ی آن هاست.

حسینی در ادامه اظهار داشت: یکی از اتفاق های بسیار بزرگی که در قرن اخیر در ایران معاصر به وقوع پیوسته جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس است.به گفته وی، جنگ تحمیلی هم واقعه بزرگی بوده، هم طولانی مدت بوده و هم صحنه های بی نظیری از شجاعت، رشادت و ازجان گذشتگی در آن رقم خورده است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درباره نقش هنرمندان در دوران دفاع مقدس اشاره کرد: چنین خاطره و حادثه عظیمی از حافظه ملت حذف نخواهد شد. هنرمندان در همه‌ی شاخه ها و رشته ها با مسئولیت پذیری که دارند و به خاطر حساسیت های ویژه‌ی آنها، چنین واقعه ای در آیینه‌ی آثارشان منعکس می شود. گاهی به صورت مستقیم است که در نمونه‌ی عکسهایی که از آن دوران می بینیم، شاید صریح ترین زبان و گویش باشد و گاهی هم آثار به صورت غیرمستقیم و از تأثر جان و ذهنِ هنرمند نسبت به موضوع خلق می شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال اظهار داشت: هنرمندی نبوده که دردوران حیاتش جاری باشد و متأثر از چنین رخدادی آثاری را خلق نکرده باشد.

حسینی درباره کارهای مجموعه‌ی معاونت امور هنری درباب موضوع دفاع مقدس اظهار داشت: در همین غرفه معاونت هنری پوسترها و آثار و مستنداتی که از سال های مختلف دیده می شود، بیان کننده قسمتی از کارهای هنری دراین زمینه است.

وی افزود: در دهه های گذشته آثار ارزشمندی در لایه ها و رشته های مختلف خلق شده و به معرض دید داوری رسیده است. این استمرار به معنای زنده بودن یاد جانبازان دفاع مقدس و شهدای بلندپایه‌ی این واقعه در جان و دل مردم کشور است. این اتفاق حتی نیاز به تشویق های ویژه ندارد، چونکه به صورت خودجوش و ازدل برآمده‌ی هنرمندان قابل رؤیت است.

به گزارش موزیک خوان به نقل از ایرنا، نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت با عنوان «اقتدار۴۰» و با شعار محوری «ما قوی هستیم» به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، از ۲ تا ۱۱ مهر از ساعت ۹ تا ۱۷ در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برپا است.


1399/07/13
21:27:26
5.0 / 5
996
تگهای خبر: آثار , جشن , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵