موزیک خوان Music Reader

آلبوم درآینه مجازی رونمایی گردید

آلبوم درآینه مجازی رونمایی گردید

موزیك خوان: آلبوم «در آینه» به آهنگسازی حسین بهروزی نیا و خوانندگی اشكان كمانگری از تازه ترین محصولات مركز موسیقی حوزه هنری در چارچوب یك رویداد برخط رونمایی گردید.به گزارش روز سه شنبه خبرنگار موسیقی گروه فرهنگی ایرنا، آیین رونمایی آلبوم موسیقی «درآینه» از تازه ترین محصولات مرکز موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی امروز سه شنبه ششم آبان ماه به صورت یک رویداد آنلاین از تماشاخانه مهر حوزه هنری انجام شد.
سعید بیابانکی شاعر وترانه سرا که اجرای مراسم را به عهده داشت در ابتدای این برنامه ضمن خوشامدگویی به حاضران با گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد استاد محمدرضا شجریان اظهار داشت: امروز کنار هم جمع شده ایم تا شاهد رونمایی یکی از آثار فاخر موسیقی ایران زمین باشیم که به خوانندگی اشکان کمانگری از شاگردان استاد محمدرضا شجریان و آهنگسازی حسین بهروزی نیا از هنرمندان شناخته شده موسیقی کشورمان پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.
وی ادامه داد: در روزهایی به سر می بریم که حدودا تمامی برنامه های موسیقی تعطیل هستند و ما احساس می نماییم به صورتی در ایام غربت موسیقی به سر می بریم. چونکه همه می دانیم موسیقی با نفس مردم هست که شکل می گیرد. من یادم هست که در اصفهان و کنسرت هایی که استاد شجریان بعنوان خواننده در آنها حضور داشت، اجرای مراسم را به عهده داشتم و خوب به خاظر دارم این هنرمند فقید همیشه از حضور انبوه مردم در فضای باز چهلستون ابراز شعف می کردند و می گفتند با حضور این مردم می توان بهترین برنامه را اجرا کرد. به هر حال ما حالا در شرایطی هستیم که باید به شکل تازه ای از زندگی عادت نماییم. خوشبختانه در فضای مجازی شرایطی خوبی برای کارهای حوزه موسیقی موجود است و من امیدوارم توسط نهادهای مختلف شرابط به شکلی هدایت شود که این شکل از موسیقی بتواند شرایط با کیفیت تری پیدا کند.

میلاد عرفان پور مدیرمرکز موسیقی حوزه هنری بعد از صحبت های بیابانکی ضمن قدردانی از دست اندرکاران تولید آلبوم« در آینه» اظهار داشت: خیلی خوشحالیم که در این شرایط سخت کرونایی حداقل توانستیم چنین جمعی را شکل بدهیم و بهانه ای داشته باشیم برای یادکرد موسیقی سنتی. طبیعتا در چنین اتفاقاتی هدفی که دنبال می نماییم، حفظ موسیقی ایرانی در امتداد حفظ فرهنگ ملی ماست.
مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری با قدردانی از مقام هنری محمدرضا شجریان هنرمند فقید موسیقی ایرانی افزود: اشکان کمانگری همچون هنرمندانی است که می توان او را به عنوانی یکی از شاگردان استاد محمدرضا شجریان معرفی نمود. وی در راهی که انتخاب نموده اساسا ادامه دهنده مسیر این هنرمند فقید موسیقی ایرانی خواهد بود. استاد حسین بهروزی نیا هم که نامشان در عرصه نوازندگی و آهنگسازی زبانزد حوزه فرهنگ و هنر است که در کنار نوازندکان باارزش آلبوم ضلع دیگری از این اثر هنری را ایجاد کرده اند.
این شاعر و ترانه سرا با اشاره به تولیدات فاخر مرکز موسیقی حوزه هنری در حوزه موسیقی اصیل ایرانی بیان کرد: بهروزی نیا جزو هنرمندانی بودند که هیچگاه در گرو نام و نشان نبوده و نیست ولی آثارشان همیشه ماندگار بوده که به آن می بالیم. مرکز موسیقی حوزه هنری در گونه های مختلف موسیقی تلاش می کند نام موسیقی خوب را ترویج و تولید نماید. بخش اعظمی از این موسیقی خوب هم با موسیقی ایرانی ما گره خورده که در این راستان تا حالا ۱۰ عدد آلبوم در فضای موسیقی سنتی تولید کردیم که به تناوب پیش روی مخاطبان قرار گرفته و می گیرد. درباره آلبوم «درآینه » هم باید بگویم یکی از خاصیت های این اثر انتخاب خوب شاعران بزرگ تاریخ شعر فارسی بود که این انتخاب گواه دقت نظر سازندگانش است و جزو خاصیت هایی است که باید ترویج و توسعه پیدا کند.
فریدون شهبازیان آهنگساز و رهبر ارکستر با سابقه کشورمان نیز در این مراسم که با پخش چند نماهنگ نیز همراه بود، توضیح داد: دلم نمی خواست با انتقاد و حرف های تکراری صحبت هایم را شروع کنم، اما معمولا در رونمایی آلبوم ها شرایطی اتفاقی می افتد که آلبوم خیلی دیر به دست ما که مقرر است درباره نکات فنی اثر صحبت نماییم، می رسد، این نکته مهمی است که امیدوارم در برنامه های دیگر حوزه هنری شاهد بهبود آن باشیم.
وی درباره آلبوم «درآینه» اضافه کرد: این کار اثر بهادار ای است که زحمت زیادی برای آن کشیده شده است. حسین بهروزی نیا همچون نوازندگان و هنرمندانی است که در عرصه نوازندگی عود از هنرمندان معتبر موسیقی ایران بشمار می رود. من با وجود اینکه خیلی دیرتوانستم شاهد شنیدن اثر باشم، اما می توانم بگویم که این آلبوم دربرگیرنده نکات مثبت واوج و فرودهایی است که من آنرا دوست داشتم.
این آهنگساز در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به بعضی از کارهای خود در ایام قرنطینه و ساخت پوئم سمفونی «قرنطینه» در این عرصه به خاصیت های دیگر این آلبوم اشاره نمود و اظهار داشت: کارهای خوبی در این آلبوم اتفاق افتاده که در حوزه ارکسترال، آهنگسازی و خوانندگی می توان آنها را ارزیابی کرد. ما در این آلبوم شاهد اجرائی غیر معمول از فواصل موسیقایی هستیم که به درستی از طرف حسین بهروزی نیا طراحی شده اند. البته که می توان درباره این اثر به نکات فنی زیادی اشاره نمود که دارای خاصیت های مثبتی است. درباره خوانندگی اشکان کمانگری هم باید بگویم که در این آلبوم کارهایی را خوانده به قولی تمیز درآمده و می توان از آن بعنوان یکی از خاصیت ها و ارزشها یاد کرد. انتخاب اشعاری از محتشم کاشانی در این آلبوم یکی دیگر از کارهای خوب این اثر موسیقایی است که می دانم توسط اشکان کمانگری انتخاب شده و به نظرم توانسته وزن باارزش اشعار محتشم را حفظ کند.

شهبازیان اضافه کرد: من به بچه های این آلبوم یک تبریک ویژه می گویم که توانسته اند به درستی از پس نوازندگی قطعات بربیایند. البته یکی از مباحث مهم امروز سازهای ایرانی بحث کوک سازهاست که واقعا کار مهم و سختی است و باید به شکلی باشد که بسیار منظم اتفاق افتاده باشد. این یکی از مهم ترین چیزهاست که اگر توانستید مرتب این کار را کنید اساسا در نوازندگی و البته کمک به خواننده موفق خواهید بود. در این آلبوم شاهد این شرایط بودیم و ما در عرصه نوازندگی نوعی کوک از ساز دیدیم که به نظرم در قاعده درستی قرار داشت.

وی اظهار داشت: این یک کار جدید از مرکز موسیقی حوزه هنری است که بااینکه دیر انتشار یافته اما توانسته بعنوان یک آلبوم قابل قبول پیش روی مخاطبان قرار گیرد. من به همه دوستان در حوزه هنری، حسین بهروزی نیا، اشکان کمانگری و نوازندگان اثر تبریک می گویم که چنین اثری را به مخاطبان ارائه دادند. همه حرف من در موسیقی این است که مطلب زیبایی به مخاطبان ارائه شود که دلنشین باشد. این موسیقی درست است که امیدوارم در مرکز موسیقی حوزه هنری چنین اتفاقاتی بیشتر باشد.
اشکان کمانگری خواننده آلبوم «درآینه» هم در این مراسم ضمن قدردانی از دست اندرکاران آلبوم اظهار داشت: طی دو سال قبل که پیش تولید اثر شروع شد شاهد همراهی مرکز موسیقی حوزه هنری در پشتیبانی از ارزش های موسیقایی سرزمین ایران بودیم. دراین زمینه کوشش های زیادی صورت گرفت که متاسفانه تهیه کنندگان محترم خیلی مایل به تولید موسیقی اصیل ایرانی نیستند. اما به هر حال این اتفاق خوبی است که مرکز موسیقی حوزه هنری کنار ما بود.
این خواننده موسیقی ایرانی اشاره کرد: یکی از مهم ترین نکاتی که همیشه روی آن تاکید داشته و دارم، حفظ شان و شخصیت استادان موسیقی ایرانی است که بخش عمده ای از پاسداری این گونه موسیقایی حفظ حرمت این هنرمندان شاخص موسیقی کشورمان است. من بر این باورم لازمه اینکه بتوانیم در حوزه موسیقی ایرانی پیشرفت داشته باشیم باید قدردان بزرگان موسیقی باشیم و بدانیم این موسیقی و مضراب های نواخته در نتیجه سالها زحمت و عمری بوده که صرف این نکته ارزشمنده شده.
وی ادامه داد: من از حسین بهروزی نیا صمیمانه قدردانی می کنم که به من اعتماد کرده و برای خوانندگی این اثر از من حمایت کرد. امیدوارم«در آینه» مورد پسند مخاطبان هم قرار بگیرد. اما من سفارش می کنم برای شنیدن این اثر به یک دفعه اکتفا نکنند تا به زوایای مختلف کار بیشتر بیندیشند.
نمی خواستم با خوانندگان معروف کار کنم.حسین بهروزی نیا آهنگساز آلبوم «درآینه» نیز درباره نحوه شکل گیری این اثر بیان کرد: من ۱۶ سال داشتم که وارد عرصه حرفه ای موسیقی شدم و در ان دوران بود که به مرکز حفظ و اشاعه موسیقی رفتم. در آنجا با نامدارانی چون محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، محمدرضا شجریان آشنا شدم. در آن دوران گروهی به نام خالقی را راه ندازی کردم و بعد از آن بوود که با استاد فریدون شهبازیان آشنا شده و از راهنمایی های وی استفاده می کردم. امروز هم بسیار خوشحالم که درباره اثر صحبت کرد.
وی ادامه داد: پس از چند سالی که در ایران فعالیت داشتم حدود ۲۱ سال از ایران دور شدم ولی سه سال قبل به ایران برگشتم تا باردیگر بتوانم فعالیت کتم. روزهای اول آغاز به ضبط آلبوم ها و آهنگ های بی کلامی کردم. در این راه با برادرزاده ام حمید بهروزی نیا که حالا یکی از نوازندگان برتر ایران است، مشورت هایی انجام دادم. وقتی درباره ضبط این کار با او صحبت کردم چون نمی خواستم خواننده معروفی در کارهایم باشد بدین سبب به دنبال هنرمندان مستعد بودم که می دانم واقعا حرف های زیادی برای گفتن دارند. وقتی حمید، اشگان کمانگری را به من معرفی نمود او را خواننده مثبتی دیدم که می تواند در آلبوم «درآینه» کنار من باشد. در حوزه نوازندگان هم باید بگویم که هنرمندان نوازنده این آلبوم از بهترین های موسیقی ما هستند که در ضبط استودیوی کار واقعا همکاری ارزشمندی با من داشتند.
وی با اشاره به حضور نوازندگان شهرستانی که در آلبوم «درآینه» حضور داشتند، اظهار داشت: این افراد تا به امروز مجالی برای عرضه آثار خود نداشتند و گرنه همگی هنرمندان بسیار مستعد و ارزشمندی هستند که حرف های زیادی برای گفتن دارند. این را هم بگویم وقتی ما کار ضبط را آغاز کردیم متاسفانه سیستم استودیو ویروسی شد و ما مجبور شدیم کار را باردیگر بزنیم. در عرصه تولید اثر هم باید بگویم که متاسفاته بعضی از شرکت ها به سبب نگاه مالی که به ماجرای موسیقی دارند و موسیقی غیر تجاری دیگر برای کمتر تهیه کننده ای اهمیت پیدا کرده، بدین سبب خیلی ها آنچنان استقبالی از آلبوم ما نکردند اما خوشبختانه با پیگیری های اشکان کمانگری با مرکز موسیقی حوزه هنری به توافق رسیدیم و کار را به جایی رساندیم امروز شاهد رونمایی از آلبوم هستیم. آلبومی که معتقدم مجموع یک کار تیمی است که از همه دست اندرکارانش قدردانی می کنم.

آلبوم درآینه اثری در حوزه موسیقی کلاسیک ایرانی که حاصل ذوق و قریحه حسین بهروزی نیا نوازنده سرشناس بربت و اشکان کمانگری خواننده با تجربه موسیقی ایرانی است. بهروزی نیا مانند دیگر آثارش کوشیده تا از موسیقی دهه های گذشته چندان فاصله نگیرد و همیشه درخلق و تنظیم آن اصالت را مد نظر داشته باشد. تجربه سالها نوازندگی در اجراهای زنده و همین طور آثار ضبط شده در استودیو، در این آلبوم کاملا مشهود است.

آلبوم موسیقی «در آینه» با شماره ثبت اثر به شماره ۹۹- م/۳۷۵ در مرکز موسیقی حوزه هنری از روزسه شنبه ششم آبان ماه سال ۱۳۹۹ به صورت فیزیکی و دیجیتالی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.منبع:

1399/08/09
13:56:34
5.0 / 5
847
تگهای خبر: آثار , بازی , دیجیتال , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
موزیک خوان