موزیک خوان Music Reader
وزیر فرهنگ:

موسیقی نواحی از جلوه های تنوع و تكثر فرهنگی ایران است

موسیقی نواحی از جلوه های تنوع و تكثر فرهنگی ایران است

به گزارش موزیك خوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اشاره به تنوع و تكثر فرهنگی ایران نوشت: موسیقی نواحی یكی از جلوه های گویا و غنی از این تنوع و تكثر است كه در جای جای سرزمین مان، مردمان فرهنگ مدار با آواها و نواهای خود، آنرا حفظ نموده اند.


به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در پیام خود به سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران اضافه کرد: امروز نیز جوانان مشتاق و علاقمند این هنر (موسیقی)، حافظ و امیدبخش تداوم این میراث فرهنگی و موسیقایی هستند.
وی اضافه کرد: فرهنگ در سرزمین ما با نگرش ها و باورهای مردم پیوندی ناگسستنی دارد و فراز و نشیب های گوناگون در سیر تاریخی این دیار از گذشته تا امروز، تنوع و تکثر فرهنگی را بعنوان یکی از مهمترین فاکتورهای ایران اسلامی رقم زده است. جشنواره موسیقی نواحی ایران رویدادی است که ضرورت و اهمیت داشته های فرهنگی و موسیقی نواحی ایران اسلامی را یادآوری و تاکید می کند و قسمتی از ظرفیت ها و نمونه های این موسیقی را بیان و امکانی را برای معرفی بیشتر این موسیقی و پویایی آن در جامعه امروز فراهم می آورد.
سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در شرایط فراگیری ویروس کرونا متناسب با اقتضائات شرایط کنونی، به صورت آنلاین و آفلاین انجام می شود. مشاهده اجرای آثار گروه ها و هنرمندان حاضر در جشنواره در فضای مجازی از یک سو و از طرف دیگر ضبط و مستندسازی موسیقی نواحی و اجراهای هنرمندان امکانی فراهم آورده که علاقه مندان بیشتری در آینده آنها را به تماشا بنشینند.
صالحی در ادامه این پیام اورد: برگزاری جشنواره ای که از یک سو نشان دهنده­ تنوع آداب و رسوم کشور و از دیگر سو خود نشانه ای از وحدت وهمبستگی است، خصوصاً در روزهای مبارک هفته وحدت، اتفاق خجسته ای است. فرصتی که اهمیت یکی بودن و یکی شدن را برای فایق آمدن بر سر مشکلات باز می گوید. از هنرمندان فرهیخته موسیقی که با جشنواره همراهی می کنند و همکاران سختکوش معاونت امور هنری و دست اندرکاران برگزاری جشنواره صمیمانه قدردانی می کنم و سلامت و توفیق هنرمندان گرامی را آرزومندم.
به گزارش موزیک خوان به نقل از ایرنا، سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان از امروز ۱۰ آبان تا ۱۳ همین ماه بدون حضور تماشاگر انجام می شود. این جشنواره قبل از این قرار بود به صورت آفلاین و آنلاین با حضور محدود تماشاگران میزبان علاقه مندان باشد.
موضوع و محوریت این دوره از جشنواره موسیقی نواحی، دوبیتی خوانی است که با اجرای هنرمندانی از مناطق مختلف ایران انجام می شود. همین طور در طول برگزاری جشنواره مستندهایی از زندگی و نوازندگی هنرمندان پیشکسوت موسیقی نواحی در سراسر کشور تولید می شود که بعد از جشنواره در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
دبیر این دوره از جشنواره احمد صدری و اعضای شورای علمی را منصوره ثابت زاده، فواد توحیدی، هوشنگ جاوید، دامون شش بلوکی، و محمدعلی مرآتی می سازند. علاقه مندان می توانند اجراها را بوسیله صفحه‌ی اینستاگرام جشنواره‌ی موسیقی نواحی، انجمن موسیقی استان کرمان و صفحه‌ی جشنواره‌ی موسیقی نواحی در آپارات به صورت آنلاین و آفلاین مشاهده کنند.
نخستین دوره جشنواره موسیقی نواحی در سال ۷۸ به میزبانی کرمان برگزار شد، بعد از ۹ سال وقفه، برمبنای تفاهمنامه ای در سال ۹۴ بین استانداری کرمان و مدیرکل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان، دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی به مدت سه سال در کرمان بوجود آمد. دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از تاریخ ۱۶ تا ۱۹ آبان سال ۹۸ در شهر کرمان و در گستره ملی به صورت غیررقابتی انجام شد.منبع:

1399/08/16
18:58:43
5.0 / 5
772
تگهای خبر: آثار , انجمن , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴